Ishrana astronauta u svemiru liči na dijetu: Nema hleba, sladoleda, pice, gaziranih pića i alkohola

31.07.2021

18:38 >> 18:51

0

Meni astronauta je prilično oskudan zbog nulte gravitacije

Ishrana astronauta u svemiru liči na dijetu: Nema hleba, sladoleda, pice, gaziranih pića i alkohola
Copyright Profimedia

Nulta gravitacija i malo prostora za skladištenje ozbiljno ograničavaju meni svemirskih radnika. Mnogo toga što svakog dana upotrebljavamo, astronautima je zabranjeno.

Pročitajte i ovo:

Hleb, krekeri, kolačići – sve je to zabranjeno zbog mrvica koje slobodno lebde okolo i mogu astronautima uleteti u oči ili oštetiti važnu opremu. Zbog toga se izvan Zemljine orbite konzumiraju isključivo tortilje. Međutim i to bi moglo da se promeni ukoliko naučnici i pekari uspeju da naprave hleb koji se neće mrviti.

Pixabay

Jedna smešna stvar se događa sa mehurićima u svemiru – bez gravitacije oni ne postoje. U stanju slobodnog lebdenja, gazirana pića nisu gazirana. To su otkrili astronauti osamdesetih i devedesetih godina i shvatili su da im topla i pića bez mehurića ne prijaju.

Pexels

Bez gravitacije ne možete ni da začinite hranu. Male čestice soli, bibera ili drugih začina jednostavno plutaju, umesto da slete na hranu. Međutim, svemirski šatlovi imaju zalihe tečnosti sa solju i biberom pa hrana nije toliko bljutava.

Profimedia

Svežeg mleka takođe nema u svemirskim brodovima. Umesto toga, od šezdesetih godina prošlog veka se koristi dehidrirano mleko koje zauzima malo prostora i ne zahteva hlađenje. Čim nema mleka, nema ni sladoleda jer u letilicama nema zamrzivača.

Pixabay

Pica nije zabranjena ali nije ni na listi najtraženijih namirnica astronauta. Njima se ne sviđa što u svemirskom prostoru omiljeno jelo na Zemlji, nema krckavu koru.

Pixabay

Nema ni alkohola, ali zbog onih koji ostaju na matičnoj planeti. Među potrepštinama misije Skajlab 4, 1972. godine, je bila je jedna vrsta šerija. Ali kada je javnost saznala za to, nastala je rasprava a na adresu NASA agencije su stizala besna pisma.

Tečnost, pre svega, nije poželjna jer bi mogla da ošteti opremu. Astronauti imaju posebno prilagođene epruvete koje im omogućavaju da piju tečnost bez rasipanja okolo.

Tu je pre svega pitanje odgovornosti. Ako ne smeju da piju vozači automobila i piloti mlaznih aviona, zašto bi bilo dozvoljeno astronautima kada se njihove letilice kreću brzinom od 17.200 kilometara na čas i koje vrede 150 milijardi dolara.

Pročitajte i ovo:

Ali kod ruskih kosmonauta važe malo drugačija pravila i njima je dozvoljeno konzumiranje konjaka, vodke i likera od ginsenga iz zdravstvenih razloga. Oni su nekoliko puta uspešno prošvercovali alkohol u tajnim pregradama na svemirskim odelima.

Čak je i Baz Oldrin priznao da se “pričestio” unutar letilice pre izlaska na Mesec sa Nilom Armstrongom 1969. godine.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike