Kako je nastao običaj kićenja jelke?

29.12.2020

12:00 >> 23:21

0

Sa ukrašavanjem jelke u domu se stvara praznična atmosfera i priziva duh praznika

Kako je nastao običaj kićenja jelke?
Copyright Pixabay

Novogodišnji i božićni praznici ne mogu da prođu bez osnovnog simobola – jelke ukrašene najlepšim šarenim kuglama. Ili jelka može da

Pročitajte i ovo:
bude okićena u jednoj određenoj boji. Ideje su neiscrpne a na vama je samo da se prepustite mašti. Ili možda da budete praktični pa da jelku ukrasite čokoladnim banicama – kad god vam se prijede nešto slatko, dovoljno je da pružite ruku i otkinete jedan ukras sa jelke.

Cela kuća mora da šljašti pa su tu i lampioni, svećice, čarape za poklone, ukrasni venčići…I u svemu mora da se preteruju: u ukrasima, hrani, piću, poklonima…

A kako je nastao običaj kićenja jelki? Postoje dva verovanja: prema prvom, sveti Bonifacije je spasio život detetu koje su pagani hteli da žrtvuju tako što je pesnicom sravnio sa zemljom hrast oko kojeg su se okupili. Na mestu gde se nalazio hrast nikla je jela, kao simbol Isusovog večnog života.

Pixabay

Prema drugom verovanju, pre više od dve hiljade godina, ispred pećine u kojoj se rodio Isus rasli su bor, kedar i jelka. Od sreće što se rodio božji sin, bor i kedar su se zatresli i poklonili mu plodove. Jelka je počela da plače što nema plod i što ne može ništa da mu pokloni. Jedan anđeo se sažalio, skinuo zvezdu sa neba i dao je jelki. Jelka se savila i sa svog vrha nježno stresla zvezdu pored Isusa.

Jela je simbol večnog života kod mnogih starih naroda – Egipćana, Kineza i Jevreja. Prvi su jelku za Božić okitili tadašnji stanovnici Nemačke. Tada se drvce kitilo jabukama a neki su ga ukrašavali kolačima različitih oblika i svećama.

U Engleskoj je običaj ukrašavanja jelke doneo princ Albert i to 1841.godine. On je svoje drvce ukrašavao bombonama, papirnim cvećem, mašnama…

Nemci su običaj kićenja jelke za Božić preneli u Severnu Ameriku u 17.veku kada su se tamo naselili. A zahvaljujući misionarima, ovaj običaj stiže i do Kine i Japana.

Prva plastična jelka napravljena je u Nemačkoj 1880.godine.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike