Gabrijel Felc i Beogradska filharmonija pripremaju neviđeni spektakl: Muzičari mogu da se pohvale ako to dožive makar jednom u životu (FOTO)
U pitanju je remek-delo koje se posle pola veka vraća na koncertnu scenu
Portparol Beogradske filharmonije Jelena Milašinović navela je da su ruski pijanista Mihail Pletnjov, francuski harfista Gzavije de Mestr i letonski violinista Gidon Kremer, samo neke od zvezda klasične muzike koje će najstariji simfonijski orkestar ugostiti tokom 2025. godine, a njen početak obeležiće koncert šefa-dirigenta Gabrijela Felca koji će izvesti Vagnerovu operu "Tristan i Izolda".
Izuzetno zahtevno delo
- To je jako veliki događaj, ne samo za muzičke slodokusce i poštovoce Vagnerove muzike, već i zbog činjenice da se posle pola veka ovo remek-delo vraća na koncertnu scenu - istakla je Milašinović i dodala da je Vagnerovo delo, koje će biti izvedeno 7. februara u Kolarcu, "izuzetno zahtevno i po kompleksnosti i po broju umetnika i muzičara koji učestvuju u njemu".
- Prema rečima Felca, to je nešto čime muzičari mogu da se pohvale ako dožive makar jednom u svom životu. Osim što će beogradski filharmoničari imati tu priliku, imaće i naša publika - naglasila je Milašinović i navela da će Beogradskoj filharmoniji biti čast da ugosti istaknutog pijanistu Pletnjova, kao i harfistu De Mestra "čije ime se često sreće u najboljim koncertnim dvoranama sveta".
- Tu je Gidon Kremer, ime koje publika iz Beograda, i iz naše zemlje, jako dobro poznaje. Sezonu završavamo sa flautistom Beogradske filharmonije, Emanuelom Pajijem - kazala je Milašinović.
Prema njenim rečima, prezentovanje stranih umetnika u Srbiji predstavlja "razmenu, svežinu i utisak da je Beograd u centru svetskih zbivanja".
- Nadamo se da ćemo imati prilike da to pokažemo u junu mesecu, kada ćemo sa Felcom nastupiti u Dortmundu zajedno sa Dortmundskom filharmonijom u izvođenju Rahmanjinovog maratona.
Koncerti za decu
Milašinović je naglasila da će filhramonija nastaviti sa aktivnostima koje se tiču edukacije najmlađih, jer je klasična muzika "jezik obrazovanja i razumevanja".
- Beogradska filharmonija će od sredinom februara svirati za klince od nulte do dve godine i još jednom pokazati kako nema barijera kada je razumevanje klasične muzike u pitanju.
Milašinović dodaje da je Beogradska filharmonija ponosni ambasador srpske kulture u svetu.
- Kultura i klasična muzika su jedan od najboljih diplomatskih razmena, zato što na taj način vi najubedljivije pokazujete i demonstrirate najbolje iz sopstvene kulture.
Velika svetska imena se rado vraćaju
Ona je podsetila je da je proslava stogodišnjice postojanja pokazala da je Beogradska filharmonija orkestar koji "ponosno nosi svoje ime u svetu i da svakom koncertnom sezonom Beograd čini muzičkom prestonicom".
- To je ono što nastavljamo i u ovoj godini, i nadamo se i još mnogo decenija ubuduće, da ćemo našim redovnim koncertnim sezonama koje se dešavaju, uglavnom petkom, na Kolarcu i dalje činiti od Beograda jednu svetsku muzičku putanju kojoj se velika imena rado vraćaju.
Za kraj razgovora, zahvalila se publici u ime celog orkestra na "razmeni, toplini i pažnji koju usmeravaju prema Beogradskoj filharmoniji".
- Mi smo izgradili taj odnos pogotovo u poslednjih četvrt veka naše istorije i nadamo se da ćemo imati uvek tako snažnu i još brojniju zajednicu kao što imamo sada - zaključila je Milašinović.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari