Lekari upozoravaju: Postkovid kod dece može da traje i do šest meseci, simptomi su nesanica, bol u grudima...

05.09.2021

15:53

0

Autor: A.S.

On je posebno naglasio da je u ovom talasu trenutno primljeno troje dece koja su PCR pozitivna

Lekari upozoravaju: Postkovid kod dece može da traje i do šest meseci, simptomi su nesanica, bol u grudima...
Copyright Ilustracija/Profimedia

U Srbiji je sve više obolelih od koronavirusa među mladima, uglavnom je reč o asimptomatskim slučajevima, ali ono što posebno brine je da se postkovid javlja i kod dece i da može da traje i do šest meseci.

– Deca uglavnom imaju asimptomatski slučaj koronavirusa, ali su baš takvi slučajevi značajni u transmisiji ka ukućanima i drugim ljudima – kaže prof. dr Vladislav Vukomanović, pedijatar, kardiolog i direktor Instituta za majku i dete.

Pročitajte još:

On je posebno skrenuo pažnju na postkovid.

– Ranije to nije bio neki veliki problem, međutim, sve češće čak i ona deca koja su imala asimptomski slučaj, pokazuju smetnje u spavanju, nesanice, kognitivne smetnje, nedostatak koncentracije, bolove u grudima, preskakanje srca i veoma jako zamaranje posle četiri do pet stepenika – rekao je dr Vukomanović za TV “Prvu”.

Po njegovim rečima “postkovid može da traje i do šest meseci”.

– Deci se savetuje postepepno povećanje fizičke aktivnosti i vitaminska terapija koju su uzimali tokom bolesti – dodao je prof. Vukomanović.

On je posebno naglasio da je u ovom talasu trenutno primljeno troje dece koja su PCR pozitivna. Izdvojio je slučaj 15-godišnjeg dečaka, koji je imao tešku upalu pluća bez ikakvih komorbiditeta, bez ikakvih faktora rizika, a razvio je kliničku sliku koja je karakteristična za odrasle.

– To pokazuje da bolest donekle menja svoju ćud, delta soj ima neke svoje osobenosti, najteža bolest je do sada bila multisistemski inflamatorni sindrom gde je bilo i smrtnih ishoda, međutim to se sada pomera ka populaciji adolescenata i mladih, a tu je eto najmanji procenat vakcinacije – kazao je on.

Doktor ističe da postoji nepoverenje čak i u standardnu proceduru vakcinacije dece, koja se odvija decenijama unazad. Tvrdi da postoje problemi kod motivacije roditelja koji su glavni činioci za donošenje odluke za vakcinaciju dece, ali i da postoje kočenja čak i od strane doktora.

– Te vakcine su potpuno ispitane, nekoliko hiljada dece je ispitano da bi se uočilo da li ima negativnih efekata – zaključio je prof. Vukomanović za TV Prva.

Ugledni pedijatar i kardiolog smatra da pojedine mere koje su najavljene za škole nisu baš realne.

– Preporuka deci, gde treba kada razgovaraju da stave maske, a da ih skinu kada ne pričaju, nije realna i nije ostvariva u praksi i očekujem da će takve preporuke morati da se izmene – rekao je on.

Na ozbiljnost situacije ukazao je i državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Mirsad Đerlek.

– Borba sa delta sojem virusa korona je izuzetno surova i očekujemo da u narednim nedeljama pokaže svu svoju snagu – rekao je Đerlek i istakao da ove nedelje možemo očekivati i 3.000 obolelih.

Pročitajte još:

On je naveo da je tempo vakcinacije izuzetno spor, dodajući da je tužno videti mlade nevakcinisane ljude na respiratorima.

– Sa oko 52 odsto vakcinisanih, daleko smo od kolektivnog imuniteta, tako smo produžili opstanak virusa koji je sada mutirao – zaključio je Đerlek.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike