
Sveti Gavrilo Pećki: Priča o mučeništvu i veri koja je održala srpski narod
Njegova nepokolebljiva borba za očuvanje pravoslavlja i srpskog identiteta u 17. veku, kao i mučenička smrt u Bursi 1659. godine, zauvek su ga upisale među svetitelje

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju dan kojim se sećamo Svetog Gavrila (Ražića), patrijarha Pećkog i mučenika, koji je svojim životom i delom postao simbol vere i hrabrosti u najtežim vremenima osmanske vladavine.
Njegova nepokolebljiva borba za očuvanje pravoslavlja i srpskog identiteta u 17. veku, kao i mučenička smrt u Bursi 1659. godine, zauvek su ga upisale među svetitelje Srpske pravoslavne crkve.
Simbol vere u vremenu iskušenja
Kao patrijarh Srpske crkve od 1648. do 1655. godine, Sveti Gavrilo vodio je svoj narod kroz turbulentne godine bez srpske države i političkih lidera. Njegova misija obuhvatala je ne samo očuvanje pravoslavne vere, već i prikupljanje podrške od pravoslavnih saveznika, poput Rusije, gde je učestvovao na saboru u Moskvi 1655. godine.
Wikipedia
Njegova hrabrost, koja ga je navela da se suprotstavi ne samo osmanskim vlastima već i sveprisutnoj katoličkoj propagandi, učinila ga je metom progona. Optužen za navodno pokrštavanje Jevreja i Turaka, Sveti Gavrilo je odbio da se odrekne svoje vere, što ga je na kraju dovelo do mučeničke smrti.
Dan sećanja na mučenika
Danas se u crkvama širom Srbije i sveta održavaju liturgije posvećene Svetom Gavrilu Pećkom, uz molitvu i sećanje na njegovu žrtvu. Njegova priča ostaje inspiracija za vernike i podseća nas na snagu vere i istrajnost u suočavanju s nepravdom.
Spomenik u manastiru Dubnica kod Nove Varoši, podignut u njegovu čast, i dalje podseća na njegov doprinos očuvanju srpskog identiteta i pravoslavlja. Na ovaj dan, Srpska pravoslavna crkva poziva vernike da u molitvama pronađu mir i snagu u nasleđu Svetog Gavrila, koje i danas služi kao svetionik pravoslavne vere.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari