aktuelno

Dvoje vladika, a jedna borba: Dva vladara utkala su srpski identitet u Crnu Goru i preminula na isti datum

31.10.2024

09:10

0

Autor: 24sedam

Petrovići su sebe smatrali delom srpskog naroda i negovali bliske veze sa Srbijom i Rusijom

Dvoje vladika, a jedna borba: Dva vladara utkala su srpski identitet u Crnu Goru i preminula na isti datum
Copyright Wikipedia

Današnji dan 31. oktobar zauvek je upisan u istoriju srpskog naroda kao dan kada su, u razmaku od 21 godine, preminula dvojica najznačajnijih crnogorskih vladika i državnika – Petar I Petrović Njegoš (1830) i njegov sinovac Petar II Petrović Njegoš (1851). 


Njihov rad ostavio je neizbrisiv trag u političkoj i duhovnoj istoriji srpskog naroda i Crne Gore.


Otac crnogorske državnosti i srpskog jedinstva

Petar I Petrović Njegoš, poznat kao Sveti Petar Cetinjski, bio je ključna figura u stvaranju moderne Crne Gore. Rođen u Njegušima, postao je vladika 1784. godine, u vremenu kada su unutrašnje podele i pritisak Osmanlija ugrožavali opstanak male države. Njegov cilj bio je da ujedini plemena i izgradi snažnu političku i duhovnu zajednicu.

Oslanjajući se na pravoslavnu veru i savez sa Rusijom, Petar I je uspeo da učvrsti jedinstvo i obezbedi podršku za borbu protiv Osmanlija. Najvažnije dostignuće bilo mu je donošenje Zakonika opšteg crnogorskog i brdskog zbora 1798. godine, kojim je regulisao odnose među plemenima i uspostavio pravni poredak.

Dvoje vladika, a jedna borba: Dva vladara utkala su srpski identitet u Crnu Goru i preminula na isti datumWikipedia
Sveti Petar Cetinjski

U tom periodu, srpski identitet Crne Gore bio je neupitan. Petrovići su sebe smatrali delom srpskog naroda i negovali bliske veze sa Srbijom i Rusijom, ističući zajedničku pravoslavnu veru i nasleđe Nemanjića. Petar I je često podsećao na bratstvo sa Srbima u Srbiji i širom Balkana, videći Crnu Goru kao stub srpskog korpusa na jugu.

Preminuo je 31. oktobra 1830. godine. Poštovan kao svetac, sahranjen je u Cetinjskom manastiru, a njegovo ime postalo je simbol duhovnosti i mudrosti.


Vladika, filozof i najveći pesnik srpskog naroda

Petar II Petrović Njegoš bio je sinovac i naslednik Petra I. Nakon stričeve smrti, mladi Petar je preuzeo vođstvo sa samo 17 godina. Iako mlad, postao je vladika koji će se upisati u istoriju kao jedan od najznačajnijih pesnika srpskog jezika i filozofa pravoslavnog sveta.

Njegoševo najpoznatije delo, "Gorski vijenac", odslikava borbu za slobodu i pravdu, prožetu čašću, verom i srpskom tradicijom. Njegoš je Crnu Goru video kao deo srpskog naroda i u svojim delima naglašavao zajedništvo sa Srbima. Njegova ideja o slobodi bila je duboko povezana sa očuvanjem pravoslavne vere i jedinstvom srpskog naroda.

Njegoš je u politici nastavio putem svoga strica, održavajući saveze sa Srbijom i Rusijom, videći u njima garanciju nezavisnosti Crne Gore. Iako je pokušavao da sprovede modernizaciju države, tokom vladavine borio se s teškom bolešću – tuberkulozom, koja ga je odnela 31. oktobra 1851. godine.
 

Dvoje vladika, a jedna borba: Dva vladara utkala su srpski identitet u Crnu Goru i preminula na isti datumProfimedia
Spomenik Petru II Petroviću Njegošu


Njegova poslednja želja bila je da počiva na Lovćenu, gde je sagrađena kapela kao simbol slobode i duhovne uzvišenosti.


Neupitan srpski identitet Crne Gore pod Petrovićima Njegošima

U doba vladavine Petra I i Petra II, Crna Gora je sebe jasno videla kao deo šire srpske zajednice. Srpski identitet bio je suštinski deo crnogorskog kulturnog i duhovnog nasleđa. Vladike Petrovići su negovali bliske odnose sa Srbijom i pravoslavnom Rusijom, promovišući zajedničke vrednosti i istorijsko nasleđe Nemanjića.

Njegoševa dela, posebno "Gorski vijenac", prožeta su idejom srpskog jedinstva i borbe za slobodu. Njegova vizija Crne Gore kao "stijene srpske slobode" odjekivala je među njegovim savremenicima i ostala duboko ukorenjena u kolektivnoj svesti naroda.


Simbolika smrti na isti datum – 31. oktobar, u istoriji Crne Gore

Slučajnost da su obojica Petrovića Njegoša preminula na isti dan – 31. oktobra – nosi snažnu simboliku. Njihova smrt označila je kraj dve epohe, ali i kontinuitet borbe za slobodu i očuvanje srpskog identiteta.

Petar I je udario temelje crnogorske državnosti i ujedinio narod, dok je Petar II dao duhovni i kulturni pečat Crnoj Gori, učvrstivši je kao stub srpskog identiteta na Balkanu. Njihovo zajedničko nasleđe živi i danas, oblikujući Crnu Goru kao prostor u kojem se prožimaju slobodarski duh, pravoslavna vera i srpska kultura.

Petar I i Petar II Petrović Njegoš nisu bili samo vladike Crne Gore – bili su duhovni i politički lideri koji su gradili i čuvali identitet svog naroda kroz najteža vremena. Njihova smrt na isti dan, 31. oktobra, ostala je upamćena kao simbol neprekidne borbe za slobodu, veru i srpsko jedinstvo.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike