aktuelno

Počelo izvlačenje nacističkih brodova iz Dunava kod Prahova: Pogledajte kako izgleda prvo plovilo koje je izvađeno (FOTO)

07.08.2024

10:54

1

Autor: R.M.

U narednim mesecima izvadićemo 21 brod koji se već osamdeset godina nalazi na dnu Dunava

Počelo izvlačenje nacističkih brodova iz Dunava kod Prahova: Pogledajte kako izgleda prvo plovilo koje je izvađeno (FOTO)
Copyright Printscreen/Facebook/Горан Весић

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić objavio je da je počelo vađenje potopljene nacističke flote iz Dunava, kod Prahova.

- Juče smo iz Dunava, kod Prahova, izvukli prvi nacistički rečni vojni brod koji je pripadao dunavskoj i crnomorskoj floti Krigsmarine. U narednim mesecima izvadićemo 21 brod koji se već osamdeset godina nalazi na dnu Dunava na plovnom putu kroz Srbiju. U narednoj fazi biće izvađeno oko osamdeset brodova. Inače, nacisti su potopili oko 200 brodova 1944. godine, kako bi zaustavili prodor sovjetske rečne flote u Dunav - napisao je Vesić na FB profilu.

Vesić je objasnio da će svaki brod koji bude izvađen proći kroz detaljnu kontrolu uz demontažu eksplozivnih sredstava koja su ostala u njima. 

- To traje desetak dana. Na slikama prvog broda vidi se koliko je ostalo eksplozivnih sredstava na brodovima. Sve se to nalazilo u Dunavu osam decenija. Crvena armija je uklanjala neke od brodova kako bi oslobodila plovni put krajem 1944. godine, a potom i u proleće 1945. godine, kako bi pojedine brodove osposobila za plovidbu u svojoj rečnoj flotili koja im je bila potrebna za završetak rata. Od tada, skoro osam decenija ništa nije rađeno sa vađenjem nemačke nacističke rečne flote - objasnio je Vesić.

On je naglasio da kada ovaj proces bude završen, javnost će moći da vidi deo potopljene nacističke flote koja već osam decenija otežava plovidbu na ovom delu Dunava.

Operacija "Dunavski vilenjak" je predstavljala neuspešan pokušaj proboja oko 200 patrolnih čamaca, sanitetskih brodova i barži nemačke crnomorske flote Dunavom od Crnog mora do Beograda u septembru 1944. godine.

Odluku da se flota potopi doneo je admiral Paul Zib, jer su i sovjetske jedinice počele da stižu do Dunava, a potapanje je urađeno 7. septembra kod Prahova i 14. i 16. na 17. septembra kod Brze Palanke.

Procenjuje se da je tokom operacije "Dunavski vilenjak" potopljeno između 160 i 220 nemačkih brodova na putu od Crnog mora do luke Prahovo u blizini Negotina, a prema nekim istorijskim dokumentima, sa brodova je evakuisano 1.600 ranjenika, ali ne postoji dokaz da je to urađeno. 

Prema ranijim pisanjima medija, nekoliko brodova je izvađeno posle rata i služili su u rečnoj floti JNA, međutim, a većina brodova sa neeksplodiranim eksplozivnim sredstvima još uvek leži na dnu Dunava i otežava plovidbu rekom u periodu niskog vodostaja.

Kako je ranije najavljeno iz Ministarstva građevine, od nekih 200 brodova koji su potopljeni, trebalo bi da bude izvučen 21, možda čak i 23, u zavisnosti od toga koliko oni smetaju plovnom putu.

Potopljena nemačka flota ugrožava plovni put jer ga sužavaju sa 180 metara na 90 metara kada voda padne. Tada se dešava da se brodovi u tom delu Dunava bukvalno mimoilaze, što je veoma opasno.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike