aktuelno

Zdravstvena inspekcija "češljala" oko 1.500 slučajeva od početka godine

10.07.2024

15:15

0

Prošle godine postupano je po više od 3.300 predstavki građana

Zdravstvena inspekcija "češljala" oko 1.500 slučajeva od početka godine
Copyright Profimedia

Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja u skladu sa svojim ovlašćenjima i delokrugom rada u svakodnevnom poslu se sreće sa rešavanjem zahteva određenih fizičkih ili pravnih lica koji žele da se bave zdravstvenom delatnošću, a prošle godine inspektori su na terenu proveravali više od 3.300 predstavki građana, uglavnom usmerenih ka privatnoj praksi, rekao je v.d. pomoćnika ministra zdravlja zadužen za inspekcijske poslove Goran Stamenković.

On je za Tanjug rekao da zdravstveni inspektori Ministarstva zdravlja postupaju u svakodnevnom radu i po planu koji je objavljen na sajtu Ministarstva zdravlja, ali više od 80 odsto vremena, zdravstveni inspektori provode vezano za predstavke i prijave građana. 

"Prošle godine postupano je po više od 3.300 predstavki građana, a ove godine, do sada, dakle do juna ove godine je već više od 1.500, videćemo šta će pokazati poslednji presek stanja. Kada je reč o tome na šta građani imaju prijave, više nema pravila. Predstavke postoje i za privatnu i za javnu svojinu, ali učestalije su prema privatnoj praksi i protiv poliklinika i ordinacija, imamo i za privatne domove zdravlja i specijalne i opšte bolnice privatne prakse", rekao je Stamenković.

Na pitanje kakva je procedura rada zdravstvene inspekcije po dobijanju predstavke ili prijave, Stamenković objašnjava da prvo inspektor utvrđuje stepen rizika na osnovu navoda, a na osnovu onoga na koje nepravilnosti ukazuje podnosilac žalbe.

"Inspektor je dužan, po Zakonu da proceni stepen rizika i u skladu sa tim obavi nadzor u roku od pet do 15 dana. Inspektor, u saradnji sa svojim rukovodiocem, dužan je da obezbedi nalog za inspekcijski nadzor i da u postupanje krene bez obaveštavanja onoga ko se kontroliše, ukoliko je ka njemu podneta predstavka. Obaveštenje ide u posebnim slučajevima, kada su redovni nadzori u pitanju. Takođe, bez obaveštenja i naloga, inspektor može da izvrši nadzor i sa drugim državnim organima a to su Tužilaštvo i policija i u tim situacijama posebno reagujemo. Svako ko podnese predstavku može da dobije informaciju o predmetu", ističe on.

Govoreći o tome ko može da podnese zahtev za otvaranje privatne ordinacije ili poliklike u Srbiji, Stamenković kaže da Zakon o zdravstvenoj zaštiti precizno propisuje da tom delatnošću mogu da se bave samo zdravstveni radnici, odnosno fizička lica ili pravna lica koja u svom sastavu žele da zaposle medicinske radnike u određenom polju delatnosti.

Zdravstvena inspekcija "češljala" oko 1.500 slučajeva od početka godineProfimedia
 

"Ukoliko se radi o fizičkim licima to su ordinacije, poliklinike, ambulante... a ako su u pitanju pravna lica onda se radi o domovima zdravlja, bolnicama, a u skladu sa tim zakonom zahtev mogu da podnesu jedino licencirani zdravstveni radnici, koji su upisani u imenik lekarske komore, stomatološke, biohemijske, farmaceutske ili komore sestara i tehničara. U skladu sa svojom specijalnošću i licencom na kojoj je naznačeno tačno za koju su oblast edukovani, školovani i imaju odgovarajuća znanja, oni mogu da se prijave za otvaranje privatne prakse", rekao je on.

Stamenković posebno naglašava to da je kod podnošenja zahteva potrebno da lica dokažu da imaju određeni prostor i poseduju opremu koja je propisana i dalje važećim pravilnikom o bližim uslovima.

"Kažem još važećem, jer se njegova izmena očekuje, a on je izuzetno značajan za rad zdravstvene inspekcije i svih onih koji se bave pružanjem usluga u oblasti zdravstvene zaštite. Takođe, bitno je da oprema koju koriste bude bezbedna, licencirana, odnosno, atestirana. Ta oprema treba da bude proverena ne samo tehnički nego i upisana u bazu podataka i da dobije saglasnost od Agencije za lekove i medicinska sredstva", pojašnjava on.

Stamenković navodi da postoji niz uslova koji su propisani i sa kojima se zdravstveni inspektor sreće u svakodnevnom radu, naravno  na osnovu podnetog zahteva o otvaranju privatne prakse. 

"Zahtev se podnosi Ministarstvu zdravlja, odnosno, nadležnoj zdravstvenoj inspekciji. Mi na teritoriji Srbije imamo pet odseka zdravstvenih inspekcija, sa sedištem u Beogradu. Zahtev, koji se nalazi na našem sajtu - Ministarstva zdravlja (https://www.zdravlje.gov.rs/) u odeljku zdravstvena inspekcija - vrlo precizno daje uputstva podnosiocu šta treba da obezbedi i prinese da bi inspektor pokrenuo nadzor. On se pokreće i kancelarijski i postupanjem na terenu, odnosno, utvrđivanjem uslova", naglasio je Stamenković. 

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike