Jedan pogrešan korak i kraj: Rendžer sa Tare otkriva koje sve opasnosti vrebaju na planini, pamet u glavu i pun telefon u ruke

10.08.2023

10:14

0

U slučajevima kada se avanturisti ogluše o upozorenja, vidno obeležena putokazima na planini Tari, mogu snositi posledice

Jedan pogrešan korak i kraj: Rendžer sa Tare otkriva koje sve opasnosti vrebaju na planini, pamet u glavu i pun telefon u ruke
Copyright RINA

Na prvi pogled pitoma, ali u svojim dubinama i vrletima i te kako divlja planina Tara, tokom sezone, koja sada već traje 365 dana u godini, privlači sve veći broj zaljubljenika u prirodu. Međutim, među njima je dosta planinara koji se upuštaju u avanture, ne sluteći da svoj život na taj način mogu staviti na kocku. U tim trenucima nastupaju oni - spasilački tim Nacionalog parka Tara.

- Planina Tara ima preko 300 kilometara obeleženih staza koje su predviđene za planinare i ljubitelje prirode. Upravo zbog avanturista koji se ogluše o upozorenja, bili smo prinuđeni da intervenišemo tokom prošle godine 14 puta, da spasemo toliki broj lica u tehničkim intervencijama. Ta lica se nisu izgubila već smo ih spasavali u nepristupačnim terenima pomoću opreme za spasavanje, nosilima, pojasevima, spuštali se niz litice kako bismo im spasli živote - kaže za agenciju RINA Milisav Mijatović Javor, rendžer-spasilac NP Tara.

U slučajevima kada se avanturisti ogluše o upozorenja, vidno obeležena putokazima na planini Tari, mogu snositi posledice.

- U okviru Nacionalnog parka Tara postoji pravilnik o unutrašnjem redu koji definiše gde i kada ljudi mogu da se kreću. Sve van obeleženih staza je kršenje tog pravilnika, za koji prestupnik može dobiti prekšajnu prijavu ukoliko angažujete spasilačke timove u NP Tara. Takođe, postoje kazne koje su predviđene podzakonkim aktima, gde ukoliko nemate licencu za vođenje grupe možete ugroziti i druga lica - dodao je on.

Ono što spasioci prevashodno savetuju svim posetiocima na ovoj planini, svakako je da se upoznaju sa stazama kojima se kreću, a zatim i obaveste nekoga iz samog Nacionalnog parka, kako bi brzo reagovali u slučaju da im se nešto desi.

- Moraju nekome ostaviti podatke svog plana putovanja i predviđeno vreme kada bi se vratili kako bi se u slučaju da nešto krene po zlu spasilačke ekipe odmah alarmirale i krenule u potragu, jer ako neko, na primer, slomi nogu tokom pešačenja, čak i na plus 15 stepeni može dobiti hipotermiju. Čak i ukoliko su bezazlene, neke povrede mogu dovesti do smrtnog ishoda. Uvek treba poneti, vodu, suvu odeću, kao i pun telefon, kako bi mogli da reagujete u nepredviđenim situacijama. Imali smo situaciju da su se zbog prevelike magle i snega majka i dete izgubili na 15 metara od glavnog puta, sve zbog panike, a mi smo morali da reagujemo - ističe spasilac NP Tara.

 

Bonus video

 

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: RINA

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike