Užas! Koronavirus ubio je prvu bebu u Srbiji: Da li je kucnuo čas da se preseče i odmah razmisli o ovom savetu stručnjaka?

20.04.2021

18:22 >> 11:26

0

Autor: Radmila Briza

Novorođenče koje je izgubilo bitku protiv kovida najmlađa je osoba u državi koja je podlegla posledicama infekcije, lekari kažu da je u vakcinaciji trudnic

Užas! Koronavirus ubio je prvu bebu u Srbiji: Da li je kucnuo čas da se preseče i odmah razmisli o ovom savetu stručnjaka?
Copyright Pixabay

Umrla je juče tek rođena beba, stara devet dana, koja je svoje zemaljske dane provela na respiratoru jer je bila zaražena koronavirusom. Ujedno, to je najmlađa osoba u našoj državi koju je ubio kovid.

Vesti, koje unose strah u kosti svakom žitelju Srbije, svakoj budućoj majci, ali i svim roditeljima, crnje ne mogu da budu.

Potpuno je nebitno da je mama iz Trstenika, da se porodila u Zdravstvenom centru u Kraljevu, odakle je njeno dete prebačeno u Klinički centar u Kragujevcu, a danas u beogradsku Univerzitetsku dečju kliniku u Tiršovoj, gde je posle nepunih sat umrla.

Kako je objavljno, dete je imalo takozvanu citokinsku oluju, koja je sastavni deo najtežih kliničkih slika kovida, a o čemu je „24sedam“ već pisao.

Objašnjenje

Činjenica je da je virus počeo da nam ubija decu. Čak ni stručno objašnjenje najboljih lekara u Srbiji o verovatnom sledu događaja, ne može da odagna taj nemir koji se uvukao u sve nas.

gakfront.org

Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu dr Snežana Rakić, jedna od vrsnih ginekologa-akušera u zemlji, kaže za „24sedam“ da bi posle ovog slučaja trebalo razmisliti o mutiranom soju virusa, a logika bi bila da bi trudnice, ipak, trebalo vakcinisati protiv koronavirusa.

– Kinezi su radili studiju na 20.000 slučajeva pa nisu našli da koronavirus prelazi placentnu ili posteljičnu barijeru, koja štiti bebu u stomaku, između ostalog, i od virusa. Potom su u Velikoj Britaniji rađene studije, bilo je zaraženih novorođenčadi, ali ovo je prvi put da dete egzitira, odnosno da se infekcija završi smrtnim ishodom – objašnjava prof. dr Rakić.

Prema njenim rečima, sada je na nivou preporuke da se trudnice vakcinišu.

Pixabay

– Ipak, očigledno je da se tu nešto dešava. Od marta do juna prošle godine nije bilo zaraženih novorođenčadi. Onda se, kao što sam rekla, u Velikog Britaniji pojavilo nekoliko slučajeva, bilo je i nekoliko zaraženih beba i kod nas. Evo, sad se desilo prvi put da je dete odmah po rođenju završilo na respiratoru, potom preminulo – kaže naša sagovornica dodajući da bi virusolozi trebalo da daju mišljenje da li i na koji način virus prolazi kroz takozvani transplacentni krvotok.

– A, i pitanje je kada se dete zarazilo. Najverovatnije pred kraj trudnoće ili tokom porođaja. Bilo bi idealno da se razmisli o vakcinaciji trudnica. One se vakcinišu i protiv sezonskog gripa – zaključila je ona.

Šta da se radi?

Istovremeno, jedan od najboljih virusologa, epidemiologa i vakcinologa u državi, sa najviše iskustva koje datira još iz perioda variole vere, prim. dr Ramilo Petrović kaže za „24sedam“ da je jedina poznata činjenica da se bebe inficirala od majke.

– Da li je virus prošao kroz posteljicu ili nije ili je ona bila oštećena mi to sada ne znamo. Jer kroz zdravu postaljicu virusi ne prolaze do bebe u materici. Postoji mogućnost zaražavanja i tokom samog porođaja. Odnosno da je novorođenče „dobilo“ ogromnu količinu koronavirusa i relativno brzo razvilo tešku kliničku sliku – ističe naš sagovornik.

Kako on dodaje, što se tiče trudnica i vakcinacije, u prva tri ili četiri meseca trudnoće, dok traje takozvana organogeneza ili stvaranje svih organa kod fetusa, ne bi trebalo da se buduće mame vakcinišu.

Pixabay/Tanjug/AP Photo/Ariel Schalit

– Posle 12. nedelje trudnoće, kada su svi organi već formirani, onda bih predložio da se trudnice vakcinišu mrtvom, inaktivisanom vakcinom, kakava je sada kineska, koju proizvodi „Sinofarm“. Ona ne bi mogla da naškodi plodu, a štitila bi majku, a posredno i dete od koronavirusa – objašnjava prim. dr Petrović.

Prema njegovim rečima, mrtav virus iz vakcine ne dopire do ploda.

– Što se tiče mutiranih sojeva virusa, a ako već nisu ovde, biće. Britanski je tu, očekujemo brazilski, južnoafrički i indijski jer aviosabraćaj funkcioniše i virusi mogu vrlo brzo da „putuju“ s jednog na drugi kraj sveta – navodi on.

Podsetimo, slučaj koji je dobro prodrmao Srbiju desio se posle rođenja bebe, 9. aprila, u kraljevačkom porodilištu.

Treći dan života

Kako „24sedam“ saznaje, majka je bila pozitivna na kovid, porodila se, a novorođenče je ubrzo dobilo visoku temperaturu, simptome kovida, posle čega je hitno transportovano u Klinički centar u Kragujevcu. U tamošnjem Institutu za neonatologiju ta beba je od svog trećeg dana života bila priključena na respirator.

Pročitajte i

Potom su saopštene vesti da je infekcija stavljena pod kontrolu, kao i da kragujevački lekari čine sve što je u njihovoj moći da pomognu novorođenčetu. Kako su naveli u toj zdravstvenoj ustanovi, kod bebe se razvila upala pluća. Ona je ubrzano disala, a lečenje je počelo istog časa po prijemu.

Kako su oni kazali, „i pored terapije koju daju zapaljenski parametri su nastavili da rastu, došlo je do citokinske oluje, koja se javlja kao posledica infekcije koronavirusom.“

Takođe, prema njihovom izveštaju, beba je kao posledicu infekcije razvila i sekundarnu plućnu hipertenziju, što je dodatno komplikovalo njenu kliničku sliku.

Ostalo znate. Da li je spas u vakcinaciji budućih mama, ostaje da se razmisli.

Odluka je na nadležnima.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike