I ovo je moguće: Istovremeno možemo biti inficirani sa više sojeva koronavirusa, upozoravaju stručnjaci!

28.03.2021

18:27 >> 18:32

0

Najnovije otkriće iz Brazila, Austrije i Republike Srpske pokazuje da je moguće da u isto vreme budemo pozitivni na više mutacija kovida 19

I ovo je moguće: Istovremeno možemo biti inficirani sa više sojeva koronavirusa, upozoravaju stručnjaci!
Copyright Profimedia

I dok se čitav svet bori sa novim mutacijama virusa, kovid 19 uvek nađe način da bude jedan korak ispred nas i da nas iznenadi. Ovoga puta reč je o najnovijem otkriću da je moguće da istovremeno budemo pozitivni na više sojeva infekcije, na šta ukazuju i sve češći primeri iz sveta, ali i regiona.

Pixabay-jarmoluk

Poslednji ovakav slučaj dolazi nam iz Republike Srpske, gde je identifikovan pacijent sa britanskom i južnoafričkom mutacijom infekcije. Ovu vest podelio je Zavod za kliničku mikrobiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, koji je naveo da “od pozitivna 62 uzorka na nove sojeve virusa, jedan od njih u isto vreme je bio pozitivan na obe forme virusa”.

Sličan slučaj dogodio se i pre nekoliko dana u Austriji, kada je otkrivena pacijentkinja za koju se veruje da je pozitivna na dva soja – brazilski i južnoafrički. Ovaj slučaj se još uvek ispituje, a pojedini lekari smatraju da je reč o britanskom soju sa dodatnom mutacijom.

Takođe, prvi ovakav slučaj desio se u Brazilu, kada su u februaru mesecu dva pacijenta isto tako bila pozitivna na dva soja koronavirusa.

Kakva je situacija u Srbiji?

Printscreen/Youtube, TV Most Novi Sad

U našoj zemlji za sada nema informacija o pacijentima sa dvostrukom kovid infekcijom, međutim epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović za “24sedam” kaže da je “samo pitanje vremena kada će nas stići i taj problem”.

– Za sada ovakav slučaj nije primećen u Srbiji, međutim potrebno je raditi i više ispitivanja. Za sada znamo da preovlađuje britanski soj, kojim je zaraženo oko 80 odsto pozitivnih građana. Pitanje je trenutka kada će se identifikovati još neki soj virusa u našoj zemlji, a onda možemo da očekujemo i rekombinantne slučajeve, odnosno one sa dvostrukom infekcijom virusa – smatra prof. dr Radovanović.

Kako ističe, svaka mutacija dovodi do menjanja virusa, a kada se u organizmu nađu dve takve mutacije dolazi i do mešanja nasledne materije.

– Kada se u istom organizmu nađu dve vrste virusa, pomeša se nasledna materija i na taj način se stvara novi soj. Ovakvih mutacija ima mnogo, pristutno je puno sojeva, a na manje od dve nedelje javlja se bar jedna mutacija koronavirusa. Međutim, ne opstanu sve, pa za sada u svetu imamo dominantna tri – brazilski, britanski i južnoafrički soj. Oni su postali otporni, razmnožavaju se i šire – objašnjava naš sagovornik.

Posledice sudara mutacije

Na pitanje da li sudar sojeva koronavirusa nužno znači i veću opasnost po građane, prof. dr Radovanović odgovara:

Tanjug/Hannibal Hanschke/Pool Photo via AP

– Ne mora da znači, ali vreme će pokazati svoje. Ako dođe do mešanja sa britanskim sojem, moguće je da će takva kombinacija biti prenosivija. Sa druge strane, to se ne mora odraziti na kliničku sliku pacijenata, kao i na ishod – poručuje naš epidemiolog i dodaje da se novi sojevi utvrđuju posebnim ispitivanjima, gde se proučavaju sekvence aminokiselina i da li je došlo do njihovog promena u redlosledu.

Pročitajte još
Da li vakcine štite?

Sigurno da štite, ističe prof. dr Radovanović, međutim u kojoj meri, još uvek nije poznato.

– Moguće u nekoj manjoj meri, ali to nikako nije razlog da odustanemo od imunizacije. Naprotiv, jedino ćemo na taj način stati na put epidemiji – zaključio je on.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike