Beli luk, alkohol, vakcine, lekovi... Šta ubija koronavirus, otkrivaju stručnjaci klinike "Mejo"

21.10.2020

05:02 >> 15:21

0

Njihove preporuke razumljive su čak i laicima, trebalo bi da prepisujemo od njih, znam jer sam bolovao od kovida, kaže za 24sedam prim. dr Ivica Zdravković

Beli luk, alkohol, vakcine, lekovi... Šta ubija koronavirus, otkrivaju stručnjaci klinike "Mejo"
Copyright AP Photo/Bernat Armangue

Pred samim smo vratima takozvanog trećeg talasa epidemije koronavirusa u Srbiji. Sa svih strana bombardovani smo mogućim katastrofičnim scenarijima i savetima o tome kako da se štitimo.

Ništa neobično. Ista situacija je u čitavom svetu. Zato je najpoznatija klinika na planeti „Mejo“ iz Minesote, u SAD, objavila svojevrsni vodič o koronavirusu, lekovima, zaštiti, istinama i zabludama.

Kako stručnjaci iz te klinike kažu, mnogo je mitova o lečenju i prevenciji infekcije koronavirusom.

Trenutno nema leka

„Trenutno ne postoji lek za kovid. Istraživači testiraju moguću efikasnu terpiju. Američka agencija za hranu i lekove (FDA) izdala je odobrenje za upotrebu antivirusnog leka „remdesivir“, ali i za lečenje obolelih krvnom plazmom osoba koje su preležale kovid. Uz to, američki Nacionalni institut za zdravlje nedavno je preporučio kortikosteroid „deksametazon“, za ljude koji imaju težak oblik infekcije i kojima je potrebno da dobijaju kiseonik“, navode u klinici „Mejo“.

Ipak, kako oni navode, dezinformacije o sprečavanju zaraze i njenom lečenju i dalje kruže među ljudima.

Tanjug/ Tara Radovanović

„Trenutno ne postoji vakcina protiv koronavirusa. Vakcine protiv upale pluća, poput pneumokokne vakcine, ne pružaju zaštitu protiv koronavirusa, a to ne radi ni vakcina protiv gripa. Takođe, nema dokaza da ispiranje nosa fiziološkim rastvorom štiti od infekcije koronavirusom“, stoji u objavi na sajtu te klinike.

Antibiotici ne ubijaju virus

Kako je navedeno, sunce i hladnoća ne utiču na to da li ćete se zaraziti ili ne, a kada je reč o korišćenju antibiotika, zaposleni u klinici „Mejo“ poručuju:

„Antibiotici ubijaju bakterije, a ne viruse. Međutim, osobe koje su hospitalizovane zbog kovida mogu da dobijaju tu vrstu lekova ukoliko se razvila i bakterijska infekcija“, poručuju oni.

Kada su u pitanju alkohol i sredstva na bazi hlora, za koja se tvrdi na svim meridijanima, pa i u Srbiji, da su efikasni u zaštiti od koronavirusa, u klinici „Mejo“ navode da prskanje kože tim supstancama ne može ubiti viruse koji su već ušli u telo.

Alkohol i beli luk

„Alkohol i hlor mogu naštetiti očima, ustima i odeći. Uz to, konzumiranje alkohola ne štiti od koronavirusa, beli luk takođe. Praksa je pokazala da ljudi masovno uzimaju vitamin C, cink, zeleni čaj ili ehinaceju da bi ojačali svoj imuni sistem. Ali malo je verovatno da će ovi suplementi uticati na imunitet ili sprečiti infekciju. Postoje koraci koje možete preduzeti da biste smanjili rizik od infekcije“, kažu u klinici „Mejo“.

I oni, baš kao i nadležne institucije na svim meridijanima, a i u Srbiji, navode da je preventiva u izbegavanju masovnih okupljanja, bliskih fizičkih kontakata, držanje razdaljine između sebe i drugih oko dva metra.

Dr Ivica Zdravković

Preležao sam koronu

Prim. dr Ivica Zdravković, specijalista opšte medicine, lekar je koji je preležao koronavirus. On za „24sedam“ kaže da su odlične preporuke „Mejo“ klinike jer su prvi počeli da razmišljaju o kortikosteroidima, odnosno pre svega o „deksazonu“.

– Taj lek sprečava preteranu reakciju organizma kod upale, koja dovodi do propadanja plućnog tkiva. Sve što su naveli je racionalno i razumljivo za laike. Od njih se očekuje da će biti revolucionarni u otkrivanju novih lekova. U “Mejo” klinici kažu da ih još nema – kaže on, i dodaje da bi voleo da se ne izmišljaju stvari, već da sve prepišemo od njih.

Govoreći o tome kako je preležao kovid, dr Zdravković navodi da se zarazio ili u ordinaciji u kojoj radi ili na bazenu, u okolini Požarevca.

– Simptome sam dobio u Neumu na moru. Imao sam kašalj, bol u mišićima, malaksalost, temperaturu i dijareju. Lečio sam se kortikosteroidima i preventivno antibioticima. Kada je sve prošlo, otišao sam privatno da uradim test i ispostavilo se da imam antitela i da bih mogao da budem donor za terapiju plazmom – kazao je taj stručnjak.

 

 

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike