Veći nameti nego u Srbiji: Crnogorci plaćaju 2.302 različite dažbine

30.03.2021

08:20

0

U Crnoj Gori postoji za više od 1100 različitih državnih ili opštinske dažbina koje plaćaju građani, preduzetnici i preduzeća nego što je to u poreski

Veći nameti nego u Srbiji: Crnogorci plaćaju 2.302 različite dažbine
Copyright Pixabay/Ilustracija 24sedam

Građani, a posebno privrednici, u Srbiji konstantno se žale na poreska i parafiskalna opterećenja na život i poslovanje. Prema podacima NALED-a i KPMG-a u Srbiji državne službe a posebno lokalne samouprave nametnule su gotovo 1.200 republičkih taksi, naknada i drugih neporeskih nameta.

Ali, sudeći prema podacima iz komšiluka, građani i biznismeni Srbije bi trebalo da budu srećni jer u komšiluku, u Crnoj Gori, nameta ima više od 2.300.

Ovi crnogorski nameti definisani su kroz čak 827 različitih pravnih akata, pišu „Vijesti“ pozivajući se na podatke sa veb sajta Javninameti.gov.me, koje su pripremila ministarstva finansija i ekonomije, odnosno Sekretarijat Saveta za konkurentnost, uz podršku EBRD i u saradnji s Vladom Ujedinjenog Kraljevstva.

Na sajtu se navodi da broj ovih dažbina možda nije konačan i pozivaju se privatnici da ako plaćaju neki namet koji nije naveden ili znaju za njega to prijave na njihov mejl.

Ovaj registar javnih nameta za sada je u probnom radu, a u toku su pripreme za izradu zakona o registru javnih nameta koji će definisati njegov rad i popisati sve javne namete na jednom mestu.

Pročitajte još:

Vladin Savet za konkurentnost će formirati radnu grupu koja će se baviti pripremom ovog zakona, ali i svrsishodnošću raznih nameta i ogromnog broja pravnih propisa koji ih definišu.

– Svedoci smo da su parafiskalni nameti u Crnoj Gori veoma brojni i visoki i za privrednike predstavljaju ozbiljan administrativni problem, budući da je teško ispratiti česte izmene regulative kojim se ovi nameti uvode, na šta nam često ukazuju i naše kompanije članice – kažu u Američkoj privrednoj komori u Crnoj Gori (AmCham).

Smatraju da je stoga izrada registra nameta veliki korak za stvaranje stabilnog i podsticajnog poslovnog ambijenta, i da može poslužiti kao važan alat donosiocima odluka u kom pravcu treba dalje da razvijaju poresku politiku, navodi podgorički list i dodaje da će predsatvnik AmChama-a biti član radne grupe za izradu zakona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike