Kako da zadržite dobrog radnika: Ovo su znakovi da se razmišlja o novoj firmi

04.07.2021

17:27 >> 20:58

0

U Americi se boje posledica talasa velike rezignacije i počinju da savetuju poslodavce kako da zadrže zaposlene, što važi za ceo svet

Kako da zadržite dobrog radnika: Ovo su znakovi da se razmišlja o novoj firmi
Copyright Profimedia

Bez obzira da li postoji “velika rezignacija“ ili ne, preokreti koji se dešavaju u kriznom periodu nadovezuju se na lov na talente, što je inače stalna briga dobrih poslodavaca. Zbog toga pametni menadžeri moraju da budu na oprezu da li njihovi bitni zaposleni razmišljaju o otkazu, piše CNBC.

Ali kako znati i šta uraditi, pitaju se i menadžeri i stručnjaci. A to pitanje nije “američko“, već pogađa sve poslodavce, kao i zaposlene u razvijenom svetu.

Kašnjenja, više slobodnih dana…

– Znakova upozorenja za poslodavce češće ima nego što ih nema – upozorava na pažnju Tami Sajmon, korporativni konsultant firme za davanje beneficija zaposlenima “Sigal“.

Ne čekati krajnju odluku zaposlenih: Davanje otkaza, Foto: Profimedia

Najčešći znak upozorenja je kada se promeni ponašanje zaposlenog. Kada dugo radite sa nekim morali biste da znate njegove navike, ono što voli ili ne voli i radnu etiku. Ukoliko se bilo šta od toga promeni, trebalo bi da se “upali alarm“.

– Ako je neko bio marljiv radnik, a sada obavlja samo neophodan minimum posla ili čak ponekad probije krajnji rok za obavljanje, to je veliki znak da nešto nije u redu – objašnjava Heder R. Janger, osnivač i direktor firme za savetovanje u zapošljavanju “Emploji fanatiks“.

A znakova ima mnogo, od toga da zaposleni uzima više slobodnih dana nego inače, dolazi kasnije i odlazi ranije nego pre, manje govori na sastancima i manje komentariše nove strategije ili planove tima kome pripada. Ili je mnogo manje spreman da provodi vreme sa svojim kolegama mimo posla.

Plata nije ključna

Kada se govori o tome kako zadržati one koji su sve skloniji da odu, generalno se prvo pomene plata. Ona svakako jeste kritična svakome, ali često nije jedini ili čak ni najvažniji razlog zašto neko želi da ode iz firme. Izuzetak je, naravno, ako je plata takva da čovek s njome ne sastavlja “kraj s krajem“.

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

– Tada je jedino rešenje da uskladite brojke. Kada dođe do pitanja preživljavanja, verovatno je za vas ta osoba izgubljena – upozorava Janger.

U drugim slučajevima, jednako plati ili možda važnije je da neko želi veću fleksibilnost u radu, ili promovisanje na višu poziciju… Tu poslodavac mora da bude transparentan u tome šta može ili šta će učiniti.

– To je dobar potez i već samo zalaganje može odložiti definitivnu odluku o odlasku za neki meseci – kaže ekspert.

Pročitajte još

Vrlo čest slučaj je da zaposleni odlaze jer se njihov trud uzima “zdravo za gotovo“, da se njihove primedbe i žalbe zanemaruju, što je obično povezano s tim da su preopterećeni poslom, ističe Janger, autorka knjige “Umeće brižnog vođstva“.

– Niko im ne pomaže da odrede prioritete i često “izgore“. Poslodavac mora da kaže “Kako mogu da ti pomognem?“ – ističe Janger, koja preporučuje nedeljne “jedan-na-jedan“ sastanke sa bitnim zaposlenima i redovne izveštaje upravi, koja bi morala da ima sistem prikupljanja i obrade žalbi zaposlenih i razloga odlazaka, ako do njih dođe.

Jer, napominje ona, mnogi koji odlaze ne “napuštaju posao“ već “napuštaju menadžere“ koji taj posao vode.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike