Biznis forum: Imali smo sreće s kovidom, ali tako ne možemo dalje

26.05.2021

09:42 >> 11:37

0

Srbija je dobro prošla u kovid krizi zbog relativne zatvorenosti privrede ali to nije recept za budući razvoj, istaknuto na skupu eminentnih srpskih ekonomis

Biznis forum: Imali smo sreće s kovidom, ali tako ne možemo dalje
Copyright Razmena mišljenja: Aleksandar Vlahović i Siniša Mali, Foto: Tanjug/Rade Prelić

Srbija je tokom pandemijske krize ostvarila dobre rezulate u poređenju sa drugim zemljama u regionu i Evropi, a projektovani rast od šest odsto u ovoj godini deluje optimistično, ali ne i nerealno, rekao je danas predsednik Saveza ekonomisita Srbije Aleksandar Vlahović na otvaranju Kopaonik biznis foruma u Beogradu.

Govoreći o postignutim rezultatima u 2020. godini, Vlahović je na svečanom otvaranju 28. Kopaonik biznis foruma naveo da su gotovo svi makroekonomski pokazatelji Srbije u 2020. godini bili bolji do očekivanih, da je veći pad BDP-a predupređen programom finansijske podrške, a da struktura srpske privrede jedna od osnovnih razloga zašto je Srbija imala bolje performanse u poređenju sa ostalim evropskim zemljama.

Jednaka pravila za sve

Aleksandar Vlahović je naglasio da je Srbiji potreban poslovni ambijent u kome postoje jasna, jednaka i stabilna pravila igre, koja će podstaći preduzetnike da više štede, investiraju, uvode inovacije i prezumaju rizike, odnosno sve ono što generiše privredni rast i podiže nivo zaposlenosti.

Kaže da su ključni doprinos BDP-u dale privredne grane koje su rezistentne u kriznim vremenima i koje nisu toliko zavisne od međunarodnog tržišta.

– Sektori poljoprivrede, industrije i građevinarstva, tri tradicionalna sektora, pokazala su visoku otpornost u pandemijskoj krizi prošle godine, te će i rasta BDP-a u ovoj godini zavisiti od njihovih performansi – rekao je Vlahović.

Smatra da je ta tradicionalna struktura privrede bila prednost u vremenu prekinutih globalnih lanaca snabdevanja, ali da ne može biti osnova na kojoj će se graditi kontinuirani, robusni rast.

Vlahović je naveo da je pandemijska kriza naglasila i ubrzala promene koje je incirala 4. industrijska revolucija i da promene načina na koji društvo proizvodi, razmenjuje i distribuira vrednosti, kreiraju nove izvore rasta. Smatra da to za Srbiju predstavlja šanšu za skokoviti rast i razvoj.

Vlahović kaže da je zato Srbiji potrebna industrijska politika koja će fino dizajnirati strategiju razvoja.

– Potrebno je da se snažno razvijaju takozvani razmenjivi sektori privrede, koji su nosioci tehničkog progresa i visoke produktivnosti, naročito grane koje imaju veliku dodatu vrednost i koje su upućene na međunarodno tržište – rekao je Vlahović.

Da bi se takav scenario ostvario, smatra on, u fundament ekonomske politike mora biti ugrađen princip „trostruko I“ – investicije, institucije, inovacije, odnosno obrazovanje.

Naveo je da se prema predviđanjima, tek u drugom kvartalu 2022. može očekivati kraj epidemiološke krize i da će do tada biti neophodna dodatna, pre svega, fiskalna podrška privredi u cilju rasta.

Vlahović je podsetio da je rast plata u javnom sektoru u 2020. bio 10 odsto i da je to u srednjem roku neodrživo, imajući u vidu ostvareni i projektovani tempo rasta BDP-a.

Pročitajte još:

Smatra da je neophodan reformski napredak u obrazovanju i razvoju ljudskog kapitala sa akcentom na razvijanje kreativnosti, inovativnosti, analitičkog i kritičkog mišljenja i celoživotnog učenja, kao i unapređenje kvaliteta institucija i poslovnog ambijenta.

– Obrazovanje predstavlja ključni faktor dugoročnog razvoja države i društva. Kvalitetan obrazovni sistem mora da odgovori potrebama tržišta rada. U 4. industrijskoj revoluciji mnoga zanimanja nestaju, rađaju se nova, a deo postojećih će pretrpeti značajne promene – naveo je Vlahović.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike