
Srpska pijaca na Fejsbuku: "Džoli" jagode za 280 dinara, ovako se kreću cene
Stručnjaci ocenjuju da ovakav vid prodaje ima brojne prednosti – brzu komunikaciju, niže troškove i direktnu zaradu

U poslednjih nekoliko godina, Fejsbuk se pretvorio u pravu digitalnu pijacu. I sve veći broj malih proizvođača koristi ovu mrežu za prodaju voća i povrća.
U grupama, kao što je "Voće i povrće", koja broji više od pet hiljada članova, svakodnevno se objavljuju ponude – jagode, trešnje, maline, kupine, kajsije, krompir, a u opisu se navodi cena po kilogramu, lokacija i način isporuke, lično preuzimanje ili dostava na kućnu adresu.
Bogata ponuda
Jedan od korisnika ove grupe, Janoš Korponai prodaje roze krompir "balaton" po ceni od 70 dinara. Osim krompira, nudi i jabuke svih sorti, piše Biz portal.
– Prodajem jabuke Ajdared i Zlatni delišes po ceni od 110 dinara, a sorta Jonagored košta 115 dinara po kilogramu – objavio je on.
Pročitajte još:
Dragana Goronja iz Veternika pohvalila se da je uspela da proda celu turu jagoda po ceni od 330 dinara po kilogramu. Dok Lazar Stajić nudi jagode "Džoli" za 280 dinara.
Dodao je da je slatka i sveža, kao i da se može pazariti na kvantašu u Kragujevcu. A, na "tezgi" kod Veljka Đurana, u ponudi je Medena jagoda, prve klase.
– Cena na gajbicu 300 dinara, a u gajbici ima oko pet kilograma. Prelepa, bez trulih i loših, kao i bez ‘udarenih’ jagoda – objavio je on.
Tanjug/Strahinja Aćimović
Kada je reč o povrću, Marko Milanovic iz Velike Drenove prodaje rasad paprike ajvaruše, kako kaže, ekstra kvaliteta. Dodao je da je rasad uredno tretiran i zdrav. Objasnio da je paprika debelo-mesnata i pljosnatih krupnih plodova.
Od sorti, naveo je Slonovo uvo, Kurtovku, Ljubov dlan, Bela kurtovka, Dukat i Somborke. Nije objavio cene, ali je naglasio da postoji mogućnost dogovora.
Vladimir Dejanić, iz okoline Šapca, nudi mladi krompir – beli "arizona" po ceni od 150 dinara po kilogramu. Jedan od korisnika grupe prokomentarisao je ovu objavu.
– Kod nas u prodavnicama je 130 dinara – napisao Nebojša Maksimović.
Prodaje se i beli mladi luk, 50 dinara je vezica, a na veću količinu košta 40 dinara.
Širok asortiman
Druga Javna grupa – "Trešnje sa trešnjaka", koja broji više od pet hiljada članova, vrši prodaju i otkup trešanja. Danijela Zole Stevanović nudi trešnje po ceni od 900 dinara po kilogramu, dok Ljubomir Ivanović nudi jeftinije za 50 dinara.
Objava Sanje Nikolić izazvala je lavinu komentara. Objavila je sliku trešanja, a ljudi su se uglavnom žalili kako je mraz uništio njihove voćnjake.
U Javnoj grupi "Kupinari Srbije", korisnici očekuju da će ove godine otkupna cena biti do 300 dinara.
Stručnjaci ocenjuju da ovakav vid prodaje ima brojne prednosti – brzu komunikaciju, niže troškove i direktnu zaradu.
Za mnoge male proizvođače, društvene mreže su postale ključna tačka spajanja s kupcima i sve češće, prvi izbor u prodaji domaćeg voća. Kupci im se javljaju u vidu poruka, a pšrepporuke se šire od uista do usta, tačnije od prifila do profila.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari