![aktuelno](https://24sedam.rs/files/img/aktuelno.png?a=123)
Srbija među najboljima po informacionoj bezbednosti
Dobar rezultata zemlje na Globalnom indeksu informacione bezbednosti Međunarodne telekomunikacione unije (ITU)
![Srbija među najboljima po informacionoj bezbednosti](/data/images/2024-02-09/539073_profimedia-0842630287_f.jpg?timestamp=1726437600)
Međunarodna telekomunikaciona unija (ITU), specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija, svrstala je Srbiju među najuspešnije države u kontekstu globalnog indeksa informacione bezbednosti, saopštilo je danas Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.
Kako se precizira, taj podatak naveden je u publikaciji u izdanju ITU pod naslovom "Globalni indeks informacione bezbednosti".
Srbija se prema tom rangiranju našla u prvoj od pet grupa država koja obuhvata zemlje sa najvišim nivoom razvoja u oblasti informacione bezbednosti.
Međunarodna telekomunikaciona unija vrednovala je pet ključnih komponenti razvoja i to pravni okvir, tehničke mere, organizacione mere, jačanje kapaciteta i međunarodnu saradnju.
Pročitajte još:
Srbija je prepoznata kao jedna od vodećih zemalja u svim tim aspektima, čime je potvrđen značajan doprinos Srbije u osiguravanju visokog nivoa informacione bezbednosti, ističe se u saopštenju.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija navodi da će još intenzivnije nastaviti realizaciju brojnih aktivnosti, posvećeno radeći na održavanju i daljem jačanju bezbednosti u digitalnom prostoru.
Detaljniji izveštaj ITU dostupan je na internet prezentaciji Međunarodne telekomunikacije unije.
I EPS radi na svom ITK
U „Elektroprivredi Srbije“, kompaniji koja je imala dosta problema sa informacionom bezbednošću, koja je omogućila i hakerski napad krajem prošle godine, od promena iz državne kompanije u akcionarsko društvo (u stopostotnom vlasništvu države), radilo se i ovom polju. Profesionalizacija organizacione strukture ljudskih resursa i informaciono komunikacionih tehnologija jedan od prvih većih rezultata Plana transformacije koji je započet pre samo tri meseca, saopšteno je dans iz „EPS-a“.
Kako je navedeno, potpuno je izmenjena organizacija ove dve funkcije, čime se unapređuje unutrašnja efikasnost i spremnost za dalje organizacione promene.
– Novim IT merama nastavljeno je unapređenje digitalizacije poslovnih procesa i usluga, a posebno su sagledane, delom i primenjene, mere za dalje povećanje bezbednosti sistema i podataka, uz značajno oslanjanje na sopstvene resurse. Jedan od važnih koraka u oblasti IT je taj da će EPS biti prvi među državnim kompanijama i institucijama koji će deponovati izvorni kod za kritične informacione sisteme u Državnom Data centru u Kragujevcu. To će dodatno osigurati da svi softverski sistemi budu u skladu sa propisanim standardima i politikama, a EPS će imati najviši nivo kontrole nad kritičnom IT infrastrukturom – navodi se u saopštenju.
Ljudski resursi preuzimaju vodeću ulogu u daljim strukturnim promenama, jer će nova organizacija omogućiti kreiranje nove strategije, nove korporativne kulture i biće više fokusirana na zaposlene, njihova znanja i veštine i brendiranje poslodavca.
– U završnoj fazi je i priprema programa za stipendiranje studenata završnih i master studija na tehničkim fakultetima kako bi se EPS inženjerski podmladio. Istovremeno, definisani su ključni indikatori performansi za izvršni menadžment, što će u narednom periodu biti učinjeno i na svim ostalim nivoima organizacije, ako bi se realizovali zacrtani ciljevi kompanije u vremenu modernizacije i sve zahtevnije tržišne utakmice – navodi se u saopštenju.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari