Skladišta se ne pune dovoljno brzo: S gasom u Evropi ne ide kako je zamišljeno

02.07.2022

07:21

0

Ministarka energetike Austrije upozorila na ozbiljnu situaciju zbog gasa koji kvari planove za zimu

Skladišta se ne pune dovoljno brzo: S gasom u Evropi ne ide kako je zamišljeno
Severni tok 2 nikada nije zaživeo - Copyright AP Photo/Michael Sohn, File

Skladišta za rezerve gasa u Austriji trenutno se ne pune željenom brzinom, zbog čega je ministarka energetike Leonore Gevesler upozorila da je "situacija ozbiljna".

Gevesler je u saopštenju navela da je od utorka jasno smanjena količina gasa koja se usmerava u skladišta.

Najavila je da će u utorak vlada održati vanrednu sednicu na kojoj će analizirati situaciju.
Razlog za nisku stopu usmeravanja gasa u skladišta je, prema prvoj analizi, visoka stopa izvoza gasa iz Austrije u Italiju, odnosno to što je neko na visokim cenama gasa iskoristio priliku da zaradi na (sopstvenom) gasu.

- Situacija je ozbiljna. Važno je da detaljno analiziramo situaciju. Vlada će u utorak doneti odluke o mogućim daljim koracima. Prioritet ima uvek bezbedno snabdevanje domaćinstava i socijalnih ustanova - podvukla je Gevesler.

Austrija je 30.maja proglasila ranu fazu upozorenja, prvi nivo plana za vanrednu situaciju u vezi sa snabdevanje gasom.

Ministarstvo energetike ističe da je rana faza upozorenja pokrenula sveobuhvatne pripreme za vanrednu situaciju i uvela tesno praćenje snabdevanja gasom.

Rekordna inflacija u junu - 8,7 odsto

Energetska kriza jedan je od razloga zašto Austrijanci obaraju rekorde – u inflaciji. U junu je ona, prema prvoj proceni Statističkog zavoda, bila 8,7 odsto što je najviša vrednost od septembra 1975.godine.

Generalni direktor zavoda, Austrije Tobias Tomas, je rekao da, pored novog rasta cene goriva i lož ulja, može da se vidi i rast cena u ugostiteljstvu i namirnica.

Austrijska vlada je postavila kao cilj da do početka grejne sezone popunjenost skladišta gasa bude na 80 odsto.

- Ukoliko bi taj cilj bio ugrožen, onda će Austrija proglasiti viši nivo upozorenja, to jest vanrednu situaciju - najavljuje Ministarstvo.

Da bi do 1.oktobra postigla cilj popunjenost skladišta od 80 odsto potrebno je dnevno ubacivati 368 gigavatsati gasa, odnosno ukupno 33.512 gigavatsati.

U utorak je, međutim, uskladišteno svega 70,28 gigavatsati gasa, a u sredu 218,77 gigavatsati.

Prema podacima "Austrian gas grid manadžment" (AGGM) u utorak je iz skladišta Arnoldštajn 505 gigavatsati prosleđeno Italiji, a u petak čak oko 620 gigavatsati.
Poređenja radi proteklih mesec dana u proseku je dnevno 240 gigavatsati prosleđivano Italiji.

Ništa bolja situacija nije ni u drugim zemljama EU. Prema podacima „GIE AGSI“, malo koja zemlja je prebacila 50 odsto kapaciteta skladišta. U najgoroj situaciji su Bugari i Hrvati, sa 35 i 30 odsto gasa u rezervi. Visoke rezerve imaju samo Portugalci (100), koji su „na izvoru“ dotoka gasa iz Afrike, i Poljaci (97 odsto), koji su uvek obazrivi jer imaju granicu sa Rusijom.

Gasni problemi, koji su se pojavili još prošlo leto a u punoj meri se iskazali prošle grejne sezone, sledeće zimske sezone će biti još veći jer zbog embarga na energente iz Rusije sledi smanjena isporuka ruskog gasa u EU a pitanje je da li će ga za Evropljane uopšte biti.

Istovremeno, uvoz LNG gasa iz SAD je presušio zbog kvara u najvećoj fabrici za komprimovanje gasa u Teksasu. Pogon u Fraportu će biti osposobljen tek u septembru.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike