Ako imate odakle: Danas preduzetnici moraju da plate ratu poreza, da ne bi morali sve odjednom

10.02.2021

06:49 >> 10:53

0

Pojedinim preduzetnicima i firmama koji su koristili poreske olakšice iz državnih paketa prošle godine danas je rok za prvu ratu, a odakle će je platiti dru

Ako imate odakle: Danas preduzetnici moraju da plate ratu poreza, da ne bi morali sve odjednom
Copyright Foto:Pixabay/whirligigtop

Privrednici, paušalci i poljoprivrednici, koji su prošle godine uzeli pomoć države i odložili poreze i doprinose na zarade zaposlenih za četiri meseca, nikako ne smeju da propuste današnji dan i zakasne sa plaćanjem. U suprotnom će im biti naplaćen ceo iznos duga sa kamatom, upozoreno je nedavno iz Poreske uprave. Pitanje je da li će svi moći da plate i tekući i odloženi porez.

Država je prošle godine zbog pandemije virusa korona kroz dva paketa pomoći privredi odložila poreze i doprinose na date minimalne zarade zaposlenih za četiri meseca. Taj rok ističe danas, od kada kreće naplata 24 rate.

“Odloženih“ gotovo četvrt miliona

Prema podacima Ministarstva finansija iz vremena kada je usvojen drugi paket mera za 2020, za prvi paket se prijavilo oko 235.000 preduzeća, odnosno njime je bilo obuhvaćeno 1.050.000 radnika. U Srbiji je zaposleno 2.253.159 ljudi, od čega 2.127.492 sa ugovormo o radu (bez obzira na rok). Broj zaposlenih u javnom sektoru je 600.553 ljudi, podaci su zvanične statistike.

Privrednici se već u medijima upozoravaju da se rate uplaćuju na različite pozivne brojeve, da i pogrešna uplata ne bi bila tretirana kao zakašnjenje u otplati. Takođe, rata ne sme biti manja od 1.000 dinara. Ali, kašnjenje je problem samo za one koji imaju odakle da plate porez. Mnogo je onih drugih, koji se presabiraju i za svakodnevni biznis.

Igra “uzimala – davala”

Milan Knežević, vlasnik modne kuće “Modus“ i član Asocijacije malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, kaže da će naplata svih poreza koje je država odložila prošle godine sada veoma teško velikom broju malih i srednjih firmi.

– Ovi porezi su se pokazali kao trenutno olakšanje prošle godine, a sada dolaze u najgore moguće vreme jer ovo je inače vreme stagnacije proizvodnje, vreme velikih troškova grejanja, zastoja u prilivu obrtnih sredstava i investicija… To će dovesti do možda i pogubnih teškoća za ogroman broj firmi – kaže za 24sedam Knežević.

Doduše, to se neće videti odmah, smatra Knežević, već će se pravo stanje videti tek u junu. Prvi pokazatelj će biti koliko će firmi i preduzetnika povući potez privremenog odjavljivanja poslovanja, jer im se više isplati da ne rade nego da gomilaju troškove i plaćaju radnike koji nemaju posla.

Foto:Pixabay/Lucia Grzeskiewicz

– Sad se preživljava. Kako i koliko, to niko ne zna jer u Srbiji imamo 100.000 firmi koje su već u blokadi računa. A kako je uslov za prinudno gašenje firme dve godine u blokadi, niko ni ne zna kakvo je pravo stanje u privredi – rekao je Knežević.

Pročitajte još:

Ovaj preduzetnik ističe da je država prošle godine, uz sve “poreske i bankarske kredite i minimalce“ zapravo privredu neto pomogla sa samo 100 evra po zaposlenom.

– Kada vam država “daje“ minimalac za radnika a onda joj vi dugujete više od šezdeset odsto za poreze i doprinose na taj isti minimalac, koliki je zapravo taj “dar“. O nuđenju kredita kada nemate posla neću ni da pričam – ističe Milan Knežević.

Neki su se ipak pripremili

Drugačijeg su stava u Uniji poslodavaca Srbije, gde počasni predsednik Nebojša Atanacković kaže da su lanjske mere Vlade Srbije u vidu minimalaca ili dela minimalne zarade, „mnogo značilo privredi Srbije, jer je odlaganjem dobila mesec dana predaha“.

– Samo odlaganje i deljenje na 24 rate je puno značilo privrednicima. Niko tada, kada je to proklamovano nije mislio da će pandemija da traje i u ovoj godini, svi su mislili da će da prestane još sredinom prethodne – rekao je za Tanjug Atanacković.

On je kazao i da firmama nikada nije jednostavno kada im se prethodne obaveze sastanu sa tekućim, posebno kada još ne rade punim kapacitetom ali na to su ipak računali i pripremali se za početak izmirivanja obaveza.

Dan D i za neke firme

Danas je možda “Dan D“, ili barem naznaka za to kolike su šanse poslovnog opstanka u ovoj godini i za neke firme. To se odnosi na ona preduzeća koja imaju poslovnu godinu različitu od kalendarske i koji su konačnu poresku prijavu poreza na dobit pravnih lica za 2020. godinu podneli do 31. januara 2021. godine, a poreski period im se završava u 2020. godini.

I njima prva rata dospeva 10. februara 2021. godine, a svaka naredna rata dospeva istog datuma u mesecima koji slede. Mesečna rata u ovom slučaju ne može biti manja od 2.000 dinara. Oni kojima se poreski period završio u 2020. godini, prva rata dospeva takođe 10. ali počev od narednog meseca u odnosu na mesec u kome je podneta konačna poreska prijava.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike