Mali: Novi uspeh Srbije na međunarodnom tržištu, velika tražnja za državnim evroobveznicama

24.02.2021

18:50 >> 18:52

0

Od početka godine država je imala dobar start sa prodajom državnih obveznica na domaćem tržištu na aukcijama u januaru, istakao je ministar finansija

Mali: Novi uspeh Srbije na međunarodnom tržištu, velika tražnja za državnim evroobveznicama
Copyright Foto: Profimedia

Srbija je danas uspešno iskoristila još uvek povoljne uslove na međunarodnom finansijskom tržištu i po prvi put emitovala dvanaestogodišnje državne obveznice denominovane u evrima na međunarodnom tržištu kapitala u iznosu od jedne milijarde evra, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Tokom procesa današnje emisije, a usled velike tražnje, delegacija  Srbije je uspela da smanji inicijalnu kamatnu stopu za 35 baznih poena i emituje obveznice po stopi prinosa od 1,92 odsto i kuponskoj stopi od 1,65 odsto, sa rokom dospeća od 12 godina, čime je dodatno produžena kriva prinosa srpskih obveznica emitovanih na međunarodnom tržištu.

Poverenje investitora

– Ovom transakcijom nastavljaju se uspesi Srbije na tržištu kapitala, gde je od početka godine država imala dobar start sa prodajom državnih obveznica na domaćem tržištu na aukcijama u januaru i prodajom dvanaestogodišnjih dinarskih obveznica emitovanih prošle godine – istakao je ministar finansija Siniša Mali.

Osim toga, kako je dodao, dinarske obveznice će biti uključene u indeks J.P. Morgan GBI-EM index.

Siniša Mali; Tanjug/Dragan Kujundzić

– Današnje kamatne stope, koje smo dobili u uslovima neizvesnosti na tržištu, dok još uvek traje pandemija korona virusa, su umnogome bolje od onih po kojima je prethodna vlast zaduživala državu pre nekoliko godina, a koje su bile i do 7,5 odsto – rekao je Mali.

On je dodao da su investitori nastavili da pokazuju poverenje u strukturne reforme koje sprovodi Vlada Srbije, te da je ostvarena ukupna tražnja od preko 3,5 milijarde evra, i to od strane više od 200 respektabilnih, pre evropskih i američkih fondova, osiguravajućih kuća i banaka.

Uspeh i za dinarske obveznice

Ministar Siniša Mali podsetio je da je samo pre dve nedelje ovom uspehu doprinela i vest da će dinarske obveznice biti uključene u renomirani indeks GBI-EM Global Diversified, koji predstavlja “benchmark“ indeks za obveznice emitovane u lokalnim valutama zemalja u razvoju, i to za čak tri emisije dinarskih obveznica, originalne ročnosti sedam, deset i dvanaest i po godina a koje dospevaju 2026., 2028. i 2032. godine.

– Veoma smo zadovoljni odzivom investitora i današnjom emisijom evroobveznica, kojom ćemo vratiti neke stare i skupe dugove koji nam dolaze na naplatu u toku ove godine. Na dan 23. februar 2021. godine udeo javnog duga u BDP-u je iznosio 52,9 odsto, i niži je nego što je bio pre početka pandemije, što je neverovatan uspeh imajući u vidu da su sve zemlje na svetu višestruko povećale javni dug usled zaduživanja tokom pandemije korona virusa – naveo je ministar.

Kako je naglasio, potvrda o tome koliko smo uspešni je i podatak da je prosečna kamatna stopa na ceo dug Republike Srbije krajem 2020. godine bila 2,91 odsto, dok je 2014. godine iznosila 5,7 odsto. Ministar je dodao da Srbija neće u velikom obimu povećavati javni dug do kraja godine.

Javni dug pod kontrolom

– Kao što sam napomenuo, ovaj novac koristimo da vratimo preskupe dugove iz prošlosti, i ne očekujemo veće povećanje javnog duga do kraja godine. U međuvremenu, radimo i gradimo, a tokom ove godine gradiće se ukupno osam auto-puteva u Srbiji. Takođe, krajem godine počeće i gradnja beogradskog metroa, projekta na koji građani čekaju decenijama – istakao je ministar Mali.

Pročitajte još

On je rekao i da je, s obzirom na to da se očekuje dalji rast stopa prinosa na međunarodnom tržištu, Srbija bila spremna da iskoristi najpovoljnije uslove, kako bi prikupila neophodna sredstva za finansiranje obaveza koje dospevaju u ovoj godini.

– U septembru 2021. godine nam dospevaju dolarske obveznice u iznosu od 700 miliona dolara sa kuponskom stopom od 7,25 odsto, a koja nosi najveću kamatnu stopu ikada postignutu na međunarodnom tržištu. Srbija je već dva puta prevremeno otkupljivala taj skupi dug kako bi ispravila greške iz prošlosti i rasteretila ukupune obaveze za otplatu – naglasio je Siniša Mali.

Prinos ostvaren današnjom emisijom je, kako je objasnio, u rangu pojednih zemalja regiona koje imaju i investicioni kreditni rejting, kao što je na primer Rumunija, dugogodišnja članica EU, što potkrepljuje očekivanja da Srbija uđe u krug zemalja investicionog ranga.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike