Kud ide nafta: Barel prelazi 68 dolara, neminovno poskupljenje goriva i u Srbiji

05.03.2021

18:00 >> 18:23

0

Odluka OPEK podigla vrednost crnog zlata, a ako se prognoze o daljem kretanju cene nafte obistine to će se preliti i na pumpe u Srbiji

Kud ide nafta: Barel prelazi 68 dolara, neminovno poskupljenje goriva i u Srbiji
Copyright Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović/Pixabay

Cene nafte su danas porasle za više od dva odsto, tako da su dostigle najviši nivo u poslednjih gotovo 14 meseci. Uzrok je dogovor članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njihovih saveznika o tome da ne povećavaju ponudu u aprilu i da sačekaju značajniji oporavak potražnje.

Tako je, prema izveštaju Rojtersa, cena fjučersa nafte Brent porasla za 1,52 dolara ili 2,3 procenta, na 68,26 dolara za barel, dok je američka “laka” nafta WTI poskupela za 1,3 dolara ili dva odsto, na 65,13 dolara.

U drugoj polovini godine i do 80 dolara

U četvrtak su cene “crnog zlata” skočile za više od četiri odsto nakon sastanak grupe OPEK+ na kojem je doneta odluka da se produži ograničenje proizvodnje do aprila, pri čemu je napravljen izuzetak za Rusiju i Kazahstan kojima je dozvoljeno malo povećanje pumpanja.

Zbog svega toga analitičari preispituju ranije prognoze o kretanju cena nafte. Tako je “Goldman Saks” revidirao naviše procenu cene sirove nafte Brent za drugi kvartal ove godine, i to za pet dolara na 75 dolara za barel i na 80 dolara za treći kvartal. UBS je takođe povećao prognozu za Brent na 75 dolara po barelu, a za WTI na 72 dolara za drugu polovinu 2021. godine.

Nema naznaka da će cena nafte prestati da skače; Pixabay

Da ni Srbija nije imuna na rast cene nafte naglašavaju i domaći naftaši. U poslednjim analizama Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) navodi se upravo to u kojoj meri je skok cene sirove nafte na svetskom tržištu povećao troškove u lancu prerade nafte i distribucije derivata. To je, kako ističu u UNKS, dovelo do povećanja prosečne maloprodajne cene sve tri vrste goriva u Srbiji, i to do osam dinara od novembra 2020. do polovine februara ove godine.

Konkretnije, UNKS navodi da ukupno povećanje cene benzina i TNG autogasa u periodu od početka novembra 2020. do polovine februara 2021. iznosi oko šest dinara po litru, a dizela osam dinara. To je, kako dodaju, povećanje cena od pet do osam odsto.

Srbija na vrhu liste po cenama benzina u regionu

Podsetimo da se barel Brenta 30. oktobra 2020. godine prodavao za 37,46 dolara, a već krajem januara za gotovo 65 dolara, što je povećanje od 72 odsto. S novim prognozama rasta cene nafte, ta razlika biće uskoro još veća. A takve vesti sigurno ne raduju vozače u Srbiji.

Prema rečima naftaša, ako se ovakve prognoze obistine, i cene goriva na pumpama u Srbiji će “pratiti” takav trend.

Pročitajte još

Iako u UNKS kažu da cene goriva rastu i u svim zemljama u okruženju i da brzinu promene određuju tržišni uslovi, Srbija je na samom vrhu u ceni benzina, i to na prvom mestu po visini cene dizela u odnosu na ukupno 11 zemalja u okruženju, ali i na trećem mestu kada je u pitanju bezolovni benzin.

Tako, u proseku na srpskim pumpama, prema poslednjem preseku UNKS-a od 15. februara, dizel košta 1,263 evra po litru, i skuplji je nego u Grčkoj, Hrvatskoj, Mađarskoj i drugim zemljama regije. Bezolovni benzin košta 1,195 evra po litru kod nas, a po ceni su nas prešišali samo Grčka i Hrvatska.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike