Hotelijeri predlažu: Zašto je manji PDV zapravo dobar za sve

11.12.2020

18:44 >> 12:35

0

Manji porez na hranu jedini je način da se katastrofalno pogođen hotelsko-turistički sektor oporavi, a pritom državni budžet ne bi (mnogo) trpeo, niti bi p

Hotelijeri predlažu: Zašto je manji PDV zapravo dobar za sve
Copyright Profimedia

Privremeno smanjenje poreza na dodatu vrednost (PDV) u sektoru ugostiteljsko-turističkih usluga je delotvorna mera koja će podržati oporavak hotela, restorana, barova i kafića širom Evrope, pa je tako neophodna i u Srbiji, kažu u Udruženju hotelijera i restoratera Srbije (HORES), ali i u Udruženju barova i noćnih klubova Beograda (NOB).

Četiri prednosti nižeg poreza

Hotelijeri i ugostitelji ističu četiri prednosti manjeg poreza: povećanje broja gostiju, povećanje prodaje raznih proizvoda, a samim tim i veću uposlenost kapaciteta i ljudi, zatim povećan prihod od poreza zbog prodaje proizvoda i goriva i unifikaciju poreske stope za sve ugostiteljske usluge sa zemljama EU, na čemu Unija insistira.

Iz HORES-a apeluju na Vladu Srbije da postupi kao što su to uradile vodeće ugostiteljske i turističke zemlje Evrope, dok u NOB-u ističu da je smanjenje PDV-a jedini put oporavka i da nijedna druga mera neće pomoći na duži rok.

– Ima nekoliko načina da se urgentno pomogne ugostiteljima, od manje rente do otpisa i odlaganja poreza na plate, ali to su sve mere za trenutni opstanak. Za potpuni oporavak biće potrebno i da se prepolovi PDV na hranu na 10 odsto – kaže, za 24sedam, Miša Relić, predsednik NOB-a.

Hotelijeri su već podneli i zvaničnu inicijativu Ministarstvu trgovine, i nova ministarka Tatjana Matić je taj zahtev podržala, ali do promene poreske stope još nije došlo. Hotelijeri i ugostitelji traže da se PDV na hranu u hotelima i restoranima sa 20 odsto smanji na 10 odsto.

Inicijativa nije nova, ugostiteljski i turistički poslenici su je tražili i 2013. godine, pa 2018. godine, ali je sada, sa krizom nastalom zbog koronavirusa, “dogorelo do nokata”, a situacija je takva da se i u narednom periodu u ovom sektoru mogu osloniti samo na domaće goste.

Država plaća još jedan minimalac

Vlada Srbije će sredinom meseca isplatiti jednu minimalnu zaradu za sve one koji rade u ugostiteljskoj industriji, odnosno ugostiteljima, rentakar agencijama, turističkim vodičima, hotelijerima… Ministar finansija Siniša Mali kaže da je s tim novim merama paket pomoći države građanima i privredi tokom ove godine porastao na šest milijardi evra, ili gotovo 13 odsto BDP-a.

U analizi koju je radio HORES naglašava se da bi manji porez značio i niže cene u restoranima, kafićima i hotelima, a to bi značilo veći promet, kao i isti, a moguće i veći prihod u državnu kasu. Uz to, manji porez značio bi manji “pritisak“ da se u uslovima veoma lošeg poslovanja delimično ili u potpunosti pređe u sivu zonu.

– Sada se ozbiljno postavlja pitanje sive zone, jer mnogi koji neće moći da opstanu na tržištu, zbog okolnosti će biti prinuđeni da probaju da sakriju i ono malo prihoda što imaju. A porez do 10 odsto čini beg u sivu zonu manje isplativim za one manje savesne, a rizik ostaje veliki – upozorava, za 24sedam, Georgi Genov, predsednik HORES-a.

Ovo udruženje se, ujedno, zalaže za višestruko veće kazne za nepoštovanje plaćanje PDV-a. Srbija bi trebalo da se pridruži, dodaje on, grupi od 14 zemalja EU koje imaju redukovanu stopu PDV-a i 11 zemanja EU koje imaju privremeno smanjenje zbog kovida 19.

Ugostitelji sve teže dolaze do gostiju zbog “zaključavanja”; Foto: Profimedia

Krovno udruženje hotelijera i restorana u Evropi, HOTREC, koje predstavlja dva miliona preduzeća od kojih je velika većina iz sektora malih firmi, u Izveštaju o koristima niske stope PDV-a za stvaranje novih radnih mesta i konkurentnost u EU iz 2017. godine ističe da je primerena poreska politika ključni faktor jačanja konkurentnosti turizma kako bi se održala pozicija Evrope.

Šveđani sve izmerili

U Švedskoj, nakon smanjenja stope PDV-a na restoranske usluge sa 25 odsto na 12 odsto u 2012. godini, primećeno je da je zaposlenost porasla za osam odsto u 2012. i šest odsto u 2013. u restoranskom sektoru, dok su u kontrolnoj privrednoj grani te iste cifre iznosile jedan odsto i tri odsto. Istovremeno, rashod po pitanju ukupnih plata povećao se značajno u restoranskom sektoru, između četiri i sedam i po procentnih poena više od onoga u kontrolnoj privrednoj grani, dok su oni sledili sličan obrazac pre 2012.

Zbog toga je za nižom stopom poreza na hranu i piće u restoranima poseglo 17 članica EU, neke odranije, a neke su tu meru primenile kao deo antikriznog paketa zbog pandemije koronavirusa, kao Austrija, Belgija, Bugarska, Kipar, Češka ili Grčka, ali i Velika Britanija i Norveška.

U HORES-u kažu da treba primeniti iskustvo, recimo, Francuske, Švedske ili Nemačke. Nakon prethodne finansijske krize, 2008. godine, Francuska je smanjila PDV na restoranske usluge tokom 2009.

Francuski državni zavod za statistiku i ekonomske studije procenio je da je broj bankrotstava u tom sektoru smanjen za 17 odsto, čime je sačuvano 18.000 preduzeća i 30.000 radnih mesta prilikom procene te mere.

U Nemačkoj su obavili analizu 2016. i zaključili da su time što su šest godina pre toga smanjili PDV sa 19 na sedam odsto u sektoru smeštajnih usluga, dobili dodatnih 46.666 radnih mesta.

Ovo odgovara povećanju od 18,5 odsto, što je značajno u poređenju sa rastom celokupne ekonomije od 14,6 odsto tokom istog perioda.

Pročitajte još: Ko je platio najveći porez na imovinu ove godine: Hiljade evra za stanove, kuće i garaže koje poseduje

Zatvaranje većine ugostiteljskih preduzeća širom Evrope u proleće 2020. imalo je izuzetno težak ekonomski uticaj na ovaj sektor, kažu u HORES-u, a aktuelne stroge zdravstvene i higijenske mere, iako neophodne, dovode do dodatnih troškova.

Kako podsećaju u HORES-u, radna mesta i objekti u sektoru ugostiteljstva se ne mogu izmestiti u zemlje u razvoju, a od njih direktnu korist imaju građani, privreda i državni budžeti širom Evrope.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike