Ko je jeftino naručio, naručio je: Menja se naplata PDV-a, poskupljuje internet roba iz Kine?

09.06.2021

17:48 >> 12:49

0

Za manje od mesec dana počinje primena novih pravila o PDV-u unutar EU, što bi moglo da poskupi robu potrošačima iz Srbije, kao i izvoz u pojedine zemlje

Ko je jeftino naručio, naručio je: Menja se naplata PDV-a, poskupljuje internet roba iz Kine?
Copyright Profimedia

Od 1. jula 2021. godine Evropska unija menja pravila o PDV-u, što bi moglo da utiče i na potrošače u Srbiji, sve više “zavisne“ od internet trgovine, ali i na neke od firmi koje izvoze u EU.

– Da li će doći do poskupljenja ili neće, i da li će to biti povoljno za nekog, zavisi od ugla gledanja, jer PDV je neutralan. Nekim našim kupcima roba na internetu može da pojeftini, a nekima da poskupi, zavisno od toga iz koje zemlje proizvod dolazi i koliki je tamo PDV – kaže za 24sedam Dragan Bosankić, izvršni direktor firme za poresko savetovanje “Smart taks solušens“ iz Beograda.

O PDV-u moraće da brinu i potrošači

Kako objašnjava, ukoliko je tamo PDV veći od naših 20 odsto, proizvod bi mogao da poskupi.

– Što se tiče robe iz Kine, ukoliko se kod nas primene evropske norme, ona bi takođe mogla da poskupi zbog našeg većeg poreza – ističe Bosankić.

Kod Kineza tri PDV-a

Srbija ima u načelu dve poreske stope PDV-a, opštu od 20 odsto i umanjenu od 10 odsto na osnovnu hranu, flaširanu vodu, novine, lekove, kompjutere… U Kini je opšta stopa 13 odsto, a redukovane postoje dve: od devet odsto – koja se primenjuje i za poštanske usluge, logistiku i transport, kao i šest odsto – koja “kači“ i finansijske usluge, IT, tehnologiju. Kinezi imaju i nultu stopu, koja je u Srbiji izuzetak, a koja u zemlji Dalekog istoka čak uključuje neke izvozne proizvode i usluge.

Internet trgovci ili platforme za internet trgovinu imaju mogućnost da sami naplaćuju PDV prilikom prodaje putem interneta i prenose ga u zemlje kupca. Neki to rade od početka ove godine za isporuke u Veliku Britaniju.

Da li je PDV naplaćen ili ne, moraće da vode računa i potrošači, jer će se, inače, nenaplaćen uvozni PDV naplatiti primaocu, i to preko tzv. carinskog deklaranta (poštanski operater, kurirska služba ili carinski zastupnik), što podrazumeva dodatne troškove.

PDV u EU varira od zemlje do zemlje

Da li će ove promene uticati na cene robe koju tako rado kupujemo onlajn iz Kine, videćemo. Primetno je da kupci naviknuti na jeftinu robu gube polako strpljenje, pošto su cene već otišle gore zbog značajnog poskupljenja transporta usled pandemije koronavirusa.

– Što se tiče onih iz Srbije koji svoju robu prodaju u EU, oni bi mogli da se na nekim tržištima nađu u nezavidnom položaju, jer njihov proizvod može da poskupi toliko da ne budu konkurentni domaćim ili drugim inostranim proizvođačima – naglašava Bosankić.

U EU PDV značajno varira od zemlje do zemlje, pa je tako 17 odsto u Luksemburgu, a rekordnih 27 odsto u Mađarskoj.

S druge strane, ako ova izmena neće biti praćena velikim padom u izvozu, “profitiraće“ srpska državna kasa jer će se zbog više prihoda od PDV-a povećati i budžetski prihodi.

Poreski obrt Evrope

Evropa od prvog dana jula više neće primenjivati pravilo o “pragu isporuke“ i naplatu prema mestu pošiljaoca, već se kao relevantno za obračun PDV-a smatra mesto isporuke robe prodate na daljinu.

To znači da isporučilac robe iz Srbije za neku od zemalja EU obračunava PDV članice te zemlje, a ne Srbije. Međutim, ovo važi samo za velike isporučioce, jer se umesto dosadašnjeg nacionalnog praga uvodi jedinstveni poreski prag od 10.000 evra godišnje.

Profimedia

Ona firma koja isporuči robu za manje od 10.000 evra uzima za mesto oporezivanja tih isporuka državu članicu u kojoj je sedište isporučioca.

Uz promenu mesta relevantnog za PDV, u EU se proširuje poseban postupak oporezivanja na sve usluge koje se nude osobama koje nisu poreski obveznici i na prodaju dobara na daljinu, te se uvodi “one stop shop“ (OSS), procedura koja omogućava poreskim obveznicima ispunjavanje obaveze PDV-a prema svim državama članicama EU u jednoj državi članici podnošenjem prijave PDV-a putem elektronskog sistema.

Nakon prelaska praga, poreski obveznik može da se prijavi za primenu OSS ili da se registruje za potrebe PDV-a u svakoj državi članici u kojoj se nalazi mesto oporezivanja njegovih isporuka.

Trenutno su pravila potpuno suprotna i prodaja dobara na daljinu oporezuje se prema načelu države porekla, odnosno PDV-om države iz koje je isporučilac. Tek kada se pređe prag isporuke (od 35.000 do 100.000 evra, zavisno od članice) oporezuje se prema prema državi u kojoj je kupac.

Pročitajte još

Nekima roba već skuplja

Eventualno poskupljenje koje će pogoditi neke kupce robe preko interneta u Srbiji nije i jedino s kojim su se suočili od početka godine. Kupci koji koriste “Ibej“ da bi prodali nešto preko interneta još su krajem prošle godine bili obavešteni da će od januara njihova roba poskupeti jer zbog promena srpskih propisa počinje naplata poreza od 20 odsto.

A „Ibej“ nije jedina platforma koja je primenila srpske propise na svoje poslovanje. Prema domaćim propisima, promet robe između građana se ne oporezuje, ali pitanje je da li platforma može da zna da li ste vi građanin ili predstavljate firmu. Posebno je pitanje i da li je neko ko redovno trguje tuđim stvarima zaista pravo „fizičko lice“, odnosno građanin koji povremeno proda nešto svoje.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike