aktuelno

Na prvomajske praznike uz manji trošak na pumpi

30.04.2025

12:34

0

Autor: G.M.Š.

Pojeftinilo gorivo u Srbiji, iako se na Mediteranu cena nije menjala

Na prvomajske praznike uz manji trošak na pumpi
Ilustracija - Copyright Profimedia

Prošle nedelje nafta je poskupela na svetskim berzama a gorivo u Srbiji nije menjalo cenu. Ove nedelje je sitaucija obrnuta ali, srećom samo za svet. U Srbiji je cena dizela otišla naniže, tako da će trošak za gorivo svima koji putuju negde za 1.maj Praznik rada, biti (simbolično) manji.

Na berzama je brent cenom od 65,5 dolara za barel izgubio gotovo 2%, prema nedeljnom proseku fjučersa na crno zlato, i time se cena delimično vratila nakon praktično tronedeljenog povećanja (sa 63 dolara).

Za razliku od nafte na svetskim berzama, cene goriva na Mediteranu su mnogo staloženije i nakon prošlonedljenog mirovanja ove je ultraniskosumporni dizel izgubio pola procenata, spustivši se na 777 dolara za tonu. Benzin je ostao na svojih 513 dolara, što je cena fjučersa za maj koja se praktično ne pomerea nedeljama.

Ovo blago talasanje na Mediteranu, koji je reperno tržište za gorivo u Srbiji i regionu, bilo je dovoljno da se malo promene "praznične" cene na sprskim pumpama u ovoj skraćenoj ranoj nedelje.

Tako će do sledećeg petka, 9. maja, litar benzina BMB95 koštati 176 dinara, koliko je bio i dosad, dok će litar standardnog evrodizela biti jeftiniji dinar - 188 dinara.

Prethodne nedelje cene obe vrste goriva se nisu menjale.

Na prvomajske praznike uz manji trošak na pumpi Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
Administrativna cena goriva u Srbiji 2022-25

 

Kako se u Srbiji određuje cena

U Srbiji su maloprodajne cene goriva na pumpama određene prema Uredbi o ograničenju cena goriva, koja je doneta još sredinom februara 2022. godine, a kojoj se važnost periodično produžava. Aktuelno produženje, tj nova uredba, važi do kraja jula.

Uredba propisuje da se cena derivata formira na osnovu srednje veleprodajne cene koju utvrđuje Ministarstvo energetike i rudarstva. Ova cena se zasniva na prosečnoj veleprodajnoj ceni u Srbiji, na koju se dodaju odobrena maloprodajna marža i PDV.

Za formiranje veleprodajne cene ne uzima se u obzir fabrička cena domaće rafinerije, već prosek kotacija cena određenog goriva na berzi za tržište Mediterana (PLATTS CIF Mediteran, za luku u Đenovi/Lavera).

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike