
Povećane akcize na gorivo, kafu, duvan… Koliko to menja cenu?
Novo redovno usklađivanje akciza sa inflacijom važi od 1. februara i pitanje je koliko će to doneti i drugačije cene u maloprodaji

Vlada Republike Srbije usvojila je nedavno nove dinarske iznose akciza kako bi ih uskladila sa godišnjim indeksom potrošačkih cena u 2024.godini. Primena novih iznosa počela je 1. februara i sada kupci čekaju na potez prodavaca, odnosno trgovaca, da li će se ili koliko to preliti na krajnju cenu.
Ti iznosi su različiti i odnose na akcizne proizvode poput derivata nafte, biogoriva, biotečnosti ali i kafe, alkoholnih pića, duvanskih i nikotinskih proizvoda, piše Blic.
Novi iznos akcize na olovni benzin je veći za 3,07 dinara i iznosi 74,54 dinara dok će za bezolovni sa 67,22 ide na 70,11 dinara a dizel 72,09 dinara.
Kod gasa u bocama, tj, TNG-a akciza se menja na 54,75 dinara za kilgoram.
Za kafu je akciza povećana za 4,65 dinara po kilogramu, sa 108,06 na 112,71 dinar kod sirove kafe a kod pržene sa na 140,88, što je 5,81 dinara više nego dosad.
Kod alkoholnih pića, za ona sa niskim procentom umesto dosadašnjih 28,05 dinara po litru u državnu kasu ići 26,89 dinara.
Kod duvana akcize su usklađene ranije, prema Akciznom kalendaru, pa je od januara specifična akciza na duvan povećana za 1,71 dinara, dok je stopa proporcionalne ostala 33% ali se sa povećanjem cene jedne akcize menja ukupna cena a time i nominalni iznos druge akcize.
Izmenama i dopunama Zakona o akcizama, od prvog januara 2025. godine, pored nikotinskih vrećica, kao vrste duvanskih prerađevina, oporezuju se i biljni proizvodi za pušenje, odnosno zagrevanje, kao i arome za nargilu.
Povećanje akciza ne znači i direktno povećanje cena proizvoda u maloprodaji, osim kod cigareta, jer cenu na tržištu određuje procena prodavca koliko može da dobije i kupca koliko želi da plati.
Ali, ekonomska logika kaže da veća dažbina državi na srednji rok, ako ne odmah, znači i veću krajnju cenu.
Od toga se, teorijski, izuzimaju proizvodi gde država određuje cenu, kao što je gorivo, ali i kod benzina i evrodizela "državna" cena se uiredbom Vlade određuje prosekom veleprodajane cene a nju svakako diže akciza.
Na kraju, ne treba u ovom trenutku smetnuti s uma ni to da smo i u Srbiji i u regionu imali ozbiljne bojkote potrošača, pa trgovci moraju opreznije da vode cenovnu politku.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari