aktuelno

ECB nastavila da obara kamatne stope, da li će sada i nama pojeftiniti krediti

17.10.2024

19:05

0

Autor: G.M.Š.

Evropska centralna banka je danas nastavila da obara referentne kamatne stope, pada i euribor ali kamate u Srbiji ostaju „tvrdoglave“

ECB nastavila da obara kamatne stope, da li će sada i nama pojeftiniti krediti
Ilustracija - Copyright Profimedia

Evropska centralna banka zadovoljna je kako ide pad inflacije i nakon što je dobila podatke da je u septembru ona bila samo 1,7% viša nego pre godinu dana, ponovo je danas oborila referentnu kamatnu stopu i to na 3,25%.

To znači, a to su tokom aktuelne kovid i post-kovid krize naučili i oni koji nisu zaduženi bankarskim kreditima, da će pasti euribor a time bi trebalo da padnu i kamate na kredite (vezane za evro) )i u Srbiji.

Euribor je tokom ove godine, u kojoj je ECB evro već treći put smanjila kamatnu stopu (sa januarskih 4%), pao sa 3,905% početkom godine na oktobarskih 3,252%, odnosno 0,7 procentnih poena.

Kamatne stope komercijalnih banaka su to ispratile u EU i krediti su pojeftinili, i to se vidi po povećanoj potražnji i građana i privrede.

Potražnja je povećana i u Srbiji, više kod građana nego kod preduzeća, iako su kamatne stope banaka koje posluju u Srbiji, a većina je upravo iz EU, „odbile“ da se povinuju trendu ili ga bar isprate u celosti.

Kod stambenih kredita u evrima, prosečna ponderisana kamatna stopa u avgustu (trenutno poslednji mesec za koje je NBS objavila podatke) za stare kredite („postojeći poslovi“) je bila 4,54%.

ECB nastavila da obara kamatne stope, da li će sada i nama pojeftiniti krediti Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
Kamatne stope za devizne kredite 2022-24.

 

To jeste drastično manje od one iz avgusta 2023. godine, kada je bila 6,39% (što je pad od 29%) ali treba imati u vidu da je u septembru počela primena privremenih mera Narodne banke za ograničenje kamatne stope hipotekarnih kredita.

Već u oktobru kamatna stopa je počela da raste, i sada je prosečno za 2,3% viša nego što je bila tada (4,44%).

Za ozbiljan keš kredit ostala ozbiljna cena

U srpskim bankarskim prilikama još je gora sitaucija kod gotovinskih kredita. Jeste da tu kod kredita na rok do godine dana kamata pada i sada tih avgustovskih 3,62% manje nego što je bilo godinu dana pre (3,98%) ali je taj pad krenuo tek od marta, kada se kamatna stopa bila popela na 4,5%.

Razlog ovom padu može biti to što su ovi kratkoročni krediti, koje najviše koriste građani za „zatvaranje“ rupa u svojim mesečnim budžetima, popularniji u dinarima nego u evrima, pa ove kamate nisu bile privlačne.

ECB nastavila da obara kamatne stope, da li će sada i nama pojeftiniti kreditiIlustracija: 24sedam/G.M.Š.
Kretanje kamatnih stopa na gotovinske kredite vezane za evro

 

Kada se pogledaju oni „ozbiljniji“ keš krediti u evrima, za koje je potrebno da se rate podele na rok od jedne do pet godina, i gde dinarski krediti nisu tako povoljni, tu kamatna stopa zapravo i dalje raste i pored konstantnog pada euribora.

Tako je prosečna ponderisana kamatna stopa na taj srednjoročni kredit ovog avgusta bila 3,51% a prethodnog 3,32%, što je 5,7% više.

I ovde su kamate u porastu već duže, i to od januara prošle godine, kada je ova stopa bila 3,12%, ili 12,5% manja nego što je sada.

Kada će, i da li će, banke u Srbiji uhvatiti priključak u trendu smanjenja cene kredita svojih centrala u Evropi, videćemo ali ono što već sada možemo reći je da euribor na neko vreme možda neće više padati kao dosad.

ECB nastavila da obara kamatne stope, da li će sada i nama pojeftiniti kreditiIlustracija: 24sedam/G.M.Š.
Referenta kamatna stopa ECB i infalcija 2019-2024.

 

Predsednica ECB, Kristin Lagard je danas na konferenciji za novinare rekla da centralna banka evrozone očekuje da će inflacija kratkoročno porasti narednih meseci, što sugeriše da neće biti ni nastavka smanjenja referentne kamatne stope bar do drugog kvartala sledeće godine. A samim tim, ni daljeg značajnijeg pada euribora.

U takvim uslovima u EU bi banke mogle da obaraju svoje kamatne stope samo zbog pojačane konkurencije i potrebe da se manjim kamatama namame klijenti na tržištu gde privredne prilike u kompanijama a i među domaćinstvima nisu tako dobre kako se očekivalo. U Srbiji, znamo, banke tih problema s velikom međusobnom konkurencijom nemaju.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike