Zašto je "Uzmi račun" dobar za nas (i ako ne dobijemo stan)
Dobijanje stana u državnoj nagradnoj igri velika je stvar za pojedinca ali posledice cele akcije mnogo su značajnije
U poslednju subotu ovog meseca krenuće drugi krug ovogodišnjeg ciklusa nagradne igre „Uzmi račun i pobedi“ i tada će u izvlačenje na RTS-u neki srećnici među građanima Srbije da dobiju jedan od deset stanova koji su u nagradnom fondu vrednom 1,9 miliona evra.
Ali taj dobitak je, ma kako bio veliki za one koje izabere Fortuna, mnogo je manji od ukupnog dobitka koji od ove akcije ima Srbija kao ekonomski sistem i društvu u celini.
To što će ponovo milioni (fiskalnih) računa građana iz prodavnica biti uključeni u žreb u nagradnoj igri sada je već merljivi doprinos smanjenju fiskalne nediscipline i sive zone poslovanja u maloprodaji, jednom od najvećeg generatora „neformalne ekonomije“.
Predsednik POS programa „Inicijativa Bolji način“, Vladimir Bošković, izjavio je danas da prema istraživanjima ove inicijative čak četvrtine građana uzima odnosno traži fiskalni račun u prodavnici samo zbog toga što njegovim skeniranjem učestvuje u nagradnoj igri.
– To pokazuje ogroman edukativni i motivacioni značaj ove igre. A to što se korišćenjem plaćanjem karticama duplira šansa za dobitak je poseban dodatak. Digitalno plaćanje nije samo praktičnije i bezbednije već donosi ogromnu korist za celokopno društvo i za našu ekonomiju, jer svaka takva transakcija doprinosi transparentnijem praćenju novčanih tokova čime se suzbija siva ekonomija i jača naš fiskalni sistem – rekao je on.
Istakao je da su najnovije analize inicijative Bolji način pokazale da približavanje Srbije Evropskoj uniji u pogledu razvoja bezgotovinskih plaćanja može smanjiti sivu ekonomiju do 2,4% i doneti dodatne poreske prihode do iznosa od 500 miliona evra godišnje.
– Zato verujem da je posebno važno naglasiti što je Vlada Srbije kroz svoja strateška dokumenta, kao što je program za suzbijanje sive ekonomije prepoznala bezgotovinska plaćanje kao jedan od ključnih mehanizama da se smanji obim nelegalnog poslovanja što potvrđuje i uspešnost sprovođenje već spomenutih sistemskih reformi poput e-faktura i e-fiskalizacije – rekao je Bošković, koji je član Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke.
Istakao je da je ohrabrujući primetan veliki rast bezgotovinskih plaćanja čija je vrednost u prethodnoj godini iznosila više od 9,5 milijardi evra, što je rast od 20% u odnosu na 2022. godinu.
Dodao je da pre osam godina, vrednost bezgotovinskih plaćanja iznosila tek nešto oko dve milijarde evra, što znači da je u međuvremenu povećana četiri puta.
Nema više miliona koverti
Koliki je doprinos nagradne igre boljoj kontroli maloprodaje, jer samo ispravni fiskalni računi „prolaze“ skeniranje građana, tj. Poreske uprave, pokazuju i brojke ukupno poslatih računa, tj njihovih kodova.
Samo za ovogodišnji ciklus do sada je poslato oko 150 miliona računa, a prošle godine je u njoj učestvovalo 1,05 miliona građana Srbije.
Prva sezona nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počela je u januaru 2017. godine, ako deo šire kampanje Vlade Srbije za borbu protiv sive ekonomije, sa ciljem da podstakne građane da uzimaju fiskalne račune prilikom kupovine. Prvi nekoliko sezona su se fizički, u kovertama, slali fiskalni odsečci a poslednje dve koriti se posebna aplikacija za mobilne telefone, u kojoj se računi, odnosno odseci, skeniraju ili se upisuje kod sa računa.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari