U ovoj banji izvire kisela! Noćenje za samo 2.000 dinara u banji s najkvalitetnijom vodom Jugoslavije
O njenim lekovitim svojstvima govorili su još stari Rimljani, jer je na ovom prostoru davno postajao znameniti grad, prestonica cara Justinijana
Na ovu banju smo skoro svi zaboravili, a radi se o jednoj od najlekovitijih i najlepših banja u celoj Srbiji. Tularska Banja, smeštena u blizini Sijarinske banje u Jablaničkom okrugu, poznata je po svojoj izuzetnoj lekovitoj vodi, koja je svojevremeno bila proglašena za najkvalitetniju u Jugoslaviji.
Nalazi se u opštini Medveđa, nedaleko od Leskovca, a ime je dobila po selu Tulare. O njenim lekovitim svojstvima govorili su još stari Rimljani, jer je na ovom prostoru davno postajao znameniti grad, prestonica cara Justinijana.
Geolozi su 2012. godine otkrili dva izvora na području Tularske Banje dok su vršili ispitivanje terena. Nalaze se na dubini od šest stotina metara i sadrže kiselu i hladnu vodu, a smešteni su na samo dva metra razmaka. Jedan izvor, nazvan "mali Gajzer" od strane meštana, ima temperaturu od 40 stepeni Celzijusovih, dok drugi izvor, koji daje hladnu i kiselu vodu, ima temperaturu od oko 23 stepena, piše Jugmedia.
Davne 1932. godine, voda iz Tularske Banje proglašena je za najbolju vodu Jugoslavije.
Međutim, 70-ih godina, radovi koje je izvodio Geo sont iz Skoplja izazvali su presušivanje vode, što je za meštane bilo veliko razočaranje jer su time izgubili svoje prirodno bogatstvo.
Danas, Tularska Banja ponovo privlači pažnju svojim izvanrednim lekovitim svojstvima i prirodnom lepotom, te se očekuje da će postati značajna turistička destinacija i mesto oporavka za mnoge posetioce.
Cene smeštaja u Tularskoj banji
Smeštaj u Tularskoj banji teško je naći, s obzirom da ovaj deo nije turistički razvijen, a nema ni medicinskih objekata, ali pronašli smo nekoliko smeštajnih kapacitete u blizini ove banje.
Sobe u blizini Tularske banje izdaje se po ceni od 2.550 dinara. Smeštaj se sastoji od kuhinje, kupatila, dnevne sobe, trpezarije. Apartman poseduje terasu, internet i parking.
U ponudi je još jedan pansion sa sličnom cenom. Radi se o dvokrevetnoj sobi sa bračnim krevetom, kuhinjom i dnevnom sobom. Ima i vrt, terasu, kao i internet. Cena smeštaja je 2.300 dinara.
Šta leči voda iz Tularske banje
Lekovite vode Tularske banje nisu dovoljno iskorišćenje. Savremenih turistički i medicinskih objekata u ovoj banji nema, pa je stanovništvo samoinicijativno koristi za razne bolesti. To su najčešće oboljenja organa za varenje, poremećaja metabolizma, anemičnih stanja i nervnih oboljenja.
Sastav lekovite vode
Analize su ukazale da se u sastavu vode iz Tularske banje o murijatičnom kiseljaku sa povećanim sadržajem natrijuma, kalcijuma, hlora i bromne kiseline.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari