aktuelno

NBS obara kamate, banke se još „prave Englezi“

11.07.2024

19:05

0

Autor: G.M.Š.

Centralna banka drugi mesec zaredom spušta svoje referentne kamatne stope, ali su krediti kod banaka i dalje prilično imuni na pojeftinjenje

NBS obara kamate, banke se još „prave Englezi“
Ilustracija - Copyright Profimedia

Narodna banka Srbije je danas, pomalo neočekivano, spustila svoje referentne kamatne stope, tako da je sada glavna stopa na 6%. Ako se ono junsko obaranje kamata moglo povezivati sa istovetnom reakcijom Evropske centralne banke, koja je takođe odlučila da malo „pogura“ ekonomiju, iako inflacija nije još sasvim pod kontrolom, ovo julsko NBS je potpuno autonomno. Da li je to poruka domaćim bankama da je vreme da ozbiljnije smanje kamate?

Naime, za ECB se ne očekuje da će ponoviti spuštanje kamata sve do pred kraj godine, dok je srpska centralna banka nastavila započetim kursem, iako je domaća inflacija (4,5% u maju) gotovo dvostruko veća on one u EU. Pritom se privreda EU i evrozone nalazi u lošijoj situaciji nego srpska i treba joj jeftiniji novac kako bi ubrzala oporavak.

NBS obara kamate, banke se još „prave Englezi“Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
 

S druge strane, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku koje navodi NBS, većina pokazatelja realnog sektora nastavlja da beleži pozitivna kretanja u aprilu i maju.

„Pokazatelji uslužnih sektora i građevinarstva, kao i brži od očekivanog oporavak proizvodnje nakon remonta naftne rafinerije u Pančevu, ukazuju da bi rast u drugom tromesečju mogao biti viši od procena Narodne banke Srbije. To povećava verovatnoću da bi rast bruto domaćeg proizvoda u ovoj godini mogao biti veći od projektovanog u maju na nivou od 3,5%“, ističu iz NBS.

U centalnoj banci očekuju nastavak takvih pozitivna kretanja i u nastavku godine, vođena rastom domaće tražnje. Većoj privatnoj potrošnji trebalo bi da doprinese rast realnih dohodaka po osnovu viših zarada i penzija i smanjenje inflacije, a rastu investicija u osnovna sredstva povećana profitabilnost privrede iz prethodnih godina, visok priliv stranih direktnih investicija i kapitalna izdvajanja države, pre svega za potrebe ulaganja u saobraćajnu infrastrukturu, kažu iz NBS.

Banke gluve na pojeftinjenja

Banke u Srbiji nisu još počele da dosledno prate NBS u obaranju kamatnih stopa. Bar ne kod kredita građanima. Poslednji podaci NBS o kamatnim stopama komercijalnih banaka, za maj, pokazuju da su kamatne stope za noovodobrene keš kredite ročnosti do godinu dana porasle na 11,61%, a kod starih kredita („postojeći poslovi“) na 11,70%.

NBS obara kamate, banke se još „prave Englezi“ Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
 

 

Pritom, kamatne stope su manje nego što su bile pre godinu dana kod novoodobrenih kredita (za 6,4%), ali su kod starih sada veće za 4,4%.

Doduše, kod keš kredita na rok do pet godina kamate padaju poslednjih meseci, na 13,38% kod novih i 13,35% kod starih kredita, ali i ovde je međugodišnja razlika velika. Novoodobreni krediti su jeftiniji za gotovo 10%, ali su rate starih pozajmica sada 7,7% veće nego pre dvanaest meseci.

Ni kretanje kamatnih stopa, a ni njihove međugodišnje razlike, ne mogu se objasniti realnim parametrima, jer belibor, kao realna međubankarska cena novca, nije toliko oscilirao. U maju je bio 1,97% veći nego maja 2023.

Osladio se rekordni profit

U prilog tezi da NBS suptilno opominje banke da su dosta (ekstra)profitirale i da je vreme da pojeftine zajmove privredi i građanima, idu i zarade koje su u Srbiji ostvarene u 2023. godini.

NBS obara kamate, banke se još „prave Englezi“Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
 

 

Prema podacima koje je u ediciji „Finansije TOP 2023/24“ objavio časopis „Biznis i finansije“, neto dobit banaka je prošle godine dostigla više od milijardu evra (122,2 milijarde dinara), pošto je većina igrača na tržištu ostvarila rekordni krajnji rezultat u svojoj istoriji. Samo neto prihod od kamata je bio godišnje uvećan za 52%.

Od toga, „Rajfajzen banka“ je napravila 21,4 milijarde dinara profita, „Inteza“ tek malo manje - 21 milijarde dinara, pa „Unikredit“ 18,5 milijardi, OTP 16,7 milijardi, „NLB Komercijalna banka“ 15,1 milijarde dinara...

A banke Banke su u prvom tromesečju 2024. ostvarile dobit od 43,3 milijarde dinara, što je povećanje od 29% u odnosu na tu rekordnu godinu.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike