NBS se ne boji inflacije: Referentna kamata ostaje jedan odsto

10.02.2022

12:06

0

Referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije ostaje na nivou od jedan odsto, kao i procena rasta BDP-a

NBS se ne boji inflacije: Referentna kamata ostaje jedan odsto
Copyright Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Srpska centralna banka je na današnjoj sednici Izvršnog odbora NBS ostala i pri svojoj ranijoj prognozi privrednog rasta za ovu godinu i u srednjem roku u rasponu od 4,0 do 5,0 procenata.

Prema saopštenju Narodne banke Srbije, centralna banka je nastavila da smanjuje stepen ekspanzivnosti monetarne politike povećavanjem prosečne ponderisane kamatne stope na reverznim repo aukcijama, i većim povlačenjem viškova dinarske likvidnosti banaka putem ovih aukcija.

Prosečna ponderisana kamatna stopa na poslednjoj repo aukciji održanoj ovog meseca iznosila je 0,75 posto, i ukupno je povećana za 64 bazna poena od oktobra prošle godine, kada je započet proces pooštravanja monetarnih uslova.

Inflacija zbog hrane i energije

Na sednici Izvršnog odbora je istaknuto da je inflacija i dalje u najvećoj meri vođena višim cenama energenata i hrane, koje su učestvovale sa tri četvrtine u ostvarenoj ukupnoj inflaciji u decembru 2021. od 7,9 posto međugodišnje.

Prema februarskoj srednjoročnoj projekciji, međugodišnja inflacija će se u prvom tromesečju 2022. kretati oko nivoa zabeleženog krajem prošle godine ili blago iznad njega, pod uticajem daljih troškovnih pritisaka po osnovu cena energenata i drugih primarnih proizvoda, zastoja u snabdevanju i visokih cena transporta na globalnom nivou.

Pexels/ Anna Shvets
 

 

Od drugog tromesečja, inflacija bi trebalo da bude na opadajućoj putanji i da se krajem godine nađe u rasponu između 3,5 i četiri odsto, a da zatim do kraja perioda projekcije nastavi da usporava ka centralnoj vrednosti cilja od tri odsto, plus/minus 1,5 odsto, navode iz NBS.

Kratkoročno, ublažavanju daljeg rasta cena trebalo bi da doprinesu mere Vlade Srbije o privremenom ograničavanju cena osnovnih životnih namirnica i električne energije za privredu.

Izvršni odbor je ocenio da je domaća privreda zadržala snažnu dinamiku rasta baziranu na održivim osnovama, koja će se nastaviti i pored smanjenja stepena ekspanzivnosti monetarne politike.

Rast BDP-a ostaje jak

Prema preliminarnoj proceni Republičkog zavoda za statistiku, rast bruto domaćeg proizvoda je u poslednjem tromesečju 2021. na međugodišnjem nivou iznosio 6,9 posto, dok na nivou godine procena rasta iznosi 7,5 procenata.

Takva kretanja su, ističe NBS, rezultat rasta aktivnosti u uslužnim sektorima i građevinarstvu, ali i industriji, uprkos poremećaju u globalnim lancima snabdevanja. Negativan doprinos rastu zabeležen je jedino od poljoprivredne proizvodnje, koja je usled suše smanjena za 5,0 odsto.

Izvršni odbor NBS je, i pored nešto nepovoljnijih izgleda globalnog privrednog rasta, ostao pri proceni će se stopa rasta BDP-a Srbije u ovoj godini i u srednjem roku kretati u rasponu od četiri do 4,0 do 5,0 posto, čemu će doprineti nastavak investicionog ciklusa i realizacija velikih infrastrukturnih projekata, kao i rast lične potrošnje podržan povoljnim trendovima na tržištu rada.  

Što se tiče međunarodnog okruženja, NBS konstatuje da ukupni ambijent i dalje karakteriše povećana neizvesnost u pogledu uticaja toka pandemije i pojave novih sojeva virusa na brzinu globalnog privrednog rasta, na kretanje svetskih cena primarnih proizvoda, a time i na inflaciju.

Ipak, smatra ohrabrujućim činjenicu da su negativni efekti omikron soja virusa korona za sada bili manji od očekivanih, delom i zbog toga što su ekonomije širom sveta pokazale visok stepen prilagođavanja izmenjenim uslovima poslovanja usled pandemije.

Naredna sednica Izvršnog odbora NBS na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 10. marta.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike