Brendiranje proizvoda iz Srbije: Kada nam EU da žig, znaćemo šta jedemo

19.09.2020

09:47 >> 13:56

0

Ariljska malina, pirotski kačkavalj, lipov med sa Fruške gore... čekaju EU oznaku zaštićenog geografskog porekla

Brendiranje proizvoda iz Srbije: Kada nam EU da žig, znaćemo šta jedemo
Copyright Pixabay

Za razliku od drugih zemalja u okruženju, srpski proizvođači i njihove asocijacije se nisu izborili za evropsku prepoznatljivost i u formalnom pogledu. Svi u Evropi znaju za poneki „srpski proizvod“ ali niti jedan nema potvrdu kvaliteta koju pruža žig “zaštićeno geografsko poreklo“.

Da bi i Srbija mogla da zaštiti svoje proizvode, kao što su to pokušali da učine Slovenci sa svojim vinom „teran“, potrebno je znčajno angažovanje u Briselu.

S pečatom Eu u 2021.

Fruškogorski lipov med, pirotski kačkavalj i ariljska malina prvi su proizvodi iz Srbije koji konkurišu za dobijanje evropske oznake zaštićenog geografskog porekla, a u Ministarstvu poljoprivrede očekuju da će ti proizvodi dobiti potvrdu kvaliteta u EU krajem naredne godine, kao i da će to otvoriti vrata i drugim srpskim proizvodima na evropsko trzište.

Dobijanje evropske oznake zaštićenog geografskog porekla za ariljsku malinu, što se očekuje do kraja 2021, značiće višu cenu i zaštitu srpskog “brenda”, pa uvezena malina više neće biti prodavana na srpskom tržištu kao proizvod iz Srbije.
Isti je slučaj i sa pirotskim kačkavaljem koji  je proizveden na tradicionalan način više neće imati konkurenciju, kažu proizvođači.
“Ta markica će mnogo značiti za poljoprivredne proizvođače. Moraćemo da dokažemo poreklo maline, gde je i kako proizvedena”, rekao je Tanjugu Dobrivoje Radović iz Asocijacije malinara Srbije.
Direktor Niže poljoprivredne škole “Dr Obren Pejić” Nenad Đorđević rekao je za Tanjug da ta škola proizvodi sertifikovan kravlji kačkavalj sa srpskom oznakom geografskog porekla na osnovu kojeg se pirotski kačkavalj i našao na listi za dobijanje EU oznake.
Đorđević je objasnio da ova škola proizvodi kačkavalj na tradicionalan način po prvoj pisanoj recepturi s kraja 19. veka. Ističe da su opredeljeni na kvalitet, s obzirom da 90 odsto prerade od mleka ide u kačkavalj, kao i da su jedni od retkih u Srbiji koji se bavi proizvodnjom na takav način.
On kaže da je potražnja velika za kačkavaljem koji ova škola proizvodi, a da će cena kačkavalja sa EU oznakom biti u skladu sa evropskim pravilima, te da očekuju boljitak dobijanjem oznake.

Poređenja radi, recimo i to da je Hrvatska zaštitila 23 autohtona proizvoda. Ali, ni to nije neki veliki uspeh na nivou EU, gde od 1.441 proizvoda sa brigom o svome dominiraju Italijani, sa 293 žiga, daleko ispred Francuza (242) i Španaca (194).

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike