Zamenili grad za selo: Sada zarađuju 45.000 evra!

27.07.2021

05:35 >> 08:33

0

Mlada četvoročlana porodica Pavlović na svom poljoprivrednom gazdinstvu u selu Čučale kod Blaca, u Topličkom okrugu, već nekoliko godina uspešno se bavi

Zamenili grad za selo: Sada zarađuju 45.000 evra!
Copyright Pravi život, daleko od grada:Biljana Pavlović sa decom, Foto:AgroTV

Mlada porodica Pavlović se opredelila za ovce rase virtemberg, i stado je relativno brzo raslo sa pedesetak, pa stotinu, sve do današnjih gotovo dve stotine ovaca.

Uz pomoć subvencija Ministarstva poljoprivrede na konkursu za mlade poljoprivrednike, ove godine su gotovo duplirali broj grla. To uvećano stado smešteno je u novoizgrađenoj savremenoj štali, koju su digli sopstvenim novcem i nešto iz kredita.

Mnogo rada, ali i pomoć prijatelja

Ovoliko stado i nova štala su im, kako su ispričali za Agro TV, i bili cilj kada su počeli da se bave uzgojem ovaca.

– Napredovali smo mnogo, sagradili smo ovčarnik 30 puta 11 metara od prirodnog materijala, za čiji završetak čekamo nove subvencije. Uvećali smo stado za 75 grla pa sada imamo ukupno 170 plotkinja i sedam, osam ovnova. Subvencije su bile za stado u vidu povraćaja 75 odsto uloženog novca, odnosno milion dinara – objašnjava Marko Pavlović.

Raste kao iz vode: Stado Pavlovića, Foto:Agro TV

Do moderne štale došlo se uz mnogo rada, ali i uz pomoć komšija, prijatelja, rođaka…

Bez subvencija ništa ne vredi

Subvencije po umatičenom grlu su 7.000 dinara godišnje, od čega 1.000 uzme Matična služba za obradu podataka i izradu izvoda. Po jagnjetu koje se da u klanicu dobija se 2.000 dinara što, kažu Pavlovići, mnogo znači. Subvencije se godišnje dobijaju i za genetski materijal i za mehanizaciju, s tim što grla moraju da budu u stadu narednih pet godina.

– Opština nam izlazi redovno u susret. Doduše, svake godine po malo smanje iznos, ali zato obuhvate više gazdinstava i svi koji imaju urednu dokumentaciju ostvare subvenciju – naglašava Marko Pavlović.

– Mnogo su pomogli da se podigne štala a da pritim nismo morali da damo niti jednu dnevnicu za rad. Duplirali smo stado, išli smo na rizik, na sve ili ništa. Sada su se uvećali rashodi, takva je sezona, a očekujemo i povećanje prihoda, kada dođe vreme – kaže Biljana Pavlović.

Pavlovići kažu da se ovčarstvo isplati, ali…

– Ne isplati se na 10 ovaca, ni da se gleda od danas do sutra. Ali, sa ovolikim stadom svakako da. U ovčarstvu smo četiri godine a za prvih pet nismo ni planirali zaradu. Kupili smo dosta mehanizacije, uvezli genetiku, proširili stado… gledamo da zasad budemo na nuli. Mi smo tek počeli, a ima ljudi koji su u ovome trideset godina, pa nisu uspeli ovoliko da naprave – ističe Marko.

Računica pokazuje da sa ovakvim stadom i 450 jagnjadi koje prodaju u dve godine, uz subvencije, prihod je 45.000 evra. Deo toga ide na đubrivo, seme, naftu, hranu za ovce… kao i struju i komunalije za domaćinstvo, ali deo i ostane vrednim domaćinima.

Kao u stara vremena: Marko Pavlović sa kćerkom prati ručno šišanje, Foto:AgroTV

Pavlovići za ishranu svog stada moraju da obrađuju i 35 hektara pašnjaka i oranica. Gaje ovas, stočni grašak, grahoricu, desetak hektara je za senažu. Na sve to kupuju kukuruzno zrno, fabrički koncentrat izbegavaju, radije ga prave sami od kupljene suncokretove i sojine sačme.

– Trudimo se da sve što možemo, obezbedimo sami. Ono što ne možemo, kao što je kukuruz jer u ovom kraju je mali prinos, kupimo jer se ne isplati da ga gajimo – kaže Marko.

Pavlovići gledaju i unapred, pa će se u narednom periodu, kažu, više baviti genetikom svojih ovaca, što oštrom selekcijom svog stada, što uvođenjem drugih krvnih linija.

Za zdraviji život – pravac selo

Pavlovići su napustili život u gradu iz uobičajenih razloga, koji se često čuju ali se retko ostvaruju – zdravijeg života i bolje perspektive.

Pročitajte još

– Želimo bolji život za našu decu, da ona svoje detinjstvo provedu malo drugačije nego deca u gradu. Ovi jako vole životinje pa im to nije teško palo. Ovde ima mnogo posla, jako puno rada i odricanja ali nismo se pokajali i nadam se da nećemo – ističe Biljana Pavlović.

Marko dodaje da koriste zdravu hranu, zdravo žive i da deca mnogo vremena provode sa njima, što u gradu svakako nije slučaj.

– A nađe se vremena zimi i za lov, pa svima dobro – zaključuje Marko.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Agro TV

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike