Drama u najavi: Rod maline podbacio, cena skače ali malinari i dalje nezadovoljni

25.06.2021

05:39 >> 10:51

0

Cena maline ove godine bi mogla biti gotovo duplo veća od prošlogodišnje, ako je uopšte bude dovoljno

Drama u najavi: Rod maline podbacio, cena skače ali malinari i dalje nezadovoljni
Copyright Ejaugsburg/Pixabay

Kvalitet fantastičan, cena mnogo bolja nego lani ali je stanje roda zabrinjavajuće, ukratko je opis aktuelne situacije u srpskim malinjacima.

Berba je počela u Mačvi i Podrinju, a u centralnoj i zapadnoj Srbiji, odnosno Arilju, Kosjeriću i drugim mestima očekuje se u narednih desetak dana. Mačvani su zadovoljni sa cenom ali ono što se akontno nudi u Arilju, najavljuje novu dramu sa srpskim malinarima.

Kad može malina iz Maroka…

– Na prvoj pijaci, u Mačvi i Podrinju cena je 350 do 400 dinara ali u Arilju se nudi kao akontacija tek 250 dinara, a trebalo bi da bude barem 330. Ne znam šta misli otkupljivački i izvoznički lobi, ali ako se cena ne prilagodi uslovima slabijeg roda, tražićemo da iza nas stane i resorno ministarstvo i Vlada Srbije kako ne bismo ponovo bili izigrani – kaže za 24sedam Dobrivoje Radović, predsednik udruženja Malinari Srbije.

Kako ističe, 125 grama malina iz Maroka u srpskim prodavnicama košta 660 dinara.

– Ako može malina iz Maroka da košta oko 5.300 dinara po kilogramu, onda može i srpska da se plati proizvođačima 400 dinara – smatra Radović.

Muke s beračima

Pored cene po kojoj će prodati svoju robu srpske malinare, kao uostalom i sve voćare, muči i problem berača. Njih nema iako malinari tvrde da se tu mogu zaraditi “dobre pare“. Prema rečima Dobrivoja Radovića, dan branja se plaća 2.500 do 3.500 dinara (zavisno od aranžmana – hrane, prevoza, smeštaja, odnosno 30 do 70 dinara po kilogramu. S druge strane zašto berača nema, a pare “leže unaokolo“, jasno je onima koji su barem jednom u životu ušli u malinjak i oprobali se u ovom “krvavom poslu“. Mladi ljudi će zato radije raditi u fabrici ili na gradnji puteva po Srbiji za manje para nego savijati kičmu u malinjaku.

On upozorava da je rod ove godine mnogo manji od prosečnog, a da je malina podbacila i u Čileu i Poljskoj, glavnim svetskim izvoznicima.

– Imali smo grad i nevreme, pa sada imamo toplotni udar, pa se opet najavljuje nevreme. Trenutno je rod za 40 do 50 odsto manji od prosečnih 82.000 tona, a pitanje je koliko će maline ostati do branja – rekao je Radović.

Kako napominje, u Čileu su, gde je rod podbacio 60 odsto, malinu plaćali 3,3 evra, a da su se Poljaci pojavili kod nas kao veliki kupci jer imaju dogovorene porudžbine u EU, a nemaju dovoljno svoje robe.

– Ovogodišnja cena možda deluje veliko u odnosu na prošlogodišnjih 215 do 220 dinara, ali treba uzeti u obzir da su sva agrotehnička sredstava drastično poskupela za godinu dana, pa je zarada malinarima otprilike ista – navodi Radović.

Ko će to da plati

Malinari, tako, kukaju na cenu ma kako ona velika izgledala, ali žale se i trgovci koji moraju da je plate, a da s njom mogu da zarade pri izvozu.

Pročitajte još

– Trenutno za Arilje i to glavno malinarsko područje u Srbiji važi akontna cena od 250 dinara ali verovatno će ići do 300 dinara. Ne znamo kako ćemo uz takvu cenu mi prodati malinu i kada. Nismo mi jedini prodavci u Evropi, i iako je naša malina kvalitetnija, neće u EU baš toliko dati za razliku. Može da nam se desi da čekamo da se proda sva poljska malina, za koju će oni plaćati 1,7 evra, eventualno dva, ali 2,5 sigurno neće. A onda od srpske šta prođe, prođe – kaže za 24sedam Boban Poznanović, menadžer prodaje i izvoza ariljske hladnjače “Ari frukt“.

Što se tiče “slabog roda u Poljskoj“, on ističe da to nisu proverene priče i da su oni imali dve loše sezone i da “teško da će biti takva i treća zaredom“.

– Nije naš problem rod u Poljskoj ili Čileu, već to što kod nas neko hoće da zaradi od maline s rodom od osam tona po hektaru. Barem da proizvodimo po 12 tona, ako već ne možemo svetskih 15 do 17 tona. Sa osam tona proizvođači bolje da počupaju to što imaju i posade nešto drugo – kategoričan je Poznanović.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike