Sve veće interesovanje za seoski turizam

18.09.2020

11:32 >> 07:43

0

Podnošenje zahteva za IPARD produženo do 30. oktobra

Sve veće interesovanje za seoski turizam
Copyright Šansa za boji razvoj etno turizma; Profimedia

Više od 1.000 porodičnih gazdinstava koja se bave seoskim turizmom u Srbiji ostvaruje gotovo deset odsto ukupne zarade naše zemlje od turizma. Interesovanje za takav odmor raste. Zbog velikog interesovanja za razvoj ruralnog turizma, podnošenje zahteva za IPARD meru 7 produženo je do 30. oktobra. Pomoćnik ministra poljoprivrede Aleksandar Bogićević objasnio je gostujući na RTS-u koji su uslovi konkursa, ko sve može da se prijavi i koliko novca da dobije.

Ljudi su tražili boravak u prirodi u etnoselima i to su destinacije koje su zabležile porast broja noćenja u odnosu na prošlu godinu, podaci su Turističke organizacije Srbije. Zato raste i broj onih koji svoja domaćinstva žele da pripreme za neke buduće goste.

Potreban biznis plan

Pomoćnik ministra poljoprivrede Aleksandar Bogićević rekao je za RTS da na ovaj program mogu da se jave fizička lica, preduzetnici, poljoprivredna društva i pravna lica.
Obaveza korisnika IPARD podsticaja su da imaju kategorisan objekat za smeštaj na kraju investicije, ili više objekata, ukupnog kapaciteta do 30 ležajeva. Bogićević je naveo da je za konkurisanje potreban biznis plan, kao i da poljoprivredne stručne službe stoje na raspolaganju za pomoć svima onima koji žele da se prijave za iznos do 50.000 evra, dok za veće iznose pomoć pružaju konsalting kuće.
U zavisnosti od zahteva, korisnici mogu da dobiju od 5.000 do 300.000 evra.
– Ako se nalazi u ruralnom području, oni ostvaruju veći podsticaj, do 65 posto. Mnogi pitaju šta znače ruralna područja. Imamo više parametara, to su područja gde zavisi od nadmorske visine, od broja stanovnika, od broja zaposlenih. Mi imamo pravilnik gde su definisana ta područja – rekao je Bogićević tokom gostovanja u Jutarnjem programu.
Pojasnio je da se u okviru IPARD programa prvo ulažu sopstvena sredstva, nakon toga se podnosi zahtev, a potom se čeka rešenje o odobrenju projekta.

Rok devet meseci

– Kada dobijete rešenje o odobrenju projekta, tek tada pristupate realizaciji investicije. Kada investiciju dovedete do kraja, onda predajete zahtev za refinansiranje sredstava, odnosno isplatu sredstava, normalno, uz sve kontrole koje će ići pre toga – kazao je Aleksandar Bogićević.
Naveo je da je zakonski rok za odobrenje projekta devet meseci, ali da se u Upravi za agrarna plaćanja radi na tome da se zahtevi što brže obrađuju, kako bi zainteresovani što pre krenuli u investicije.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Agrosmart

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike