Ofanziva na svetska tržišta: RAS i PKS vode na 19 sajmova u 2023.
Više stotina domaćih kompanija biće u prilici da se tokom godine predstavi na 19 najprestižnijih svetskih sajamskih smotri
Tek je početak 2023, a godišnji kalendar sajmova Privredne komore Srbije (PKS) i Razvojne agencije Srbije (RAS), koje organizuju nastupe domaćih privrednika na svetskim izložbama, već je popunjen, saopštili su iz PKS-a.
PKS i RAS ove godine vode na 19 sajmova, od kojih su tri nova u ponudi - vina, hrane i gejming industrije – u aprilu Vinitali u Veroni, u junu Fudeks Saudi u Rijadu i Gejmskom u Kelnu, koji će se održati krajem avgusta.
Rukovodilac Centra za sajmove u PKS Jovanka Ćalina istakla je da je najviše interesovanja za sajmove iz prehrambene industrije i da na tim manifestacijama Srbija ima najveći broj izlagača.
- Iako su u ponudi mnoge onlajn platforme koje povezuju kompanije i omogućavaju promociju proizvoda, izvozno orijentisane kompanije su više nego ikada zainteresovane za direktno učešće na sajmovima i za priliku da dođu do novih tržišta, kupaca i poslovnih partnera. Kako objašnjavaju, teško je samo kroz onlajn kanale doći do novih poslova - rekla je predstavnica PKS.
Pročitajte još:
Podsetila je da je u 2022. godini PKS u saradnji sa RAS-om realizovala učešće srpske privrede na 13 međunarodnih sajmova i jednu poslovnu misiju "Novo izvozno tržište Jordana" u okviru koje je održano preko 60 B2B sastanaka sa privrednicima Jordana.
Prema njenim rečima na ovim sajmovima učestvovale su ukupno 224 srpske kompanije, a imale su skoro 6.000 sastanaka.
- Potpisano je 48 ugovora, a očekivana vrednost izvoznih poslova je skoro 60 miliona evra - rekla je Ćalina.
Zgusnut kalendar
Već za februar naše firme prehrambenog sektora spremaju izvoznu ponudu za četiri sajma: Prodekspo u Moskvi, Fruit Logistika u Berlinu, Biofak u Nirnbergu i Galffud u Duabiju.
U martu je Nemačka domaćin Sajma vina i alkoholnih pića Provin u Dizeldorfu i Embeded vorld sajma integrisane elektronike u Nirnbergu, dok će u aprilu kompanije iz Srbije izlagati i na Hanover mese, sajmu industrijske tehnologije.
U maju su Međunarodni sajam privrede u Mostaru i robnih marki PLMA u Amsterdamu.
Jesen, odnosno, oktobar je rezervisan za Fruit atrakšen koji će biti u Madridu, zatim sajam tekstilne, zaštitne opreme A+A u Dizedolfu i prehrambene industrije ANUGA u Kelnu.
U novembru će srpska privreda biti na Opštem sajmu Ćajna internešenel import exso- CIIE u Šangaju, na Sajmu robnih marki u Čikagu US prajvat lejbel šou, i Agritehnica Hanover, koji je posvećen poljoprivrednoj mehanizaciji.
Sajamsku godinu domaće kompanije završavaju učešćem na Međunarodnom privrednom sajmu u Tirani, koji se održava početkom decembra.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari