Muja je već osam decenija atrakcija Zoo-vrta: Najčešće je nepomičan, a živahan postane zbog jedne stvari
Kada je 2012. godine dobio gangrenu desne prednje noge, veterinari su morali da mu je amputiraju
Aligator Muja stigao je na današnji dan, 9. avgusta 1937. godine, u Zoološki vrt u Beogradu.
Deka, kako ga od milošte zovu u Vrtu dobre nade, trenutno je najstariji živi američki aligator na svetu, koji je već decenijama atrakcija svima koji posete zoološki vrt. Uspeo je da preživi sva razorna bombardovanja Beograda u Drugom svetskom ratu – prvo nacističko, a potom i savezničko bombardovanje, kada su stradale gotovo sve životinje.
Zatim su došle decenije nemara pod komunističkom vlašću, pa hiperinflacija, krizne godine sa neposrednom ratnom opasnošću, a u svoju “veteransku knjižicu” upisao je i treće veliko bombardovanje Beograda u 20. veku – NATO agresiju iz 1999. godine.
Kada je 2012. godine dobio gangrenu desne prednje noge, veterinari su morali da mu je amputiraju, ali je on i danas živahan, naročito kada oseti hranu.
Promene raspoloženja
Najčešće je nepomičan, samo kada stigne hrana postane živahan, a kada je “vreme za odmor”, teško da mu išta može skrenuti pažnju.
Zato je postavljena i tabla u Beo zoo-vrtu na kojoj piše: Ne gađajte ga nikakvim predmetima ni hranom. Ni buka ga sigurno neće naterati da se pomeri.
Beogradsko “Vreme” je 10. avgusta 1937. godine objavilo da je Muja prethodnog dana u Zoo-vrt stigao kao dvogodišnjak, mada na fotografiji koju su objavili deluje znatno starije, a po procenama kompetentnih ljudi misli se da je tada već imao desetak godina.
Da je njegova priča odavno prevazišla lokalne okvire, svedoči i reportaža čuvenog britanskog BBC-ja koji je Muju i njegov istorijski život stavio u glavne svetske vesti za 20. jun 2021. godine
I međunarodna statistika je potvrdila Mujin apsolutni svetski rekord u dugovečnosti aligatora koji žive u kontrolisanim uslovima.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari