Novi šokantan snimak s pruge: Rampa podignuta, a voz tutnji (VIDEO)

10.12.2020

08:00 >> 14:57

0

Od 2015. do 2019. godine u Srbiji bilo 525 saobraćajnih nesreća i nezgoda u železničkom saobraćaju, u kojima su poginule 32 osobe, a povređeno 285 ljudi

Novi šokantan snimak s pruge: Rampa podignuta, a voz tutnji (VIDEO)
Copyright Profimedia

Smrtni slučajevi ili “za dlaku” izbegnute nezgode neretka su pojava u železničkom saobraćaju širom Srbije, a razlog tome vrlo često su kvarovi na pružnim prelazima, odnosno na rampama, koje tada ostaju podignute, pa vozači nemaju ni naznaku da će put kojim se kreću ubrzo “preseći” voz.

Još jedan video-snimak podignute železničke rampe dok kompozicija tutnji prugom zabeležio je Mladenovčanin u blizini preduzeća PDM “Petar Drapšin”.

Na njemu su prikazani automobili koji čekaju da prođe voz kako bi prešli pružni prelaz, dok za to vreme rampa i saobraćajna signalizacija nisu u funkciji.

KO JE ODGOVORAN…?!!!!!!😡😡😡

Posted by Pedja Stanojevic on Понедељак, 07. децембар 2020.

Neposredno pre pruge nalazi se saobraćajni znak STOP, kao i Andrejin krst – znak koji označava mesto na kome put prelazi preko železničke pruge. Tu je i znak trougao koji bi trebalo da, sa dva crvena svetla koja se naizmenično uključuju i isključuju, upozorava na približavanje voza ili spuštanje rampe, ali ni on ne svetli.

“Ko je odgovoran?”, pita se Mladenovčanin.

– Za mojih 30 godina koliko sam u Karađorđevoj ulici, daj bože da je deset puta bila ispravna rampa. Vozači, otvorite desetore oči! – napisala je na društvenim mrežama jedna sugrađanka.

Sta zna dete sta je rampa, uzeo voz i tera…pruzni prelaz u Kovacici veceras. Ne osvetljen, rampa ne radi…

Posted by Milan Kuzmanov on Субота, 16. фебруар 2019.

Pitanje nebezbednih ukrštanja drumskog i železničkog saobraćaja već godinama se otvara, ali do značajnijih pomaka još nije došlo – tek svaki četvrti osiguran je rampama i svetlosnim upozorenjima, a na društvenim mrežama se vrlo često pojavljuju video-snimci nesreća ili zamalo izbegnutih udesa.

Posledica nerešavanja ovog problema, odnosno neulaganja u budžet za železnički saobraćaj, između ostalog je i broj smrtnih slučajeva koji su se dogodili na pružnim prelazima – od 2015. do 2019. u Srbiji su poginule 32 osobe, dok je 285 povređeno.

Za taj vremenski period, na pružnim prelazima dogodilo se ukupno 525 saobraćajnih nesreća i nezgoda.

– Za sve nesreće i nezgode nastale na putnim prelazima od 2015. godine odgovorni su bili ljudi koji su upravljali drumskim vozilom, a zakoni propisuju da železnički saobraćaj uvek ima prednost u odnosu na drumski. Nažalost, učesnici u drumskom saobraćaju često se upuštaju u opasne i rizične radnje – naglašavali su predstavnici “Železnica Srbije”.

Takođe, objasnili su da železničko osoblje postupa u skladu sa pravilnicima i propisima kada je pružni prelaz u kvaru, kako niko ne bi bio ugrožen.

Pročitajte još: Novi železnički red vožnje: Promene u polascima i dolascima od vikenda

Teretni voz sa opasnim materijama iskočio iz šina kod Sopota

Pokušavajući da dobijemo odgovore u vezi sa poslednjim snimkom iz Mladenovca, portal 24sedam je poslao mejl sa pitanjima “Infrastrukturi železnica Srbije” i Direkciji za železnice, međutim, do objavljivanja ovog teksta odgovor nismo dobili.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike