Jedna ulica u Zemunu nosi isti naziv vekovima: Ime je dobila po imućnom trgovcu i lekovitom bunaru

29.05.2021

08:30 >> 08:36

0

Nekada je to bio močvarni teren koji je razdvajao ovu opštinu od okolnih sela - Bežanije, Surčina i Progara

Jedna ulica u Zemunu nosi isti naziv vekovima: Ime je dobila po imućnom trgovcu i lekovitom bunaru
Copyright Facebook/Beograd iz drugog ugla

Jedna od retkih beogradskih ulica koja nije menjala ime više od dva veka je Tošin bunar, a naziv je dobila po bogatom zemunskom trgovcu Teodoru Toši Apostoloviću, koji je napravio bunar pored “puta za Bežaniju”.

Nekada je to bio močvarni teren koji je razdvajao Zemun od okolnih sela, a u podnožnju zaravni napravljen je put koji je išao od Zemuna do tadašnjih sela Bežanije, Surčina, sve do Progara.

Nakon što je Apostolović pored puta napravio bunar, taj deo Beograda je postao omiljeno izletište i mesto okupljanja ljudi, pa je tako i dobio naziv Tošin bunar.

Ne zna se od kada tačno cela saobraćajnica zvanično nosi naziv Tošin bunar, ali se veruje da je to bilo još za Tošinog života, dakle pre 1810. godine.

Zemunci su taj put zvali “put za Bežaniju”.

Printscreen/Google Maps

Od tada pa do danas, ulica je samo jednom promenila ime, za vreme Drugog svetskog rata, kada se zvala Geringova.

Tošin bunar je još dugo postojao, i stariji Zemunci pamte da se kraj njega dugo održavao prvomajski uranak. Bunar je zakopan nakon Drugog svetskog rata.

Bogatstvo stekao trgovinom

Zahvaljujući bogatstvu koje je stekao trgovinom, Toša Apostolović je bio aktivan i na polju dobrotvornih delatnosti.

Bio je i osnivač zemunske pravoslavne kontumačke kapele (manastir Svetog Arhangela Gavrila, koji se nalazi u Zemunskom parku).

Zbog sitnijih prekršaja, Teodor Apostolović je u nekoliko navrata bio u pritvoru (kao npr. marta 1774, kada je kažnjen sa 24 sata zatvora zato što je psovao Dimitrija Dimčoglua i vređao njegovu majku i pretio da će Dimčoglua proterati iz Zemuna).

Šta kaže legenda 

Da bi izlečio oči i vratio vid, Toša je zakotrljao bure s vrha Bežanijske kose i na mestu gde se ono zaustavilo iskopao bunar. Prema predanju, bure se zaustavilo negde oko Studentskog grada, a voda iz iskopanog bunara bila je lekovita i zahvaljujući njoj Toša je progledao.

Marta 1783. kažnjen je sa 48 sati zatvora zato što se nije pojavio na poziv policajca i nije hteo da preda ključ svoje kuće određene za vojnu bolnicu.

Njegov sin Nikola, neizučeni moler, bio je veliki besposličar, koji je zbog krađe hapšen i batinama kažnjavan.

Magistrat je marta 1793. obavestio Teodora Apostolovića da je Apelacioni sud odlučio da njegov sin mora ostati u vojsci i da njegovoj molbi za otpust nema mesta, te da se tek posle rata može nadati da će Nikolu dobiti natrag.

Pročitajte još

Teodor Apostolović je preminuo u Zemunu 5. aprila 1806, ostavivši iza sebe udovicu Katarinu, dve kćeri, jednog sina i unuka.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike