Ukrajina opet naišla na rampu: Ponadali se posle odlaska Orbana, Mađar im postavio čak 11 zahteva
Posle višemesečnog zastoja, Kijev i Budimpešta obnovili su pregovore
Kada je Peter Mađar postao premijer Mađarske, u prvi mah je delovalo da bi mogao da popravi odnose Budimpešte i Kijeva, ali je vrlo brzo je počeo da koristi retoriku sličnu onoj koju je ranije zastupao njegov prethodnik Viktor Orban, navodi "Kijev independent".
Mađarski premijer počeo je da upozorava da mađarska zajednica u ukrajinskoj Zakarpatskoj oblasti nema garantovana osnovna prava, kao i da su ugroženi njen jezik i kultura.
Istovremeno je nagovestio da bi Mađarska mogla da blokira početak zvaničnih pregovora o ulasku Ukrajine u Evropsku uniju dok se to pitanje ne reši. Time bi mogao da uspori proces za koji se Kijev nadao da će biti ubrzan nakon odlaska Orbana sa vlasti.
Prema Mađarovim rečima, Mađari u Ukrajini trebalo bi da imaju jezička, kulturna i druga prava slična onima koja manjine uživaju u državama Evropske unije.
Ipak, u javnim obraćanjima nije precizno objasnio koje konkretne poteze očekuje od ukrajinskih vlasti, dok je "Kijev independent" ocenio da su pojedine njegove tvrdnje bile upitne sa stanovišta činjenica.
Posle višemesečnog zastoja, Kijev i Budimpešta obnovili su pregovore o pravima manjina, ali se detalji razgovora uglavnom ne iznose u javnost.
Tanjug/Robert Hegedus/MTI via AP
Spisak od 11 zahteva
Ipak, poznat je deo zahteva koje Mađarska postavlja.
- Svoj smo stav saželi u jedanaest tačaka - rekao je Mađar u intervjuu za poljski list "Rzeczpospolita".
Većina tih zahteva gotovo je identična stavovima koje je ranije zastupala Orbanova administracija.
Lista od 11 tačaka, koja je prvi put predstavljena Ukrajini početkom 2024. godine, najvećim delom odnosi se na obrazovna prava mađarske manjine.
Budimpešta traži vraćanje posebnog statusa školama na mađarskom jeziku, pravo univerziteta da sami određuju nastavni jezik, kao i mogućnost polaganja standardizovanih školskih ispita na mađarskom.
Profimedia
U praksi bi to značilo da pripadnici mađarske zajednice u Zakarpatju mogu gotovo kompletno školovanje da završe na maternjem jeziku.
Mađarska takođe insistira na proširenju oblasti koje bi imale status tradicionalnih manjinskih regiona, što bi omogućilo širu upotrebu mađarskog jezika u obrazovanju i javnim institucijama.
Jedan od zahteva odnosi se i na politička prava. Budimpešta traži ukidanje obaveze da izabrani funkcioneri moraju aktivno da govore ukrajinski jezik ili, što u Ukrajini izaziva posebne polemike, garantovana mesta za mađarsku manjinu u parlamentu.
Škotska ponovo hoće nezavisnost: Kolike su šanse da London pristane i da li je Britanija pred raspadom?
Profimedia
Viša naučna saradnica budimpeštanskog Centra za društvene nauke HUN-REN Čila Fedinec ocenila je da bi sprovođenje mnogih od tih zahteva zahtevalo ne samo izmene zakona, već i ozbiljne promene ukrajinske jezičke i ustavne politike.
Kao posebno sporan izdvojila je predlog o garantovanoj zastupljenosti manjina u parlamentu, ističući da takav model do sada nije postojao u Ukrajini.
Prema informacijama ukrajinskog javnog servisa "Suspilne", nakon druge runde pregovora usaglašeno je devet od ukupno jedanaest tačaka, dok su otvorena ostala pitanja parlamentarne zastupljenosti i kulturne autonomije manjina.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari