aktuelno

Amerika pomerila deo nuklearnog oružja u Britaniju! Ovo je poruka za Rusiju

29.07.2025

20:12

0

Autor: Vladimir Tanacković

Nuklearni položaj NATO-a u Evropi ostao je uglavnom nepromenjen od kraja hladnog rata, pa je najnoviji razvoj događaja zabrinjavajuć

Amerika pomerila deo nuklearnog oružja u Britaniju! Ovo je poruka za Rusiju
Copyright Profimedia

SAD su verovatno rasporedile nuklearno oružje u Britaniji prvi put posle više od 15 godina kao potencijalno upozorenje Rusiji, objavio je Blumberg, pozivajući se na podatke iz otvorenih izvora i stručnjake za odbranu.

Dana 16. jula američki vojno-transportni avion leteo je sa aktivnim transponderom iz vazduhoplovne baze Kirtland u Novom Meksiku, objekta poznatog po tome što sadrži nuklearno oružje, do stanice Lejkenhit Ratnog kraljevskog vazduhoplovstva na istoku Engleske, navodi se u izveštaju. Veruje se da je avion nosio termonuklearne bombe B61-12, što bi, prema nekoliko analitičara odbrane, označilo prvo poznato raspoređivanje američkog nuklearnog oružja u Velikoj Britaniji od 2008. godine.

Bivši visoki zvaničnik NATO-a za kontrolu naoružanja Vilijam Alberk rekao je da je transponder aviona namerno ostao uključen i da je to izgleda imalo za cilj da pošalje poruku Moskvi.

- Ovo je znak da će se još toga desiti u pravcu pomeranju NATO-ovog stava odvraćanja ka jačanju. Vraćanje američkog nuklearnog oružja u Veliku Britaniju nije mali podvig - rekao je.

Ni SAD ni Velika Britanija nisu potvrdile ovaj potez. Takođe je nejasno koliko su oružja SAD poslale.

Nuklearni položaj NATO-a u Evropi ostao je uglavnom nepromenjen od kraja hladnog rata, sa taktičkim nuklearnim oružjem koje je trenutno stacionirano u Belgiji, Nemačkoj, Holandiji, Italiji i Turskoj. Bilo kakvo pomeranje nuklearnih sredstava bliže Rusiji verovatno bi se smatralo velikom eskalacijom.

Amerika pomerila deo nuklearnog oružja u Britaniju! Ovo je poruka za RusijuProfimedia
F35-A

Izveštaj Blumberga usledio je nakon što je Velika Britanija, koja ima sopstveno nuklearno oružje, u junu potvrdila planove za nabavku najmanje 12 borbenih aviona F-35A sposobnih da nose američke bombe B61-12. London je ovaj potez nazvao "najvećim jačanjem nuklearnog položaja Velike Britanije u jednoj generaciji".

Prošle godine bivši generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da blok razmatra raspoređivanje više svog nuklearnog oružja kako bi odvratio Rusiju i Kinu, koje je opisao kao "potencijalne protivnike". Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je ove komentare "još jednim podsticanjem tenzija".

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike