
Iznad Kašmira se vodila najduža i najveća vazdušna bitka u novoj istoriji: Učestvovalo čak 125 aviona
Povrđeno je da je oboren najmanje jedan "Rafal", što je odmah oborilo vrednost akcija francuske kompanije koja ih proizvodi

Tokom nedavnog sukoba u vazduhu između pakistanskih i indijskih borbenih aviona, koji je izazvao veliku pažnju javnosti, Pakistan je saopštio da je oborio ukupno pet indijskih letelica, među kojima su, kako tvrde, bila tri "Rafala".
Do sada je jedino potvrđeno obaranje jednog "Rafala". Prema rečima visokog pakistanskog bezbednosnog zvaničnika koji je govorio za CNN, ovaj sukob bi mogao biti "najveći i najduži u savremenoj istoriji vojnog vazduhoplovstva".
CNN navodi da je u njemu učestvovalo čak 125 borbenih aviona, a da su borbe trajale više od sat vremena, pri čemu nijedna strana nije narušila vazdušni prostor druge zemlje. Razmena raketa, kako tvrdi isti izvor, odvijala se na udaljenostima većim od 160 kilometara.
Incident iz prošlosti doprineo uzdržanosti
Oprez i uzdržanost s obe strane uglavnom su povezani sa incidentom iz 2019. godine, kada je indijski pilot Abhinandan Varthaman oboren iznad pakistanske teritorije. Nakon katapultiranja sleteo je među lokalne stanovnike i upitao ih gde se nalazi.
Jedan dečak ga je slagao rekavši: "U Indiji". Na to je Varthaman uzviknuo "Bharat mata ki jai", što znači nešto poput "Slava Indiji", što je izazvalo nasilnu reakciju okupljenih ljudi.
Varthaman je potom nekoliko dana proveo u pakistanskom zarobljeništvu, a njegovo pojavljivanje na televiziji i držanje tokom tog perioda učinili su ga nacionalnim herojem u Indiji. Ipak, taj događaj je ostavio gorak trag i predstavljao je udarac koji nijedna strana ne želi ponovo da doživi.
Profimedia
Kako pakistanski izvor navodi, indijski avioni su tokom poslednjeg sukoba više puta pokušali da pogode ciljeve, dok su civilne žrtve, prema njegovim rečima, svedene na minimum.
Pad akcija zbog "Rafala"
Trenutno se proveravaju tvrdnje Pakistana da su oborena još dva "Rafala", kao i druga dva borbena aviona. Ipak, čak i jedan srušeni "Rafal" predstavlja presedan, jer se takav slučaj do sada nije dogodio.
Potvrdu ove informacije dao je i visoki obaveštajni zvaničnik iz Francuske. Akcije kompanije "Dassault Aviation", koja proizvodi "Rafale" i koja je isporučila celu eskadrilu Hrvatskoj, primetno su reagovale nakon što je Indija pokrenula operaciju "Sindur".
Francuska kompanija je zabeležila pad vrednosti akcija od 6 odsto, dok je kineska kompanija "Chengdu Aircraft Corporation", koja proizvodi avione JF-17 i J-10 koje koristi pakistansko ratno vazduhoplovstvo, imala rast od 11,85 procenata.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari