
Donald Tramp našao način da vrati dato Kijevu: Dobićemo svojih 500 milijardi, ko zna, možda će Ukrajina nekad biti deo Rusije (VIDEO)
Zelenski je već pristao, ali jedna okolnost otežava sve

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da želi da postigne dogovor sa Kijevom kako bi osigurao da Vašington dobije novac nazad trgovinom ukrajinskim retkim zemnim mineralima bez obzira na to da li će "možda jednog dana (Ukrajina) biti ruska".
U intervjuu Bretu Bajeru iz Foks njuza Tramp je tvrdio da "Sjedinjene Američke Države čekaju više od 300 milijardi dolara, verovatno 350" u različitim oblicima pomoći Ukrajini, dodajući da bi bilo "glupo" da Vašington nastavi da finansira Kijev, a da ne dobije ništa zauzvrat.
- Želim da naš novac bude obezbeđen jer trošimo stotine milijardi dolara. Oni imaju izuzetno dragocenu zemlju u smislu retkih zemnih elemenata, u vidu nafte i gasa, u vidu drugih stvari - izjavio je Tramp.
- Rekao sam im da želim ekvivalent, poput 500 milijardi dolara vrednih retkih zemnih elemenata, i oni su se u suštini složili da to urade. Dakle, barem se ne osećamo glupo. U suprotnom, mi smo glupi. Rekao sam im da moramo nešto da dobijemo - nastavio je američki lider.
- Znate, možda će se dogovoriti, možda se neće dogovoriti, možda će jednog dana biti Rusi, ili možda neće biti Rusi jednog dana, a mi ćemo imati sav taj novac tamo, a ja kažem da želim ga nazad - dodao je on.
Ukrajinski lider Vladimir Zelenski potvrdio je prošle nedelje da će biti otvoren za postizanje sporazuma o nalazištima litijuma, titanijuma i drugih metala u zemlji. Međutim, on je insistirao da zapadne pristalice Ukrajine moraju prvo da pomognu da se ruske snage potisnu sa teritorija bogatih mineralima pre nego što počnu da ulažu u resurse retkih zemnih elemenata.
Pre eskalacije ukrajinskog sukoba 2022. godine zemlja je imala najveće evropske rezerve titanijuma i litijuma. Iako nisu klasifikovani kao retki zemni elementi, oni su kritični za vojnu industriju, baterije i kondenzatore.
Na listi retkih zemnih metala pronađenih u Ukrajini nalaze se i berilijum, mangan, galijum, uranijum, cirkonijum, grafit, apatit, fluorit i nikl.
Prema Forbsu, oko 7 biliona dolara ukupnog rudnog bogatstva Ukrajine nalazi se u njenim regionima u Donbasu, Donjecku i Lugansku, koji su proglasili nezavisnost od Ukrajine 2014. nakon puča na Majdanu koji je podržao Zapad. Većina ovih teritorija došla je pod rusku kontrolu nakon što su Donjeck i Lugansk glasali za pridruživanje Rusiji 2022. godine.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari