Ponovo pokrenuto pitanje o budućnosti britanske monarhije: Da li kraljica Elizabeta II planira da abdicira?

25.04.2021

07:00 >> 09:08

0

Nakon gubitka supruga, s kojim je bila u braku više od 73 godine, očekuje se da će najdugovečnija vladarka na svetu još obaveza prebaciti na mlađe članov

Ponovo pokrenuto pitanje o budućnosti britanske monarhije: Da li kraljica Elizabeta II planira da abdicira?
Copyright Kraljica Elizabeta II; Profimedia

Nakon što su se oprostili od princa Filipa, članovi birtanske kraljevske porodice potpuno su se koncentrisali na kraljicu Elizabetu II, koja je u sredu napunila 95 godina. Pošto je mnoge kraljevske dužnosti obavljala sa svojim suprugom i kako je u poslednjih godinu i po dana retko viđana u javnosti, ponovo je pokrenuto pitanje da li će moći da izdrži tempo koji nameću obaveze jednog monarha, kao i da li će odlučiti da abdicira i prepusti presto svom sinu Čarlsu.

Na ovo pitanje ogovorio je Nik Bulen, suosnivač platforme “True Royalty”, koja funkcioniše po sličnom principu kao i “Netfliks” i na kojoj se može naći izobilje sadržaja o britanskoj kraljevskoj porodici.

– Kraljica nikad neće abdicirati, tačka. Ona se obavezala ne samo ovoj zemlji, Komonveltu i svojoj porodici, nego i Bogu. Vera joj je veoma bitna. Kada je postala kraljica, obavezala se i pred Bogom, tako da će obavljati taj posao sve dok bude mogla da ga obavlja – rekao je Bulen za “Foks njuz”.

Iako smatra da Elizabeta II neće abdicirati, i on je primetio da je počela da prepušta mnoge obaveze svom najstarijem sinu, princu Čarlsu (72), koji je prvi u redu za presto, a mnogi smatraju da će se ovaj proces ubrzati nakon smrti vojvode od Edinburga.

Tanjug/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, FILE

Princ Filip preminuo je 9. aprila u 100. godini, a sahranjen je prošle subote (17. aprila) u porodičnu grobnicu u Vindzoru. Iako je bila u žalosti zbog njegove smrti, kraljica je prisustvovala ceremoniji povodom penzionisanja svog lorda Čemberlena, koji organizuje sve ceremonijalne događaje za palatu i nastavila je da održava kontakt sa liderima zemalja Komonvelta.

Bulen, nagrađivani dokumentarista, pravi emisije o kraljevskoj porodici skoro 20 godina, a sa Čarlsom je blisko sarađivao osam. Trenutno kao izvršni producent radi na specijalu “Elizabeta u 95: Nepobediva kraljica”, koji je dostupan na platformi za striming koja istražuje kako je britanska kraljevska porodica postala jedan od najuticajnijih korporativnih brendova na svetu.

On je istakao i da je Elizabeta već veliki broj kraljevskih dužnosti prenela na mlađe članove kraljevske porodice.

– Možemo očekivati da će to da se nastavi. Ako ste primetili, ona sada ne putuje u inostranstvo. Zato princ od Velsa i vojvotkinja od Kornvola obilaze strane zemlje, kao i vojvoda i vojvotkinja od Kembridža. Pošto su se vojvoda i vojvotkinja od Saseksa preselili u Kaliformiji, možemo očekivati da će princ Edvard i grofica od Veseksa na sebe prihvatiti neke kraljevske dužnosti. Kraljica progresivno usporava, ali ne odstupa – objasnio je Bulen.

Profimedia

Čarlsova uloga postala je važnija kada je kraljica počela da se uzdržava od dugih letova, zbog čega je princ od Velsa zauzeo njeno mesto na sastanku šefova vlada Komonvelta 2013. u Šri Lanki. Zatim je 2017. predstavljao kraljicu na godišnjoj ceremoniji povodom Dana sećanja, kojim se obeležava kraj Prvog svetskog rata, položivši venac monarha kod spomenika Kenotaf u Londonu. To je bio prvi put da kraljica nije izvela ovaj svečani ritual, ne računajući situacije kada je bila trudna ili van zemlje.

Čarls nije na sebe preuzeo samo sve veći broj javnih angažmana, nego je imenovan i za kraljičinog naslednika na mestu šefa Komonvelta, dobrovoljnog udruženja 54 nacije koje imaju veze sa Britanskom imperijom. Ali za sada najstariji monarh u istoriji Britanije nastavlja da vlada.

– Njen jednostavni osećaj za dužnost održao ju je tokom dobrih i loših vremena. Ona je svoj život posvetila dužnosti i održala je obećanje svih ovih godina. Ne mogu da se setim nikog drugog ko je pružio taj nivo službe. Nedavno sam radio emisiju sa nekim od njenih najbližih prijatelja i svi su rekli isto – njen osećaj za dužnost i službu je bez premca. Tokom cele svoje vladavine kraljica je stavljala druge i svoju zemlju ispred sebe. Nisam siguran da bi mnogi od nas mogli da kažu da druge stavljaju ispred sebe. Možda bismo voleli da mislimo da je tako. Možda je to povremeno tačno, ali bih rekao da je kraljica tokom cele svoje vladavine stavljala druge ispred sebe. I mislim da je to fenomenalno priznanje za tako neverovatnu ženu – rekao je Bulen.

Pročitajte još

Vladavina kraljice Elizabete II počela je sa smrću njenog oca, kralja Džordža VI, 6. februara 1952, a zvanično je krunisana 2. juna naredne godine. Tokom ceremonije, koju su prenosile televizije širom sveta, kraljica je obećala da će upravljati Ujedinjenim Kraljevstvom i drugim teritorijama. Šest godina ranije, tokom govora koji je održala u Južnoj Africi, tada princeza Elizabeta istakla je da će njena posvećenost trajati celog njenog života.

– Izjavljujem pred vama da će ceo moj život, bio on dug ili kratak, biti posvećen služenju vama i služenju našoj velikoj imperijalnoj porodici kojoj svi pripadamo – zavetovala se kraljica Elizabeta pre 75 godina.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike