Tužni rođendan Elizabete II nakon gubitka supruga: Prekida se tradicija, a svet još pamti proslavu koja je zamalo bila kobna po kraljicu

24.04.2021

06:55 >> 18:00

0

Najdugovečniji britanski monarh danas puni 95 godina

Tužni rođendan Elizabete II nakon gubitka supruga: Prekida se tradicija, a svet još pamti proslavu koja je zamalo bila kobna po kraljicu
Copyright Tanjug/AP Photo/John Stillwell

Kraljica Elizabeta II, koja danas puni 95 godina, odlučila je da ove godine ne slavi rođendan zbog smrti pinca Filipa, pišu strani mediji. Bez supruga sa kojim je bila u braku više od 73 godine ostala je 9. aprila, a vojvoda od Edinburga sahranjen je u subotu (17. aprila).

Kako piše “Pipl”, ove godine kraljica neće praviti poseban portret, koji članovi kraljevske porodice prave svake godine, čime će prekinuti višedecenijsku tradiciju.

Rođendan kraljice se do sada svake godine obeležavao počasnom paljbom iz 41 puške u Londonu i 62 topa u Vindzoru, ali je ove godine to otkazano zbog pandemije koronavirusa.

Smrt princa Filipa nije jedina stvar koja će uticati na proslavu kraljičinog rođendana, pošto je zbog koronavirusa otkazan i Pozdrav bojama, događaj kojim se u junu obeležava kraljičin rođendan.

Prema informacijima koje su u medije dospele od neimenovanih izvora, razmatra se o intimnoj proslavi u zamku Vindzor, kakva je organizovana i prošle godine, ali još nije poznato ko bi od članova šire porodice mogao da joj prisustvuje.

Tanjug/AP Photo

Predstavnici kraljice nisu odgovorili na pitanja britanskih medija, pa je za sada poznato malo detalja. Zna se da će princ Hari, koji je na dedinu sahranu došao bez supruge Megan Markl, ostati u Ujedinjenom Kraljevstvu i za vreme kraljičinog rođendana i da će se tek nekoliko dana posle njega vratiti u Ameriku.

Nikad princeza od Velsa

Kraljica Elizabeta II, najstariji britanski monarh i najdugovečniji svetski aktivni lider, rođena je 21. aprila 1926. godine kao prvo dete kralja Džoržda VI i kraljice Elizabete. Na rođenju je dobila ime Elizabet Aleksandra Meri, a kako je njen otac bio drugi sin kralja Džordža V, verovatnoća da će ona nekada postati kraljica bila je veoma mala.

Bez obzira na to, interesovanje javnosti za nju bilo je veoma veliko. Tako se Elizabeta već za svoj treći rođendan našla na naslovnoj stranici magazina “Tajms”. Plavokosa devojčica plavih očiju i punih obraza osvojila je srca ljudi širom sveta.

Njen otac nije hteo da ona postane princeza, iako su mu predlagali da joj da titulu princeze od Velsa, što je on odbio jer se ta titula dodeljivala supruzi prestolonaslednika, pa bi, u slučaju da dobije sina, morao da je oduzme Elizabeti.

Kraljica Elizabeta II Profimedia

Kada je Elizabetin stric Edvard VIII abdicirao 1936. godine, njen otac je postao kralj Džordž VI, a ona naslednica prestola. U životu princeze uživala je sve do početka drugog svetskog rata. Tada je, sa 13 godina, evakuisana sa sestrom, kada je rat stigao u Britaniju, a šest godina kasnije, 1945, priključila se vojcsi, gde je radila kao vozač i mehaničar. Tako je ona postala jedina žena iz kraljevske porodice koja je prošla vojnu obuku, a danas je jedini živi šef države koji je učestvovao u Drugom svetskom ratu.

Od 1947. bila je braku sa grčko-danskim princom Filipom, koji je zbog braka sa njom odustao od mogućnosti da postane kralj. Njih dvoje su pet godina uspeli da uživaju u braku i da putuju, sve dok 1952. njen otac nije preminuo. Vest o očevoj smrti zatekla ju je 6. februara u Keniji, gde je boravila sa suprugom. Čim je obaveštena o očevoj smrti vratila se u London. Uzela je vladarsko ime Elizabeta II. Istog dana je proglašena za kraljicu Kanade, a sledećeg dana u Ujedinjenom Kraljevstvu. Svečano je krunisana 2. juna 1953. godine u Vestminsterskoj opatiji.

Kraljica Elizabeta II je monarh 16 kraljevskih zemalja Komonvelta i poglavar Crkve Engleske.

Njena vladavina je u prvim decenijama bila obeležena postupnim nestankom Britanske imperije, kao i stagnacijom i siromašenjem Velike Britanije, trendovima koji su na određeni način preokrenuti za vreme premijerskih mandata Margaret Tačer i Tonija Blera.

ProfimediaDana 9. septembra 2015. postala je britanski monarh koji je najduže vladao i ženski monarh koji je najduže vladao, čime je prestigla kraljicu Viktoriju.

Dve proslave rođendana

Kraljica rođendan slavi dva puta i ta tradicija se opstaje više od dva i po veka. Drugi rođendan britanskog monarha slavi se od 1748. i u junu kako bi svi segmenti proslave, za koje je potrebno lepo vreme, mogli da se ispoštuju.

Tradicija dvostrukog rođendanskog slavlja započeta je za vreme kralja Džordža II, 1748. godine. Njegov rođendan je bio u novembru, kada u Ujedinjenom Kraljevstvu vreme nije baš najlepše, a on je želeo da ima što veće moguće javno slavlje.

Zato je odlučio da proslavu rođendana spoji sa godišnjom vojnom paradom koja se održava leti, kada se očekuje lepo vreme.

Letnja ceremonija, koja se naziva Pozdrav bojama, ove godine je otkazana, što se desilo treći put tokom vladavine Kraljice Elizabete II.

Profimedia

Na ovoj svečanosti inače učestvuje više od 1400 vojnika, 200 konja i 400 muzičara, a veliki broj građana prisustvuje paradi koja počinje ispred Bakingemske palate.

Zanimljive činjenice

1) Tokom njene vladavine Sjedinjene Američke Države imale su 14 predsednika: Harija Trumana, Dvajta Ajzenhauera, Džona F. Kenedija, Lindona Džonsona, Ričarda Niksona, Džeralda Forda, Džimija Kartera, Ronalda Regana, Džordža H. V. Buša, Bila Klintona, Džordža V. Buša, Baraka Obamu, Donalda Trampa i Džoa Bajdena.

2) Isto toliko premijera promenilo se u Velikoj Britaniji: Vinston Čerčil, Entoni Iden, Harold Makmilan, Alek Saglas-Houm, Harold Vilson, Ted Hit, Džejms Kalagen, Margaret Tačer, Džon Mejdžor, Toni Bler, Gordon Braun, Dejvid Kameron, Tereza Mej i Boris Džonson.

3) Tokom svoje vladavine kraljica Elizabeta II se naputovala. Bila je 22 puta u Kanadi, 16 puta u Australiji, 10 puta na Novom Zelandu i šest puta na Jamajci. Tokom svog života posetila je 117 zemalja, što su dve trećine država na planeti.

Profimedia

4) Imala je više od 30 korgija za 69 godina vladavine, a svi oni su potekli od Suzan, velškog pembrok korgija kojeg je kraljica dobila za svoj 18. rođendan.

Pročitajte još

5) Kraljica je zaslužna za stvaranje nove rase, koja je dobila naziv dorgi, a koja je nastala kada se njen korgi pario sa jednim od jazavičara njene sestre princeze Margarete. Dorgi je nazvan Čiper, ali je ubijen nakon što ga je napao pas Kraljice Majke.

6) Kraljica je pobedila u više od 1600 trka, što je čini jednom od najuspešnijih vlasnika trkačkih konja u istoriji.

7) Najgora godina u njenom životu bila je 1992, kada je izbila vatra u zamku Vindzor i kada su se brakovi njene dece, princa Čarlsa, princa Endrua i princeze Ane, raspali.

8) Kraljici nije potreban pasoš da bi putovala, jer se svi pasoši u Velikoj Britaniji izdaju u njeno ime, što znači da ona ne treba da ga poseduje kako bi mogla da putuje.

9) Tokom Pozdrava bojama 1981. na kraljicu je ispaljeno šest metaka. Srećom, muškarac koji je pucao u nju ispalio je ćorke. Markus Serdžent, tada sedamnaestogodišnjak, kasnije je postao poslednja osoba koja je procesuirana prema Zakonu o izdaji iz 1842. godine. Kraljica u incidentu nije povređena, a Markus je na licu mesta uhapšen. Policajcima je rekao da je to uradio “jer je želeo da bude poznat”, a na suđenju je proglašen krivim i proveo je tri godine na robiji, tokom kojih je više vremena bio u psihijatrijskom zatvoru. U oktobru 1984. pušten je iz zatvora, promenio je ime i počeo novi život.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike