15:42

0

Na raspolaganju nije bio Filip Petrušev koji se povredio protiv Kine

Copyright Fiba.basketball

Posle uvodne pobede na Mundobasketu, nad Kinezima, košarkaška reprezentacija Srbije igrala je protiv Portorika i slavila sa 94:77 (27:15, 30:12, 18:31, 19:19). Tako je obezbeđen plasman u drugu fazu Svetskog prvenstva, a poslednji meč u grupnoj fazi biće u sredu )10.00 po srednjeevropskom vremenu), protiv Južnog Sudana.

Međutim, ovaj meč nije bio idealan, pošto smo dozvolili da prednost sa 30 poena padne i na deset. Ipak, ekipa Svetislava Karija Pešića (kome je danas rođendan) nije dozvolila veliko iznenađenje i meč privela kraju. Posebno "problematična" bila je treća četvrtina koju su Portorikanci rešili u svoju korist sa 31:18.

Počela je Srbija odlično meč, pošto je povela sa 8:0, zahvaljujući trojkama Nikole Jovića. U nastavku su se Portorikanci na kratko vratili, ali samo na kratko. U jednom trenutku bilo je i plus 16 za Srbiju, pa se nagoveštavala nova ubedljiva pobeda (kao u testu u Beogradu). Nastavili smo u istom ritmu i u drugoj četvrtini, pa je na poluvremenu bilo 30 razlike, odnosno 57:27.

U drugom poluvremenu, počela je druga startna postava (od početka Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrić, Nikola Jović i Nikola Milutinov), i došlo je do opuštanja što su Portorikanci koristili. Postepeno su topili prednost (trojkama), pa je na kraju treće deonice bilo 17 razlike.

U poslednjoj četvrtini prednost je bila "samo" deset poena (81:71), ali iznenađenja na kraju ipak nije bilo. Zaigrali su "Orlovi" ozbiljnije i priveli meč kraju. U poslednjih nekoliko minuta, presudni su bili poeni Avramovića i Bogdanovića. Pobedu je overio Nikola Jović sa linije slobodnih bacanja.

U redovima našeg tima ponovo je briljirao centar Nikola Milutinov koji je upisao dabl-dabl, uz učinak od 12 poena i 15 poena. Međutim, nije bio najefikasniji. Kapiten Bogdan Bogdanović i Nikola Jović (3/5 za tri) su postigli po 17 poena, dok je Aleksa Avramović dodao 15.

Svi naši raspoloživi igrači upisali su se u strelce, a najskromniji učinak imali su Dejan Davidovac i Boriša Simanić sa po dva poena.

U selekciji Portorika najbolji je bio Ajzea Pineiro sa 14 poena.

Timski učinak naše selekcije za tri poena nije bio dobar - 8/25, a imali smo i 13 izgubljenih lopti.

Inače, Pešić nije mogao da računa na Filipa Petruševa koji je odmarao posle povrede u duelu sa Kinezima, ali se očekuje da bude spreman za Sudance.

Srbija - Portoriko 94:77 (27:15, 30:12, 18:31, 19:19).

SRBIJA: Avramović 15, Bogdanović 17, Davidovac 2, Dobrić 9, Gudurić 5, N. Jović 17, S. Jović 6, Marinković 5, Milutinov 12 (15 sk), Ristić 4, Simanić 2

PORTORIKO: Kondit 5, Ford 9, Holand 3, Hauard 13, Ortiz 5, Pineiro 14, Rejes, Romero 8, E. Tompston, S. Tompson 9, Toro Barea 2, Voters 9

Sudije: Johan Roso (Francuska), Leonardo Zalazar (Argentina), Karlos Peralta (Ekvador)

Kraj četvrte četvrtine, 94:77

40. minut: Pinjero smanjuje na 94:75. Ponovo našem timu ističe vreme za napad. Edvards smanjuje na 94:77.

Greška u poslednjoj akciji. Ovo je 13. izgubljena loptu na meču.

39. minut: Jović posle faula staje na liniju slobodnih bacanja i pogađa, za 94:73. Tajm-aut. Izgleda da je ovaj meč rešen.

38. minut: Marinković za tri poena - 91:71. U nastavku i rampa Marinkovića.

37. minut: Bogdanović na liniji bacanja. Pogađa oba - 86:71. Lagana kontra i lagani poeni kapitena Srbije - 88:71. Dobro je, samo da ostanemo u ovakvom ritmu, bez novog opuštanja.

Tajm-aut za Portoriko.

36. minut: Nesportska klupi Portorika. Avramović pogađa sa linije slobodnih bacanja, tri od tri. Sada vodimo sa 84:71. Na parketu Bogdanović posle jednog duela. I još mu sude ličnu u napadu.

Dobro je, Ford ne pogađa za dva poena.

35. minut: Serija promašaja, i na kraju vreme ističe za napad našeg tima. Voters smanjuje na deset razlike, sada je 81:71. Posle +30 sada imamo prednost od "samo" deset poena.

34. minut: Avramović faulira Votersa. Kondit ne pogađa ispod koša, ali ipak lopta za Portoriko. Ford pogađa za tri i smanjuje na 81:69. Ne uspeva Avramović da poentira, mada mu je Gudurić dao prilično "nezgodnu" loptu.

33. minut: Ford pogađa za tri, a Srbija gubi loptu. Srećom lopta ne ulazi u obruč. Avramović fauliran posle kontre i nesportska Votersa. Sudije pokazuju da nije nameran faul posle gledanja snimka.

Avramović pogađa i sada je 81:66.

32. minut: Avramović greši, a Marinković nogom "seče" napad Portorika. Ipak laka kontra Srbije, a Hauard uzvraća - 77:63.

Gudurić i Simanić zakucava za 79:63.

31. minut: U prethodnoj deonici Portorikanci su slavili sa 31:18.

Odbranili smo se u prvom napadu Portorika. Marinković neuspešan za tri, a Simanić u skoku. Lopta za našeg rivala. Hauard smanjuje na 75:60. Holand faulira Marinkovića.

Kraj treće četvrtine, 75:58

30. minut: Milutinov krade loptu u odbrani. Gudurić se zaleće i pravi faul u napadu, pa poeni Milutinova se ne priznaju.

Na 23 sekunde do kraja, Kondit na liniji bacanja. Smanjuje na 73:58. I poslednji šut u ovoj deonici pogađa kapiten Bogdanović, za dva poena. Ovo je njegov 13. poen.

29. minut: Milutinov na trojicu, ali nema ni poena ni faula ispod koša. Naš centar seče akciju rivala. Holand iz ugla pogađa za tri poena - 73:57. Avramović ne vraća trojku.

28. minut: Milutinov nalazi Nikolu Jovića koji ulazi sa strane, pokušava da položi, ali je fauliran. Prva izlazi iz koša, ali pogađa drugo bacanje. Za sada 14 poena Jovića.

Avramović gazi aut liniju, u kretanju u dribling i lopta za Portoriko. Hauard pogađa za tri poena - 73:54.

27. minut: Bogdanović je na liniji bacanja, ne pogađa prvo, ali drugo da - 72:49. Stefan Jović pravi faul i ide na klupu. Avramović je u igri. Krade loptu, ali ipak ne uspeva da je stigne.

Milutinov izblokiran, ali neuspešna kontra Portorikanaca.

Do nje ipak stižu Portorikanci i na kraju Jović faulira Jovića. Pogađa sa linije bacanja i smanjuje na 72:51.

26. minut: Milutinov ide do kraja i poentira za 71:46. Bogdanović faulira Pineira u pokušaju za tri poena. Staje na liniji slobodnih bacanja. Smanjuje na 71:49.

25. minut: Tompson pogađa za tri opet i smanjuje na 65:43. Stefan Jović do prezimenjaka Nikole, za 67:43.

Sada je Milutinov na dabl-dablu, ima i deset skokova.

24. minut: Tompson pogađa za tri, za 60:42. Pešić mora da traži tajm-aut. Bogdanović pogađa iz ugla za tri poena - 65:40.

Fiba.basketball

23. minut: Dobrić dva plus jedan. Neuspešan sa linije bacanja - 60:32.

22. minut: Bogdanović ispod koša ne uspeva ni iz popravnog. Nesiguran početak našeg tima. Milutinov, Jović na drugi obruč i pogađa Stefan za 59:32.

21. minut: Portoriko pogađa za tri. Pinjero je strelca za 57:32.

Posle 20 minuta, u redovima Srbije najefikasniji Nikola Jović sa 11 poena, dok je imenjak Milutinov na deset. Naš centar već ima devet skokova, pa bi u ovom meču mogao da bude MVP.  Inače, svi su se osim Simanića upisali u strelce. I svi su dobili određenu minutažu. Tako da trenutna situacija obećava. Ne bi trebalo da bude problema u nastavku.

Podsetimo, Petrušev ne igra.

Kod Portorikanaca Romero je ubacio šest poena, a Ortiz jedan manje.

Kraj druge četvrtine, 57:27

20. minut: Snalazi se Marinković za 55:27. Zatim Milutinov hvata loptu u napadu, a onda i poentira za 57:27.

I za kraj Bogdanović ne pogađa za tri poena.

19. minut: Barea vezuje drugu trojku za Portoriko. 53:27. Simanić je na terenu.

18. minut: I Bogdanović pogađa za tri poena - 51:21. Krade kapiten loptu i lagano polaganje, za 53:21. Uzvraćaju Portorikanci za tri - 53:24.

17. minut: Milutinov jedan na jedan sa Romerom - 48:19. Na drugoj strani, Milutinov i upisuje blokadu. U narednom napadu Barea ipak uspeva da pogodi.

16. minut: Romero koristi "rupu" u našem reketu - 46:19.

15. minut: Davidovac dobar u odbrani, Ristić pogađa za dva, asistencija Ristića. Marinković skok u odbrani, i Gudurić za tri pogađa - 46:17.

14. minut: Davidovac povećava na 38:17. Gudurić faulira Votersa. Avramović i dalekometna trojka - 41:17. Naši za sada za tri, 4/14.

13. minut: Kontra Davidovac, do Marinkovića, ali ne pogađa ispod koša. Na drugoj strani, Davidovac pravi faul.

12. minut: Ortiz sa strane pokušava za tri, ali ne pogađa. Marinković hvata, ali u nastavku napada ne pogađa za tri.

Gudurić za Avramovića koji poentira. Smanjuje Ortiz na 34:17. Avramović do Ristića ispod koša, ali je naš košarkaš fauliran. Ne pogađa prvo, kao ni drugo. Ipak osvaja loptu, i na kraju ispod koša uspeva da poentira - 36:17.

11. minut: Avramović posle dva poena, iznuđuje i faul i staje na liniju bacanja. Vodimo sa 30:15. Lična Romera, fauliran Ristić koji je protiv Kineza bio nepogrešiv za tri poena. Na parketu i Davidovac i Gudurić.

Kraj prve četvrtine, 27:15

10. minut: Dobrić nikako da pogodi za tri (trenutno 0/4). Opet nedovoljno jako. Samo do prvog obruča. Otiz pogađa za tri poena. Ostaje 27:15.

Gudurić koji je u međuvremenu ušao ne pogađa za tri.

9. minut: Milutinov sa linije slobodnih bacanja (iz igre), povećava na 27:9. Trojka Hauarda - 27:12 za Srbiju.

8. minut: Milutinov zakucava, za 25:7.

7. minut: Pogađa i Dobrić, sada je 21:7. Jović ulazi na prodor i pogađa.

6. minut: Kontra Jović do Dobrića koji je u pokušaju za tri veoma "kratak". Ni do obruča. Na drugoj strani Holand, ali samo na prvi obruč. Nema trojke.

5. minut: Jović pogađa ponovo za tri poena - 17:5. Romero kreće na prodor, zaustavlja ga Stefan Jović faulom. Staje na liniju slobodnih bacanja. Pogađa oba i sada je 17:7.

4. minut: Stefan Jović do Dobrića koji lako poentira. Vodimo sa 12:5. Romero pokušava za tri, ali Milutinov hvata.

3. minut: Dobrić vraća Joviću koji pokušava za tri iz ćoška, ali sada lopta neće u koš. Na drugoj strani Voters ponovo strelac, za 8:5.

Bogdanović ne pogađa za tri, ali hvata loptu Milutinov koji ubrzo i poentira za dva - 10:5.

2. minut: Stefan do Nikole Jovića koji pogađa za tri - 5:0. Branimo se i na drugoj strani opet Jović pogađa za tri. I tajm-aut traže Portorikanci koji već gube sa 8:0. Najviše zahvaljujući košarkašu Majamija.

Voters pogađa za tri i smanjuje.

1. minut: Prvi napad za Portorikance. Laki poeni i zakucavanje Dobrića. Vodimo sa 2:0. Faul u napadu naših rivala. Opet lopta za nas.

Startna postava Srbje: Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrić, Nikola Jović i Nikola Milutinov.

Sudije su: Johan Roso (Francuska), Leonardo Zalazar (Argentina) i Karlos Peralta (Ekvador)

13.50 - Prema poslednjim informacijama Filip Petrušev nije raspolaganju selektoru Pešiću. Centar Filadelfija se povredio u duelu sa Kinom, pa je danas "u civilu".

13.16 - U dvorani se već zagrevaju igrači:

13.15 - Spremni i navijači...

Inače, našem selektoru Svetislavu Pešiću je danas rođendan.

Nešto ranije, Južni Sudan je ubedljivo pobedio Kinu koju predvodi Aleksandar Đorđević i to rezultatom 89:69.