Hrvatska je treća na svetu, komšije sprečile iznenađenje! Maroko više nije mogao!

16:54

1

Pre četiri godine bili su vicešampioni, sada stepenik niže

Luka Modrić slavi pobedu na oproštaju - Copyright Tanjug/AP Photo/Hassan Ammar

Fudbaleri Hrvatske osvojili su treće mesto na Svetskom prvenstvu u Kataru pobedom nad ekipom Maroka sa 2:1 (2:1). Ovaj duel ostaće upamćen i po oproštaju Luke Modrića sa velikih reprezentativnih takmičenja.

Kapiten komšija verovatno će ovim trećim mestom okončati reprezentativnu karijeru, međutim, nije isključeno da će igrati na Evropskom šampionatu.

Ovaj meč bio je u senci velikog fiinala, ali, kvalitet igre nije izostao. Marokanci su za nijansu slabije ušli u meč, dok je Hrvatska od starta pokazala da želi medalju. Tako su i stigli do pogotka, nekoliko vezanih napada i slobodan udarac koji je izveo Majer, a lopta je nakon "lažnjaka" Perišića, stigla do Gvardiola za 1:0. Nisu prošla ni dva minuta, Dari je iskoristio loše postavljenu odbranu Hrvatske pa je Livaković, žargonski rečeno, završio na posteru. Bio je to deveti minut, a igra se tek rasplamsala, nizale su se prilike, ali promene rezultata nije bilo.

Sve do samog finiša prvog dela igre. Hrvati su u pravom trenutku stigli do drugog pogotka, u 43. minutu. Kramarić je dodao do Oršića, a ovaj od stativu loptu poslao u mrežu, 2:1. Tim rezultatom ekipe su otišle na pauzu.

U nastavku je viđena odlična igra oba tima, ali je i jednima i drugima nedostajao šut. Tekle su akcije, nizale su se obećavajuće akcije, ali su golmani bili bez posla. Kako je vreme odmicalo Maroko je prikazivao nervozu, dok su Hrvati mogli da se oslone na iskusne Modrića, Kovačića i Perišića, pa su kontrolisali tok duela bez većih trzavica.

U poslednjim sekundama meča centarfor Maroka je mogao da ovaj duel učini znatno interesantnijim, Livaković je već bio savladan, ali je lopta završila tik preko prečke.

Nekoliko sekundi kasnije, sudija je svirao kraj, pa je slavlje vicešampiona iz Rusije, moglo da krene.

96. minut - Mnog sreće za Hrvate! Dugo je letela lopta nakon šuta centarfora Maroka, Livaković je bio savladan, ali preko prečke. To je to, sudija iz Katara svira kraj, Hrvati su treći na planeti, 2:1!

94. minut - Pokušavvaju Marokanci na sve načine da ugroze Livakovića, ali golman nije imao teškog posla

90. minut - Igraće se još šest minuta. Maroko već vidno nervozan, Hrvatska kontroliše tok

87. Mogao je Kovačić da stavi tačku na meč, ali je između igrača i kolmana, šutirao pored stative.

84. minut - Gužva na terenu, Marokanci su tražili objašnjenje od sudije zbog kartona Amalahu, a potom je usledilo i koškanje sa igračima Hrvatske. Srećom, sve je brzo okončano, bez velikih trzavica

82. minut - Nižu se prilike, ali se rezultat ne menja. Manje je dobro organizovanih napada, oba tima pokušavaju dugim loptama i pretežno preskaču sredinu terena.

75. minut - Livaković i Modrić su sačuvali Hrvatsku u ovim minutima. Kapiten se nije libio da se vrati u odbranu, a potom je usledila i sjajna odbrana čuvara mreže. Marokanci traže penal, slična situacija kao koji minut ranije na drugoj strani, ali se sudija ponovo nije oglasio,

74. minut - Ziješ kreće snažno, ali Gvardiol je večeras bez greške. Štoper je potom povukao napad Hrvatske, ali je završio na travi u kaznenom prostoru, sudija je procenio da prekršaja nije bilo

69. minut - Maroko ima loptu, igra se pred golom Livakovića, ali ponovo je izostao bolji šut

63. minut - Problem zbog povrede i u timu Maroka, Ašavdari je morao da napusti teren, a ubrzo i El Jamik

58. minut - U kratkom periodu, Kramarić je dva puta završio na travi. Deluje da ne može da nastavi meč. Nakon intervencije lekarskog tima, odlučeno je da napusti igru, Suze u očima mladog igrača

54. minut - Majer možda i previše forsira, dok se Marokanci kockaju

51. minut - Ponovo je Majer odlično ubacio u kazneni prostor, a Livaja šalje loptu pored stative. Probali su i Marokanci na drugoj strani, ali je Perišić bio stabilan u odbrani

47. minut - Oršić se razigrao, evo kornera za Luku Modrića, nakon njegovog pokušaja. Kud treći, tu i četvrti udarac iz ugla, i ovog puta, odbrana sigurna

46. minut - Krenulo je drugo poluvreme, Hrvatska brzo stiže do lopte

45+2 - Kraj prvog poluvremena, 2:1 za Hrvatsku

45. minut - Igraće se još dva minuta

43. Spektakularan pogodak Oršića, nakon asistencije Kramarića, pogodio je unutrašnji deo stative, pa je lopta završila iza leđa Bunua, 2:1. Pre toga, odlično je Hrvate pokrenuo Livaja

40. minut - Maroko ima inicijativu, ali im nedostaje završni udarac

35. minut - Slobodnjak za Marokance, centrirao je Ziješ, ali Perišić najviši u skoku. Evo i prvog kornera za Maroko

33. minut - Šut Marokanaca preko gola, ali ubrzo su opkolili glavnog sudiju meča, tražili su korner, koga prema odluci arbitra, nije bilo

28. minut - Ide Hakimi sam do kaznenog prostora Livakovića, ali je lopta prozujala u gol aut. Ovaj napad je obećavao

26. minut - Ponovo slobodan udarac za Majera, ali ovog puta Perišić šalje loptu preko gola. Hrvati vrše pritisak

24. minut - Loša reakcija Marokanaca u kaznenom prostoru, lopta stiže do Modrića, ali Bunu piše još jednu intervenciju

18. minut - Kramarić je mogao da vrati prednost, ali je dugo čekao, a potom je šut Oršića izblokiran. Nastavljen je napad Hrvatske, ali je golman Maroka hladnokrvno reagovao, 1:1

17. minut - Maroko sve opasniji, ali Hrvati kontrolišu tok meča

14. minut - Nešto mirniji period igre, pretežno na sredini terena

9. minut - Prvi konkretniji napad Maroka, lopta stiže do kaznenog prostora, ispala je odbrana Hrvata i Livaković je kapitulirao, Dari za 1:1!

7. minut - Slobodan udarac za Hrvatsku, uigrana akcija, Majer ubacuje, Perišić je odlično povukao igrače odbrane i lopta stiže do štopera Gvardiola, 1:0l!

3. minut - Umalo autogol Maroka, i to nakon lošeg ispucavanja golmana, od svega samo korner.  Bilo je opasno u kaznenom prostoru, ali na kraju lopta za afričku selekciju

1. minut - Počinje i duel za treće mesto, prvi napad imaju Hrvati. Ekipa Zlatka Dalića krenula motivisano, ali ni Maroko ne deluje pogubljeno na terenu

Sastav Hrvatske, Dalić iznenadio

Sastav Maroka

Fudbaleri Maroka, zaustavljeni su na korak od istorije i senzacije, u polufinalu Mundijala od ekipe Francuske, koja je slavila sa 2:0, dok je Argentina bila bolja od aktuelnog vicešampiona sveta, ekipe Hrvatske, sa 3:0.

Hrvatski trener Zlatko Dalić svestan je važnosti utakmice i napominje da je ovo toliko važna utakmica kao da igraju finale.

- Utakmica za treće mesto je za nas veliko finale, to je borba za treće mesto, za medalju. Mi se moramo maksimalo pripremiti, to je velika stvar. Bilo bi sjajno uzeti bronzu - rekao je Dalić.