Francuzi u nedelju brane tron! Hrabri Marokanci bez nove senzacije! (FOTO/VIDEO)

20:54

0

Mesto u finalu je već obezbedila Argentina

Francuzi slave gol - Copyright AP photo

Prvi finalista Mundijala u Kataru je već bio poznat i to je fudbalska reprezentacija Argentine, koja je bila bolja od Hrvatske. Večeras je plasman u finale u nedelju obezbedio i branilac titule, nacionalni tim Francuske. Rezultat je bio 2:0 u korist "trikolora", golovima Tea Ernandeza i Randala Kolu Muanija.

Tako će u finalu igrati Francuska i Argentina, a u meču za treće mesto Maroko i Hrvatska, u subotu. Oba meča počeće u 16 časova po srednjeevropskom vremenu.

Uspeli su Trikolori ipak da potvrde ulogu favorita, iako im posle 90 i "kusur" minuta u Al Koru nije bilo lako. Protiv sebe su imali tim koji je već elimnisao velikane kakvi su Španija i Portugal i koji je "grizao" do kraja. Bili su veoma blizu gola, barem utešnog, ali će u subotu imati priliku da se ponovo pokažu, koliko vrede.

Krenimo od početka. Ekipa Didijea Dešana je odlično otvorila utakmicu, pošto je povela već u petom minutu. Posle prodora Antoana Grizmana, pokušaja Kilijana Mbapea, lopta je došla do fudbalera Milana, koji se odlično snašao i ubacio loptu u gol "lavova sa Atlasa".

To je bio savršen početak, a novi problem za Marokance nastao je u 21. minutu, kada je Selim Amalah zbog povrede izašao. Mada treba reći da je zamena Roman Sais kasnije odlično obavio posao. Do kraja poluvremena, Francuzi su bili dominantniji, mada treba reći da su oba tima pogodila stative. U prvoj situaciji Olivije Žiru, a onda i El Jamik. Da su tada Marokanci izjednačili bilo bi znatno drugačije. Mada, i da je Žiru pogodio, možda bi tada, već u 17. minutu meč bio gotov.

U nastavku, umesto Nusaira Mazrauija je ušao Jahja Atijat-Alah, pa se i njegov ulazak osetio. Krenuli su tada Afrikanci na sve ili ništa, opsedali gol Iga Lorisa, ali ga do kraja ipak nisu savladali. Živost u igru Francuza uneo je i Markus Tiram koji je zamenio Žirua, ali ispostavilo se da je odlična zamena bio pomenuti Kolo Muani.

U samo minut, došao je do prilike da se posle akcije Kilijana Mbapea upiše u strelc. U prvom kontaktu, u 79. minutu samo je ubacio loptu u praznu mrežu. I tada je pitanje pobednika bilo rešeno. Šanse za novu senzaciju Marokanaca bile su minimalne, mada se Francuska na jedvite jade odbranila da ne primi gol do kraja.

I na kraju treba reći da je Francuska i bez Karima Benzeme došla u situaciju da odbrani svetski tron (poslednji put Brazil pre 60 godina), kao i da će Maroko imati još šta da kaže.

A i radujemo se okršaju dve superstara, Lionela Mesija i Kilijana Mbapea koji je večeras imao nekoliko sprintova, ali treba reći da Marokanci nisu bili nimalo nežni prema njemu.

Kraj!

90. minut+4 - Ponovo se brane Francuzi, maltene na gol liniji. Ne da im se da barem ublaže poraz.

90. minut+2 - Mbepe prolazi jednog Marokanca, ali ne i drugog.

Igraće se još šest minuta.

84. minut - Koškanje na ivici kaznenog prostora Francuske. Strasti se smiruju. Ziješ centrira, interveniše Grizman.

79. minut - GOL! Sada je 2:0 za Francuze!

Mbape pravi probleme Marokancima u kaznenom prostoru, lopta nekako stiže do Kolo Muanija. Prvi kontakt sa loptom i lagano sa nekoliko metara ubacuje loptu u praznu mrežu.

78. minut - Amalah izlazi, a ulazi Ez Ebde. Takođe izlazi Dembele, a ulazi Kolo Muani.

74. minut - Fofana pokušava sa leve strane, ali pogađa spoljni deo mreže.

71. minut - Tiram oboren na 25 metara od gola Maroka. Opet Grizman. Glavom pokušava Tiram, ali ipak pored gola, sa nekoliko metara, glavom.

68. minut - Hakimi faulira Tirama. Grizman izvodi slobodan udarac. U nastavku akcije pokušavaju Mbape i Varan, ali se brane Marokanci.

Ipak je bio ofsajd, ali je sudija pustio da se akcija završi.

67. minut - Izlaze En Nesiri i Bufal, a ulaze Hamdalah i Abukhalal.

66. minut - Žiru izlazi, ulazi Tiram. Prva izmena u redovima Francuske.

63. minut - Bufal prolazi po desnoj strani, ulazi u kazneni Francuza, ali Grizman izbacuje loptu.

60. minut - Grizman pokušava sa 20-ak metara, lopta je promenila pravac, ali ipak nema gola. Ali i da je postignut ne bi bio priznat. Bio je ofsajd.

AP photo

57. minut - Ziješ ne uspeva da iskontroliše loptu na pet metara od gola, pa se Francuzi brane. Mbape ponovo na zemlji. Ali se opet vraća u igru.

53. minut - Atijat-Alah veoma loše zahvata loptu, a u narednom napadu se Francuzi jedva brane.

51. minut - Sprint Mbapea po levoj strani, kada je želeo da uđe u kazneni, start, ali bez prekršaja. Ostao je na zemlji. Ukazuje mu se pomoć. Žali se na koleno, ali ustaje. Nastavlja.

48. minut - Grizman ka Mbapeu koji je u kaznenom prostoru. Nema ni govora o penalu, mada je Mbape gledao ka sudiji iz Meksika Ramosu.

47. minut - Napada Francuska u talasima, ali se Marokanci brane.

Počinje drugo poluvreme.

Ulazi Atijat-Alah, a izlazi Mazraui. Nema promene u timu Francuske.

Kraj poluvremena!

45. minut+3 - Slobodan udarac za Maroko. Ziješ, ali boksuje Loris.

45. minut +1 - Loris ipak hvata loptu.

Igraće se još tri minuta.

44. minut - Korner za Maroko. Sreća za Francusku. Stativa posle makazica El Jamika.

40. minut - Korner za Francuze. Opet Grizman izvodi. Varan utrčava na prvu stativu, ali ipak pored stative.

36. minut - Čuameni vuče loptu, Mbape uspeva nekako da šutira, ali se Marokanci brane. Na kraju lopta stiže do Žirua, koji ne uspeva da postigne novi gol za Francuze.

Bilo je veoma opasno po gol Marokanaca.

34. minut - Grizman izvodi korner. Fofana dolazi do lopte, ali sa desetak metara veoma neprecizno šutira.

33. minut - Mbape po levoj strani, ali ipak ofsajd.

31. minut - Akcija Marokanaca, koji opsedaju gol Francuza. Na kraju ipak samo ofsajd.

27. minut - Bufal dobija žuti karton zbog starta u protivničkom kaznenom prostoru. Na zemlji je Teo Ernandez.

AP photo

23. minut - Hakimi pravi faul u napadu. Start nad strelcem za sada jedinog gola.

20. minut - Mbape pravi prekršaj.

Prinudna izmena u Maroku. Izlazi povređeni Sais, a ulazi Amalah.

17. minut - Ziješ pokušava sa boka, ali nema opasnosti po gol Lorisa. U naredno napadu na drugoj strani, posle pasa Konatea, Žiru snažno šutira, ali samo pogađa stativu.

15. minut - Slobodan udarac Ziješa, ali bez opasnosti po gol Lorisa.

10. minut - Snažan šut Unahija, ali ipak brani Loris.

5. minut - GOL! Strelac je Teo Ernandez! Francuska vodi sa 1:0.

Posle pokušaja Mbapea koji je izblokiran, do lopte dolazi Ernandez koji ipak šalje loptu iza leđa Bona.

Akciju je sa desne strane inicirao Grizman.

AP photo

20.00 - Počelo je!

19.54 - Intoniraju se himne.

- Očekuje se da bude mnogo više navijača Maroka.

- Podsetimo, plasman Marokanaca među četiri najbolja tima sveta je istorijski jer nijednom timu iz Afrika nikada do sada to nije uspelo.

- Poznati su i starteri. Francuska je oslabljena jer ne igra Adrijen Rabio, koji se i dalje oporavlja od bolesti i nije ni došao na stadion. On je bio jedan od najboljih u grupnoj fazi, upisao je gol i asistenciju na ovom šampionatu, a bio je odličan i u dva eliminaciona meča. Ipak, bolest je bila jača.

Dobra vest za Francuze je da se Dajo Upamekano dovoljno oporavio, tako da ovaj meč počinje na klupi.

Francuska: Loris, Kunde, Varan, Konate, Ernandez, Čuameni, Fofana, Dembele, Grizman, Mbape, Žiru.

Maroko: Bono, Hakimi, El Jamik, Agerd, Sais, Mazraui, Ziješ, Unahi, Amrabat, Bufal, El Nesiri.

Sudija će biti Meksikanac Sezar Arturo Ramos.