Algoritam za prepoznavanje lica moći će da otkrije političku orijentaciju čoveka, ali i sklonosti ka kriminalu

15.01.2021

13:30 >> 12:42

0

Najbolji pokazatelji - položaj glave i izrazi emocija

Algoritam za prepoznavanje lica moći će da otkrije političku orijentaciju čoveka, ali i sklonosti ka kriminalu
Copyright Profimedia

Majkl Kosinski, profesor Univerziteta Stanford, izazvao je velike polemike u javnosti nakon izjave da će algoritmi za prepoznavanje lica ubuduće moći bukvalno da „ogole“ čoveka, tako što će uz prosti uvid u fotografije moći da otkriju ljudsku intimu, od uverenja i sklonosti određene osobe do stepena inteligecije i političke opredeljenosti.

Koristeći fotografije, tehnologije nove generacije moći će da identifikuju političke stavove ljudi, daće odgovor na pitanje da li osoba ima visok IQ, otkriće predispozicije za kriminalno ponašanje i mnoge druge privatne detalje, piše rt.com

Profimedia

Pročitajte još:

Kosinski je koristio lica sa više od milion profila na društvenim mrežama i sajtova za upoznavanje, a njegov algoritam uspešno je „pogodio“ političku orijentaciju pojedinaca sa gotovo tri četvrtine uspešnosti.

Ističe da je u studiji ostvario 72 odsto preciznosti u prepoznavanju kojoj političkoj struji pripadaju ispitanici u SAD, Velikoj Britaniji i Kanadi – liberalnoj ili konzervativnoj.

Primera radi, ustanovljeno je da liberali na fotografijama češće gledaju direktno u kameru, da se iskrenije i češće smeju, što na njihovom licu ostavlja drugačiji obrazac bora. Konzervativci su s druge strane zdraviji, konzumiraju manje alkohola i manje puše, ali se i drugačije hrane, što su sve stvari koje utiču na zdravlje i izgled njihove kože.

Profimedia

Godine 2017. Kosinski je tvrdio da sistem veštačke inteligencije može otkriti da li neko pripada hetero ili gej orijentaciji, što je izazvalo velike kritike LGBT zajednice u Americi. U oktobru 2020. zajedno s kolegom objavio je studiju u kojoj su razotkrili tvrdnju da parovi u braku s vremenom poprimaju isti izgled lica.

U iščekivanju kritika za ponovno korišćenje fiziognomije, Kosinski je odbacio tu disciplinu kao nenaučnu, praznovernu, sa slabim dokazima. Ipak, pojasnio je da samo zato što je to polje široko nenaučno, ne znači automatski da ga treba otpisati.

– Neke od tvrdnji fiziognoma su, verovatno sasvim slučajno, možda bile tačne – dodaje Kosinski.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike