EU sledeće nedelje o pregovaračkom okviru za Severnu Makedoniju

24.06.2022

13:16

0

Diplomatski izvori EU kažu da će se ovo pitanje od ponedeljak naći na agendi sastanka EU amabasdora u Briselu

EU sledeće nedelje o pregovaračkom okviru za Severnu  Makedoniju
Brisel - Copyright Pixabay

Nakon što je bugarski parlament danas odlučio da se ukine veto na otvaranje pristupnih pregovora sa Sevrenom Makedonijom, podrzavši francuski kompromisni predlog o rešavanuu spora između Sofije i Skoplja, na zemljma članicama EU je da sledeće nedelje postignu konsenzus oko predloženog pregovarčkog okvira za ovu zemlju.

Diplomatski izvori EU za Tanjug kažu da će se ovo pitanje od ponedeljak naći na agendi sastanka EU amabasdora u Briselu.

Prethodno je premijer Sevrene Makedonije, Dmitar Kovačevski dbacio inicijativu francuskog predsednika Emanuela Makrona o rešavanju spora sa Bugarskom kao ”neprihvatljivu za njega, vlasti i građane Severene Makedonije”.

On je u Briselu, nakon sastanka sa liderima EU 27 i zapadnog Bačkana nagalsio da Severena Makedonija traži da bude primljena u EU ”pod istim uslolvima kako i sve postojeće članice” odnosno da u EU uđe sa svojim ”nacionalnim identitetom i ponosom”.

Iz diplomatskih izvora Severene Makdonije u Briselu za Tanjug kažu da će nastojati da se loboira među zemljama članicama da se ovakav pregovarački okvir ne prihvati kao zajednočka pozicije EU 27 i da očekuju da bar neke od zemalja budu protiv.

- U suprotnom to će postati EU pozicija na osnovu koje Severna Makedonija neće moći ni nadalje da otvori pristupne pregovore, a moglo bi da dođe i do podizanja tenzija u regionu,  navode izvori Tanjuga u Briselu.

Francuski predlog, protiv koga su održane i demonstracije u Skoplju, predviđa da pregovarački okvir sa Severnom Makedonijom uključuje ”postizanje konkretnih rezultata i savesnu primenu bilateralnih sporazuma, uključujući Sporazum o dobrosusedstvu sa Bugarskom i Sofijsku deklaraciju iz maja 2018. godine, ali i zahteva usvajanje Akcionog plana od strane Skoplja kako bi se zaštitila prva manjina.

Istovremeno, prelogom se predviđa da bi Severna Makedonija morala da prizna u preambuli svog Ustava da su Bugari jedna od konstitutivnih etničkih grupa u zemlji, ali nema referencu koja bi mogla sugerisati da Bugarska priznaje makedonski jezik.

Bonus video

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike