Od srednjovekovnih čuvara do zaboravljenih dekoracija: Šta je svrha jezivih kamenih skulptura na vrhovima zgrada? (FOTO)
Gargoljli su bili izuzetno popularni do ranog 18. veka
Sigurno ste prilikom šetnje kroz neke od evropskih gradova primetili gargojle koje se nalaze na mnogim starijim zgradama.
Ove kamene figure bile su izuzetno popularne u srednjovekovnoj arhitekturi, ali se retko viđaju na savremenim građevinama, što je pokrenulo radoznalost među korisnicima Reddit-a, koji postavljaju pitanja: „Zašto smo prestali da stavljamo gargojle na zgrade? I zašto su uopšte bili postavljeni?“
Prema sajtovima koji se bave arhitekturom, ove skulpture nisu bile samo dekorativne, već su imale i praktičnu funkciju.
Ranije su se izrađivale od drveta ili terakote, ali od srednjeg veka pa nadalje, obično su bile skulpturirane od kamena. Često su bile oslikane ili čak pozlaćene metalima poput olova.
Najčešće su imali oblik zveri, mitoloških bića i grotesknih ljudskih figura. Pored funkcije usmeravanja vode dalje od zgrade, gargojli su „čuvali“ zgrade i verovalo se da odbijaju zle duhove. Njihova otvorena usta simbolizovala su proždiranje divova.
Međutim, do ranog 18. veka, arhitektonski ukusi su se promenili prema jednostavnijim rešenjima za odvod vode, kao što su klasični oluci.
Godine 1724. donet je Zakon o zgradama u Londonu koji je učinio obaveznim korišćenje oluka u svim novim građevinama, što je dovelo do opadanja upotrebe gargojla u arhitekturi.
Kontinuirani protok vode često je činio neke od njih strukturno nestabilnim, što je dovelo do pada gargojla prema kraju njihove ere dizajniranja. Na kraju, moderni sistemi odvodnje su ih učinili suvišnim.
Oluci su postali standard u Britaniji početkom 18. veka, dok su stroži, utilitaristički dizajni georgijanske arhitekture ostavili malo prostora za raskošne groteske skulpture.
U ornamentalnom obliku, ove skulpture ponovo su popularizovane u periodu Art Deka početkom 20. veka, piše Mirror.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari